Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

czas pracy

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
  • -
    Wysłany: 2004-08-20 00:00:00

    Czy pracując naprzemiennie w ciągu tygodnia, jednego dnia od 10.00 - 18.00 kolejnego od 8.00 - 16.00 jest to praca zmianowa?? Jakie ma zastosowanie artykuł o rozliczeniu dobowym?? Czy konieczne są zmiany w takim harmonogramie?? Czy przerwa odpoczynku odpowiednio jednego dnia 14 godzin, kolejnego 18 nie jest wystaraczająca? Czy między rozpoczęciem pracy jednego dnia i podjęcia pracy kolejnego dnia muszą upłynąć 24 godziny??

    (sevill)

    Odpowiedz Cytuj
  • NWG
    Wysłany: 2004-08-23 18:05:57

    Między zakończeniempracy jednago dnia i rozpoczęciem jej nastepnego dnia musi upłynąć 11 godzin. Praca w godzinach podanych przez Pana (Panią) nie jest praca zmianową.
  • Reklama

  • Barakuda
    Wysłany: 2005-03-16 12:33:00

    Praca zmianowa to wykonywanie pracy według ustalonego z góry rozkładu czasu pracy przewidującego zmianę pory wykonywania pracy poszczególnych pracowników po upływie określonej liczby godzin, dni lub tygodni, dopuszczalne w każdym systemie czasu pracy (art. 128 § 2 pkt 1 i art. 146 K.p.). W ramach nowelizacji obowiązującej od 1 stycznia 2004 r. ustawodawca w art. 128 § 2 pkt 1 zdefiniował pracę zmianową. Pod tym pojęciem rozumie się wykonywanie pracy według ustalonego rozkładu czasu pracy, przewidującego zmianę pory wykonywania pracy przez poszczególnych pracowników po upływie określonej liczby godzin, dni lub tygodni.  zmianowość może mieć miejsce tylko wówczas, gdy rozkład czasu pracy określony jest z góry na podstawie harmonogramu czasu pracy danego pracownika lub pracowników,  zmianowość musi dotyczyć co najmniej dwóch pracowników, gdyż ustawodawca używa w definicji liczby mnogiej, mianowość polega na zmianie rozkładu czasu pracy tych co najmniej dwóch pracowników po upływie określonej jednostki czasu, nie musi się jednak łączyć z zastępowaniem innych pracowników. Praca zmianowa, choć dotychczas nie definiowana normatywnie, w praktyce polegała na tym, że w danym zakładzie pracy określona grupa pracowników wykonywała pracę na różnych zmianach, w ten sposób, iż dany pracownik raz pracował na zmianie I a po upływie pewnego czasu na zmianie II, ewentualnie III itd. Istotnym elementem pracy zmianowej, było to, że praca była w zasadzie wykonywana w sposób ciągły przez pewien okres doby, przy czym jeden pracownik przy tej samej pracy zastępował innego na następnej zmianie. W definicji zawartej w art. 128 § 2 pkt 1 K.p., ustawodawca nie wymaga aby jeden pracownik zastępował innego, co oznacza, że zmianowość może polegać na tym, że u danego pracodawcy przez np. 3 miesiące praca przebiegać będzie od 6oo do 14oo, a przez następne 3 miesiące od 14oo do 22oo. W istocie więc, nie muszą występować równocześnie dwie co najmniej zmiany, lecz wystarczy, że dojdzie do zmiany rozkładu czasu pracy w określonej jednostce czasu. Zgodnie z art. 146 K.p. praca zmianowa może mieć miejsce w każdym systemie czasu pracy. Taki zapis ustawodawcy świadczy o tym, że praca zmianowa może być wprowadzana na ogólnych zasadach przewidzianych w art. 150 K.p., gdyż mieści się w pojęciu rozkładu czasu pracy, stanowiąc jego charakterystyczny rodzaj. W konsekwencji, pracodawca może być skrępowany niedopuszczalnością pracy zmianowej, w zasadzie, tylko wówczas, gdy takie zastrzeżenie znajdzie się w umowie o pracę.
  • lussi
    Wysłany: 2005-09-28 20:14:10

    czy przez dobowy czas pracy należy rozumieć, że osoba pracująca w systemie zmianowym zaczynająca pracę o godz. 13:00 i kończąca o 20:00 może podjąć pracę następnego dnia o godz 7:00
  • w moim przypadku właściciel robi co chce:pracujemy jak niewolnicy we wszystkie soboty w miesiącu,jak niewolnicy,wrzeszczy na ludzi,jest niekonsekwentny,kary finansowe są normalne,za bilety miesięczne nie zwraca, na ekwiwalent za odzież ani na pranie nie ma co liczyć,regulaminu jakiegokolwiek brak.Jak nie ma obrotów-jesteś na jego utrzymaniu w/g niego.Ludzie , w tym kraju jest zezwolenie na wyzysk,szykany i poniżanie przez pracodawców. im nikt i nic nie zagraża. Wiedzą jak obejść przepisy, bo mają swoich prawników.Mój pracodawca powiedział,że wystąpi o nakaz do prokuratora o odsłuch rozmów telefonicznych, a ryk lwa jest muzyka w porównaniu z jego rykiem i obelgami.
  • witam Pracuję w chwili obecnej na stanowisku recepcjonistki w gabinecie stomatologicznym jak długo powinnam pracować? 8h czy może krócej? Z góry dziękuje za odpowiedź
  • Moj zaklad pracy pracuje od pon do piatku od 7-19. Wychodzi z tego ze moja zmiana robocza to 6h. Nie mam w tym czasoe zadnych przerw (sniadaniowychb czy odejscia od komputera-stala praca przy monitorze-obsluga bezposrednia klienta) Wg umowy o prace, mam zapis, ze norma czasu pracy to 40h tygodniowo. Rozliczenie czasu pracy nastepuje w trybie 3mcy i obejmuje 9dni po 12h i 51 dni po 7h17min. Jak wobec takiego zapisu mam rozliczyc swoj czas pracy? Jesli kwartal to lipiec, sierpien i wrzesien, gdzie lipiec to 21dni pracujacych a ja przepracowalam 16dni po 6h i 9dni po 12h. To czy pracodawca moze rzadac odemnie pracy w sierpniu i wrzesniu po 12h? Jak odniesc sie do ustalonego czasu 7h17h, jesli w pelnej obsadzie jest mozliwosc wypracowania tylko 6h? Jak w moim przypadku liczyc nadgodziny?
  • Tak narzekacie na tych pracodawców, że trzeba coś zmienić, no to może zacznijcie od zmiany pracodawców? Przecież jak zobaczą, że ludzie nie chcą u nich pracować, to w końcu pójdą po rozum do głowy albo biznes im padnie. U mnie w firmie mamy elastyczne godziny pracy, fajna opcja (możecie o tym poczytać sobie tutaj https://goodpoint.blog/wady-zalety-elastycznych-godzin-pracy/ ) szczególnie teraz w wakacje, bo w roku szkolnym to raczej pracuję od 8 do 16, żeby dzieci do szkoły odwieźć po drodze
 

Dodaj post na forum:

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane