Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

dofinansowanie z zakładu pracy do okularów do pracy przy komputerze

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
  • -
    Wysłany: 2004-07-27 00:00:00

    mam pytanko czy ktoś może sie orientuje czy jest jakaś podstawa prawna w zakresie kodeksu pracy lub inne unormowanie w sprawie dofinansowania do szkieł do pracy przy komputerze, czy zakład pracy ma taki obowiązek, czy pozostaje to w moim interesie???

    (aneta)

    Odpowiedz Cytuj
  • Eliza
    Wysłany: 2004-07-28 00:42:07

    Nie wiem czy jest podstawa prawna w kodeksie pracy, ale powinno być regulowane przez przepisy wewnętrzne zakładu pracy, który wyposażony jest w komputery. Ma to związek z ergonomią pracy, więc zakład ma obowiazek sfinansowania szkieł ochronnych do pracy przy komputerze.
    Odpowiedz Cytuj
  • Reklama

  • GWozniak
    Wysłany: 2004-07-28 12:12:41

    Zgodnie z rozporządzeniem ministra pracy i polityki socjalnej (Dz.U. nr 148 z 1998 r.) pracownikowi, który pracuje przy komputerze, pracodawca ma obowiązek zapewnić okulary - jeżeli wyniki profilaktycznych badań lekarskich poświadczą konieczność ich stosowania przy obsłudze monitora ekranowego. Zerknij też art. 43 pkt. 2 oraz art. 229 par 4 kodeks pracy. Pozdrawiam Aneto
    Odpowiedz Cytuj
  • wojtek
    Wysłany: 2004-07-28 21:53:11

    No dobrze , ajak ja sam prowadzę działalnośc to co ? może mam prawo do odpisu w kosztach ?
    Odpowiedz Cytuj
  • jerzboro
    Wysłany: 2004-07-29 13:39:43

    To sobie kup okulary i zapomnij o jakimkolwiek odliczaniu od podatku.
    Odpowiedz Cytuj
  • Okulary ochronne do pracy przy komputerze nie są wymienione wprost, ale zaliczyć je można do środków ochronnych, tak jak maseczka, okulary ochronne spawacza. W biurach nie spotkałam się, aby pracownicy byli wyposażeni w tego typu okulary, ale być może jest to niedopatrzenie pracowników w ogóle. To zależy jeszcze od tego ile godzin spędzasz przy komputerze. Ocenę stanowiska pracy przy komputerze powinien przeprowadzić społeczny inspektor pracy lub inspektor BHP. Warto skierować zapytanie do PIP uzasadniając ilością godzin spędzanych przy komputerze a także opinią okulisty.
    Odpowiedz Cytuj
  • red_she
    Wysłany: 2006-11-23 10:25:26

    jaki komplet dokumentów trzeba przedłozyc pracodawcydo tego aby ubiegac sie o dofinansowanie kupna okularów
    Odpowiedz Cytuj
  • marcin
    Wysłany: 2007-07-12 22:00:17

    należy przedłozyć zaświadczenie od lekarza okulisty, następnie od lekarza który przeprowadza badania profilaktyczne, np.okresowe i on tam zaznacza że praca przy komputerze i nalezy stosować okulary ochronne oraz faktóre wystawiona na zakład pracy, ale wczesniej musi być podpisane porozumienie z pracownikami ( kwota jaką zakład pracy dofinansuje), zarządzenie . I na tej podstawie Główny Księgowy wypłaca pracownikowi kwotę np.130zt.
    Odpowiedz Cytuj
  • marcin
    Wysłany: 2007-07-12 22:01:23

    należy przedłozyć zaświadczenie od lekarza okulisty, następnie od lekarza który przeprowadza badania profilaktyczne, np.okresowe i on tam zaznacza że praca przy komputerze i nalezy stosować okulary ochronne oraz faktóre wystawiona na zakład pracy, ale wczesniej musi być podpisane porozumienie z pracownikami ( kwota jaką zakład pracy dofinansuje), zarządzenie . I na tej podstawie Główny Księgowy wypłaca pracownikowi kwotę np.130zt.
    Odpowiedz Cytuj
  • gosia
    Wysłany: 2007-12-21 08:42:23

    A czy wystarczą badania profilakt., które były robione kilka miesięcy wcześniej czy muszą być "świeże"? (oczywiście są aktualne!)
    Odpowiedz Cytuj
  • gosia
    Wysłany: 2007-12-21 08:42:40

    A czy wystarczą badania profilakt., które były robione kilka miesięcy wcześniej czy muszą być "świeże"? (oczywiście są aktualne!)
    Odpowiedz Cytuj

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


  • Refundacja kosztów zakupu okularów korekcyjnych

    Pracownik jest zatrudniony na czas określony na stanowisku biurowym. Przed podjęciem pracy wykonane zostały badania lekarskie. Efektem wykonanych badań jest zapis, iż praca przy komputerze możliwa jest do 4 godzin. Pracownik nosi okulary korekcyjne. Rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe definiuje pracownika, któremu należy się refundacja kosztów zakupu okularów, jako osobę pracującą przy komputerze przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy. Czy pomimo to takiemu pracownikowi przysługuje prawo ubiegania się o refundację kosztów zakupu okularów korekcyjnych?

  • Okulary dla pracownika niepełnosprawnego

    Pracownik który jest zatrudniony na umowę na czas określony na trzy miesiące zakupił okulary, ponieważ pracuje przy komputerze. Czy po ukończeniu umowy były pracownik powinien zwrócić pracodawcy okulary?

  • Zwrot kosztów zakupu okularów korekcyjnych

    Zatrudniłem pracownika na umowę o pracę jako instalatora (praca na wysokości do 5 m). Pracownik przyniósł zaświadczenie lekarskie, w którym lekarz wpisał stanowisko: instalator - praca na wysokości do 5 metrów w okularach korekcyjnych. Wiem że pracodawca ma obowiązek zakupienia okularów korekcyjnych dla pracownika. Zatrudniam 12 pracowników i nie mam żadnego zarządzenia odnośnie refundowania w części zakupionych okularów przez pracownika. Czy moim obowiązkiem jest pokryć całkowity koszt okularów korekcyjnych czy tylko w części np. wydając zarządzenie?

  • Okulary korekcyjne dla pracowników

    Zatrudniłem pracownika na umowę o pracę jako instalatora (praca na wysokości do 5 m). Pracownik przyniósł zaświadczenie lekarskie, w którym lekarz wpisał stanowisko: instalator - praca na wysokości do 5 metrów w okularach korekcyjnych. Zaznaczam, że pracownik na co dzień nosi swoje okulary. Będzie miał mało do czynienia z komputerem. Nasza firma zatrudnia 16 pracowników i nie mamy żadnego zarządzenia dotyczącego pokrywania kosztów okularów korekcyjnych. Czy mamy obowiązek sami zakupić pracownikowi okulary korekcyjne, czy dopiero jeżeli pracownik wystąpi do nas z fakturą zakupionych okularów? Czy mamy obowiązek zakupu okularów, jeżeli pracownik nie wyraża zgody na okulary korekcyjne?

  • Warunki pracy przy komputerze - BHP

    Czy pracownikowi przysługuje dodatkowe wynagrodzenie z tytułu pracy przy komputerze? Jeśli tak to jakie muszą być spełnione warunki tej pracy (czas pracy) oraz w jaki sposób określa się wysokość takiego dodatku? Czy taki dodatek ma charakter stały?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane