Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Mężczyzna a opieka nad zdrowym dzieckiem.

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
  • -
    Wysłany: 2002-01-12 00:00:00

    Pracodawca odmawia mi prawa do 2 dni opieki nad zdrowym dzieckiem (art.188 i 189 kodeksu pracy) ponieważ moja żona nie pracuje zawodowo. Co o tym sądzicie? Czy są mężczyźni, którzy korzystają z tego prawa mimo, że ich żona nie pracuje zawodowo?

    (sotwin)

    Odpowiedz Cytuj
  • dagoja
    Wysłany: 2002-01-17 08:17:56

    Cześć! Zgodnie z art. 188 k.p. (w związku z art. 189/1 k.p.) pracownik–ojciec lub opiekun dziecka ma prawo do uzyskania zwolnienia od pracy w ciągu roku w wymiarze 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia od pracodawcy, w przypadku posiadania dziecka w wieku do 14 lat. Jeżeli oboje rodzicie lub opiekunowie dziecka pozostają w zatrudnieniu, z powyższego uprawnienia w tym samym czasie może skorzystać tylko jedno z nich, zgodnie z wyborem dokonanym przez uprawnionych pracowników. Jeżeli natomiast status pracowniczy posiada tylko ojciec lub opiekun dziecka – korzysta on z pełnego wymiaru takiego zwolnienia. Możliwe jest także podzielenie się uprawnieniem (każde z rodziców po jednym dniu), jeżeli oboje rodzice pozostają w zatrudnieniu. Powodzenia! -dagoja
    Odpowiedz Cytuj
  • Reklama

  • kaska
    Wysłany: 2004-11-21 15:05:16

    chyba chory jesteś wyudzić jeszcze chcesz wolne na dziecko ? ja prowadzę z mężem działalność gosp i nic nam się nie należy ani opieka nad dzieckiem ani 2 dni wolne , twoja żona siedzi w domu i ty też chcesz to się zwolnij
    Odpowiedz Cytuj
  • ula
    Wysłany: 2004-12-28 13:53:00

    Dobrze, że Ty uważasz się za zdrową. Ma prawo do tych dni i nie Tobie osądzać czy robi słusznie czy nie. Dobra rada na przyszłość: jeśli kogoś nie znasz to mu nie ubliżaj. Pozdrawiam
    Odpowiedz Cytuj
  • Blondi
    Wysłany: 2005-08-23 12:55:10

    Na podstawie art. 189(1) nie należy się Panu opieka nad dzieckiem
    Odpowiedz Cytuj
  • agira
    Wysłany: 2005-12-09 13:38:31

    nie zgadzam się z tobą , bo jeżeli żona mimo tego że nie pracuje i np. ma coś ważnego do załatwienia i nie ma z kim zostawić dziecka to ma zostawić je na pastwę losu...
    Odpowiedz Cytuj
  • Przepisy ustawy Kodeks pracy traktują równo kobietę i mężczyznę w zakresie sprawowania opieki nad dzieckiem, członkiem rodziny lub bliską osobą, a także w zakresie urlopu rodzicielskiego. Pracodawca nie może zabronić Ci wykonywania Twoich praw równościowych, ponieważ dyskryminacja jest zakazana, a w szczególności ze względu na płeć. Możesz w tej sprawie zwrócić się na piśmie do pracodawcy o udzielenie 2 dni opieki na dziecko, a jeśli odmówi, to nie sprzeczaj się, niech tylko odmowę potwierdzi na Twoim podaniu. Udaj się do PIP i zlóż wniosek o przeprowadzenie kontroli w Twoim zakładzie. Jednocześnie złóż wniosek o anonimowość, którą musi Ci zapewnić PIP. Powodzenia
    Odpowiedz Cytuj
  • OLI
    Wysłany: 2006-09-25 13:53:48

    Oczywiście, że masz prawo do dwóch dni opieki nad zdrowym dzieckiem. Fakt, że Twoja żona nie pracuje nie ma tu nic do rzeczy. Pozdrawiam Oli
    Odpowiedz Cytuj
  • Brzeszczanin
    Wysłany: 2007-05-28 19:30:50

    kaska , kaska . chora czy co jestes ? jestem w takiej samej sytuacji i szef bez zadnego ale dal mi opieke nad zdrowym dzieckiem poniewaz mi sie nalezy ustawowo
    Odpowiedz Cytuj
  • HEROS
    Wysłany: 2007-07-05 18:58:57

    PCHASZ GOŚCIA NA MINE ......SPRUBÓJ SAM
    Odpowiedz Cytuj
  • nie lubie
    Wysłany: 2007-09-19 12:44:30

    sama sie zwolnij madryjało wredna !
    Odpowiedz Cytuj
  • Od 4 lat nie mam z tym problemu (tyle ma moje dziecko). Za każdym razem wypełniam oświadczenie, że moja żona nie pracuje i nie korzysta z K2.
    Odpowiedz Cytuj
  • bil
    Wysłany: 2007-12-20 18:19:23

    Ja Się zwolnię a wy zamkiecie interes albo sami wezmiecie się do roboty!!!HE he he
    Odpowiedz Cytuj
  • bil
    Wysłany: 2007-12-20 18:19:31

    Ja Się zwolnię a wy zamkiecie interes albo sami wezmiecie się do roboty!!!HE he he
    Odpowiedz Cytuj
  • tata
    Wysłany: 2008-06-16 11:13:57

    Kaśka najpierw może zorientuj się w prawie pracy a potem się wymądrzaj!Niezależnie czy żona pracuje czy nie ojcu należą się 2 dni zwolnienia z zachowaniem prawa do wynagrodzenia!
    Odpowiedz Cytuj
  • hmmmm
    Wysłany: 2008-09-02 16:46:22

    No to swietnym jestes pracodawca! Wspolczuje twoim pracownikom...... I wydaje mi sie, ze chyba jestescie bezdzietnym malzenstwem, ze nie rozumiecie takich sytuacji.
    Odpowiedz Cytuj
  • misieq1985
    Wysłany: 2008-11-21 23:52:49

    A jezeli Ja czyli ojciec dziecka pracuje a zona tzn konkubina bo nie mamy zawartego zwiazku malzenskiego, nie pracuje na stale czy mi takze przysluguja dwa dni wolnego na dziecko. Poniewaz jutro czyli 22.11.2008 moj syn konczy 3 latka i chcialem wziasc dwa dni wolnego powiedziano mi ze mi nie przysluguje wolne na dziecko. Czy jezeli ktos niema malzenstwa jest juz udupiony w takich sprawach to jest juz chyba DYSKRYMINACJA !!!!!!
    Odpowiedz Cytuj
  • karolcia
    Wysłany: 2008-11-25 08:17:10

    OOOoo przykład rozumowania prywaciarzy...eehhh
    Odpowiedz Cytuj

  • Wysłany: 2008-12-12 19:20:45

    prowadzenie działalnosci to twoja wola, jak chcesz skorzystac z dodatkowych dwóch dni to sie zatrudnij.strasznie płytki komentarz z twojej strony.mam nadzieje ze nie zatrudniacie z mezem zadnych pracowników
    Odpowiedz Cytuj
  • Rafał
    Wysłany: 2009-02-11 08:54:23

    Ja też prowadze działalnośc i zatrudniam ludzi ale żadnemu pracownikowi nie odmówiłem, a nawet jak potrzebował to dawałem wolne,a że mała moja firma, sam zakasam rękawy i pracuje za dwóch,już taki nasz los prywaciarzy, ale człowiekiem trzeba być. ps. Razem z żoną mamy 2 dzieci
    Odpowiedz Cytuj
  • vvojtek
    Wysłany: 2009-08-02 15:33:06

    po pierwsze przysługują dwa dni wolnego o ile nie ma kto sie dzieckiem za opiekować w przypadku takim jakby matka szła do szpitala ale wtedy murza wystawić papier ze jestes jedyny w opiece nad dzieckiem
    Odpowiedz Cytuj
  • iza
    Wysłany: 2009-08-10 16:01:10

    ale jesteś głupia babo. najpierw to ty się naucz pisać poprawną polszczyzną.
    Odpowiedz Cytuj

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


  • Dwa dni opieki nad dzieckiem gdy żona nie pracuje

    Moja żona nie pracuje zawodowo. Czy przysługują mi 2 dni opieki nad zdrowym dzieckiem na podst. art. 188 i 189 kodeksu pracy?

  • Adopcja dokonana przez męża matki

    Jeżeli wezmę ślub z kobietą, która ma dziecko, a którego nie jestem biologicznym ojcem, a w trakcie małżeństwa kobieta umrze, to pod czyją opieką pozostanie dziecko (nie będące pełnoletnie) moją czy ojca biologicznego?

  • Pełnia władzy rodzicielskiej po rozwodzie

    Na czym polega różnica między władzą rodzicielską, a opieką nad dzieckiem? Czy w pozwie rozwodowym można wnieść o przyznanie prawa do sprawowania władzy rodzicielskiej nad nieletnim dzieckiem jednemu z rodziców przy zachowaniu pełni władzy rodzicielskiej dla obojga?

  • Powrót dziecka z zagranicy

    Jeśli małżonkowie przebywają za granicą wraz z dzieckiem, a nie są obywatelami tegoż państwa, ani dziecko nie jest, to czy każde z nich może wrócić do Polski wraz z dzieckiem bez zgody współmałżonka? Czy wówczas podlegają prawu państwa w którym przebywają, a co oznacza,że np. matka nie może wyjechać z dzieckiem do Polski bez zgody ojca?

  • Wezwanie do pracy ze zwolnienia z tytułu opieki

    Pracownik przebywał na zwolnieniu z tytułu opieki nad zdrowym dzieckiem (żona w szpitalu) przez okres 6 dni. W związku z uzasadnioną koniecznością zakład wezwał go do pracy na 1 dzień w trakcie tego okresu. Jak potraktować wypłatę zasiłku i wynagrodzenia? Czy powinien otrzymać za ten dzień zasiłek i dniówkę? Czy można wezwać do pracy pracownika do pracy na zwolnieniu z tytułu opieki nad zdrowym dzieckiem (żona w szpitalu)?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane