Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Jednorazowe odszkodowanie za wypadek w drodze do pracy i z pracy...

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
  • Wie ktoś może, na jakiej podstawie prawnej nie wypłaca się jednorazowego odszkodowania ze świadczeń ZUS za wypadek w drodze do pracy i z pracy?

    Odpowiedz Cytuj
  • Essi2
    Wysłany: 2004-12-09 13:22:29

    USTAWA z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. (Dz. U. Nr 199, poz. 1673) Art. 57b w dól Wypadki w drodze do pracy z pracy. Nie ma odszkodowania z wyjatkiem-smierci lub renty. L-4 100%.
    Odpowiedz Cytuj
  • Reklama

  • willma
    Wysłany: 2004-12-13 12:29:40

    Hej kochani....może ktoś w końcu odpowie ! Bo wygląda jakby nikt nic nie wiedział na ten temat. A może to samowola, bezprawie ?
    Odpowiedz Cytuj
  • essi2
    Wysłany: 2004-12-14 15:19:58

    Wilma..masz odpowiedź w USTAWIE .patrz wyżej. Nie ma odszkodowania jednorazowego za wypadki w drodze ,z wyjątkiem śmierci lub inwalidztwa trwałego.
    Odpowiedz Cytuj
  • essi2, mam prośbę, czy mogłabyś bardziej sprecyzować swoją odpowiedź? oto fragment tej ustawy: "Art. 57a. Warunek określony w art. 57 pkt 2 nie jest wymagany od ubezpieczonego, którego niezdolność do pracy jest spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy. Art. 57b. 1. Za wypadek w drodze do pracy lub z pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego, jeżeli droga ta była najkrótsza i nie została przerwana. Jednakże uważa się, że wypadek nastąpił w drodze do pracy lub z pracy, mimo że droga została przerwana, jeżeli przerwa była życiowo uzasadniona i jej czas nie przekraczał granic potrzeby, a także wówczas, gdy droga, nie będąc drogą najkrótszą, była dla ubezpieczonego, ze względów komunikacyjnych, najdogodniejsza. 2. Za drogę do pracy lub z pracy uważa się oprócz drogi z domu do pracy lub z pracy do domu również drogę do miejsca lub z miejsca: 1) innego zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego, 2) zwykłego wykonywania funkcji lub zadań zawodowych albo społecznych, 3) zwykłego spożywania posiłków, 4) odbywania nauki lub studiów. 3. Ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku w drodze do pracy lub z pracy dokonują w karcie wypadku w drodze do pracy lub z pracy pracodawcy w stosunku do ubezpieczonych, będących pracownikami, a w stosunku do pozostałych ubezpieczonych podmioty określone w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. Nr 199, poz. 1673). 4. Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe zasady, tryb uznawania zdarzenia za wypadek w drodze do pracy lub z pracy, sposób jego dokumentowania, wzór karty wypadku w drodze do pracy lub z pracy oraz termin jej sporządzania, biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia jednolitości sposobu informowania o zaistnieniu wypadku.". nawet slowem nie jest wspomniane o swiadczeniach.
    Odpowiedz Cytuj

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


  • Wypadek pracownika w drodze do pracy

    Pracownik oddelegowany przez zakład pracy poza miejsce zamieszkania jest dowożony z hotelu do miejsca pracy środkiem transportu zapewnionym przez zakład pracy. Czas dojazdu nie jest zaliczany przez zakład pracy do godzin pracy. Jaki jest status prawny pracownika w tym momencie? Jakie ubezpieczenie z tytułu ZUS ma zastosowanie, gdyby pracownik uległ wypadkowi w tym czasie?

  • Wypadek przy pracy a wypadek w drodze do pracy

    Czy wypadek na wycieczce szkolnej nauczyciela jest wypadkiem w pracy czy wypadkiem w drodze do pracy, a może jeszcze innym wypadkiem?

  • Świadczenia z KRUS w razie śmierci ubezpieczonego

    Osoba poszkodowana w wypadku samochodowym, uznanym za wypadek przy pracy, miała stwierdzone przez lekarza orzecznika KRUS 100-proc. uszczerbek na zdrowiu (całkowita niezdolność do pracy). Z tego tytułu zostało wypłacone odszkodowanie. Jednak później osoba poszkodowana zmarła. Śmierć była wynikiem obrażeń powypadkowych. Nastąpiła po rocznym pobycie w szpitalu. Czy z tytułu śmierci KRUS powinien zapłacić bliskim zmarłego odszkodowanie, mimo tego, że wcześniej zapłacił za niezdolność do pracy (100 proc. uszczerbku). Jeśli tak to na jakiej podstawie prawnej?

  • Jednorazowe odszkodowanie z KRUS

    Proszę się odnieść nie do kwestii świadczenia z tytułu wypadku, tylko odpowiedzialności ubezpieczyciela społecznego, w tym wypadku KRUS, za śmierć osoby bliskiej. Osoba poszkodowana w wypadku samochodowym, uznanym za wypadek przy pracy, miała stwierdzone przez lekarza orzecznika KRUS 100-proc. uszczerbek na zdrowiu (całkowita niezdolność do pracy). Z tego tytułu zostało wypłacone odszkodowanie. Jednak później osoba poszkodowana zmarła. Śmierć była wynikiem obrażeń powypadkowych. Nastąpiła po rocznym pobycie w szpitalu. Czy z tytułu śmierci KRUS powinien zapłacić bliskim zmarłego odszkodowanie, mimo tego, że wcześniej zapłacił za niezdolność do pracy (100 proc. uszczerbku). Jeśli tak to na jakiej podstawie prawnej?

  • Przedawnienie roszczenia o odszkodowanie

    Jeżeli wypadek w drodze z pracy zaistniał w listopadzie 2001 roku to aby starać się o wypłatę odszkodowania jest już za późno? Czy może jeszcze sprawa nie jest przedawniona?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane