Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

ciąża a przedłużenie umowy

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
  • Witam.Pracuje na umowe o prace na czas określony.Umowa kończy mi się 31 grudnia. Zaszłam w ciążę i od końca października jestem na L4. Gdy skończy mi się umowa będę w 16 tygodniu ciąży. Czy pracodawca ma obowiązek przedłużyć moją umowę do dnia porodu ? Bo gdy o tym wspomniałam, powiedział że tego nie zrobi bo jestem na zwolnieniu lekarskim.

    Odpowiedz Cytuj
  • Dzień dobry, pracodawca nie może stwierdzić, iż w tej sytuacji nie przedłuży Pani umowy. Należy jemu złożyć oficjalne pismo informujące o Pani sytuacji, załączyć zaświadczenie lekarskie o stanie ciąży oraz powołać stosowne przepisy prawa, wskazując że umowa ulegnie przedłużeniu do dnia porodu. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska-Ulewicz ulewicz.kancelaria@onet.eu
  • Reklama

  • Byłam zawieźć zaświadczenie o stanie ciąży , ale pracodawca nawet nie chciał go przyjąć. Twardo upiera się że nie przedłuży mi umowy bo jest to niezgodne z prawem ponieważ jestem na zwolnieniu lekarskim.
  • Dzień dobry, tak, jak wskazałam poprzednio, powinna Pani złożyć oficjalne pismo informujące o Pani sytuacji, załączyć zaświadczenie lekarskie o stanie ciąży oraz powołać stosowne przepisy prawa. Dodatkowo można w piśmie wskazać jakie konsekwencje grożą pracodawcy za łamanie przepisów. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska-Ulewicz ulewicz.kancelaria@onet.eu
  • ilona.sabal
    Wysłany: 2016-12-27 13:59:50

    Witam. Czy wskazałaby Pani gdzie znajdę odpowiednie przepisy prawa dotyczące mojej sytuacji oraz kary jakie wiążą się z ich łamaniem ?
  • Dzień dobry, przepisy, które mają w tej sprawie zastosowanie, znajdzie Pani w kodeksie pracy, karnym i cywilnym. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska-Ulewicz ulewicz.kancelaria@onet.eu
  • Aleksandra
    Wysłany: 2017-01-11 18:11:12

    Witam . Pracuję od 12 grudnia na umowe o prace na czas okreslony ( czas zastępstwa nieobecnego pracownika ktory przebywa na wychowawaczym i bedzie jeszcze na urlopie okolo poltorej roku). Moje pytanie jest nastepujace : we wrzesniu planuje zajsc w ciaze i chcialabym sie dowiedzieć co w moim przypadku? Czy pracodawca moze mnie od razu zwolnic po dostarczeniu zwolnienia ? A mianowiecie czy bedzie naalezal mi sie macierzynski ? Nikt nie potrafi odpowiedziec mi na to pytanie wiec prosze o pomoc :-) . A i dodam ze prcuje w budzetowce na stanowisku inspektora ;)
 

Dodaj post na forum:

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane