Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Ciąża podczas umowy na czas określony

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
  • Witam, mam umowę na czas określony jeszcze przez 4 miesiące, jestem teraz w 1 miesiącu ciąży. Moje pytanie to czy mam informować szefa o mojej ciąży ? Czy może on mnie w tej sytuacji nie przedłużyć umowy?

    Odpowiedz Cytuj
  • Witam mam umowę na czas określony jeszcze na 4 miesiące, teraz jestem w 2 miesiącu ciąży. Moje pytanie brzmi czy mam to zgłaszać szefowi? czy on może mnie nie przedłużyć umowy przez wzgląd na to że wezmę urlop? Co powinnam zrobić?
    Odpowiedz Cytuj
  • Reklama

  • Trzeba raczej porozmawiać o tym z szefem. Nie da się powiedzieć co zrobi pracodawca, równie dobrze może nie przedłużyć umowy bez powodu. Natomiast ukrywanie faktu, że jest Pani w ciąży może moim zdaniem bardziej zaszkodzić stosunkom z pracodawcą, który może poczuć się oszukany przez Panią. Nie bardzo rozumiem co ma do tego urlop ale jeśli chodzi o zwolnienie lekarskie to płacenie pensji w wysokości 100% przejmuje po pracodawcy ZUS. Także urlop macierzyński. Urlop wychowawczy zależy od wysokości dochodów na członka rodziny. Zwolnienie lekarskie i urlopy zarówno macierzyński jak i wychowawczy nie gwarantują, że pracodawca nie może rozwiązać umowy o pracę a szczególnie w przypadku umowy na czas określony której pracodawcza nie ma obowiązku przedłużyć.
    Odpowiedz Cytuj

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


  • Przedłużenie umowy do czasu porodu

    Jestem w 4 miesiącu ciąży. Mam umowę o pracę na czas określony do 8 grudnia. Pracodawca nie chce zawrzeć ze mną kolejnej umowy. Czy pracodawca ma obowiązek przedłużyć mi umowę z tego powodu, że jestem w ciąży?

  • Zawiadomienie pracodawcy o ciąży pracownicy

    Umowa o pracę na czas określony ustała 31.12.2003. 12.01.2004 pracownica telefonicznie zawiadomiła, że jest w ciąży. Czy pracodawca ma obowiązek przywrócenia jej do pracy?

  • Przekształcenie umowy terminowej w bezterminową

    Czy nadal obowiązuje przepis, że trzecia umowa o pracę musi być zawierana na czas nieokreślony?

  • Przedłużenie umowy do dnia porodu

    Zatrudniłem pracownicę na umowę o pracę na czas określony od 01.02.2007 r. do 30.09.2007 r. Nie zamierzam dalej pracownicy zatrudniać. Pracownica dzisiaj oświadczyła, że jest w 5 tygodniu ciąży i mam obowiązek przedłużyć z nią umowę o pracę do dnia porodu. Uważam, że pracownica nie ma racji.

  • Zasiłek macierzyński po rozwiązaniu stosunku pracy

    Od dnia 17 grudnia 2001 r. jestem w ciąży. Jestem zatrudniona na stanowisku członka zarządu w sp. z o.o. Moja umowa o pracę była zawarta na czas określony, tzn. do dnia odbycia walnego zgromadzenia wspólników. Od 6 maja 2002 r. przebywam na zwolnieniu lekarskim (ciąża zagrożona). W dniu 14 maja odbyło się walne zgromadzenie, podczas którego odwołano obecny zarząd. Ze względu na moją chorobę nie zostałam odwołana, a do dnia porodu będę przebywać na zwolnieniu lekarskim. Czy po porodzie (termin 24 wrzesień) przysługuje mi urlop macierzyński?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane