Forum prawne

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Mężczyzna a opieka nad zdrowym dzieckiem.

Pracodawca odmawia mi prawa do 2 dni opieki nad zdrowym dzieckiem (art.188 i 189 kodeksu pracy) ponieważ moja żona nie pracuje zawodowo. Co o tym sądzicie? Czy są mężczyźni, którzy korzystają z tego prawa mimo, że ich żona nie pracuje zawodowo?

(sotwin)

2002.1.12 0:0:0

Odpowiedzi w temacie: Mężczyzna a opieka nad zdrowym dzieckiem. (20)

Cześć! Zgodnie z art. 188 k.p. (w związku z art. 189/1 k.p.) pracownik–ojciec lub opiekun dziecka ma prawo do uzyskania zwolnienia od pracy w ciągu roku w wymiarze 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia od pracodawcy, w przypadku posiadania dziecka w wieku do 14 lat. Jeżeli oboje rodzicie lub opiekunowie dziecka pozostają w zatrudnieniu, z powyższego uprawnienia w tym samym czasie może skorzystać tylko jedno z nich, zgodnie z wyborem dokonanym przez uprawnionych pracowników. Jeżeli natomiast status pracowniczy posiada tylko ojciec lub opiekun dziecka – korzysta on z pełnego wymiaru takiego zwolnienia. Możliwe jest także podzielenie się uprawnieniem (każde z rodziców po jednym dniu), jeżeli oboje rodzice pozostają w zatrudnieniu. Powodzenia! -dagoja

2002.1.17 8:17:56

chyba chory jesteś wyudzić jeszcze chcesz wolne na dziecko ? ja prowadzę z mężem działalność gosp i nic nam się nie należy ani opieka nad dzieckiem ani 2 dni wolne , twoja żona siedzi w domu i ty też chcesz to się zwolnij

2004.11.21 15:5:16

Dobrze, że Ty uważasz się za zdrową. Ma prawo do tych dni i nie Tobie osądzać czy robi słusznie czy nie. Dobra rada na przyszłość: jeśli kogoś nie znasz to mu nie ubliżaj. Pozdrawiam

2004.12.28 13:53:0

Na podstawie art. 189(1) nie należy się Panu opieka nad dzieckiem

2005.8.23 12:55:10

nie zgadzam się z tobą , bo jeżeli żona mimo tego że nie pracuje i np. ma coś ważnego do załatwienia i nie ma z kim zostawić dziecka to ma zostawić je na pastwę losu...

2005.12.9 13:38:31

Przepisy ustawy Kodeks pracy traktują równo kobietę i mężczyznę w zakresie sprawowania opieki nad dzieckiem, członkiem rodziny lub bliską osobą, a także w zakresie urlopu rodzicielskiego. Pracodawca nie może zabronić Ci wykonywania Twoich praw równościowych, ponieważ dyskryminacja jest zakazana, a w szczególności ze względu na płeć. Możesz w tej sprawie zwrócić się na piśmie do pracodawcy o udzielenie 2 dni opieki na dziecko, a jeśli odmówi, to nie sprzeczaj się, niech tylko odmowę potwierdzi na Twoim podaniu. Udaj się do PIP i zlóż wniosek o przeprowadzenie kontroli w Twoim zakładzie. Jednocześnie złóż wniosek o anonimowość, którą musi Ci zapewnić PIP. Powodzenia

2005.12.23 22:33:19

Oczywiście, że masz prawo do dwóch dni opieki nad zdrowym dzieckiem. Fakt, że Twoja żona nie pracuje nie ma tu nic do rzeczy. Pozdrawiam Oli

2006.9.25 13:53:48

kaska , kaska . chora czy co jestes ? jestem w takiej samej sytuacji i szef bez zadnego ale dal mi opieke nad zdrowym dzieckiem poniewaz mi sie nalezy ustawowo

2007.5.28 19:30:50

PCHASZ GOŚCIA NA MINE ......SPRUBÓJ SAM

2007.7.5 18:58:57

sama sie zwolnij madryjało wredna !

2007.9.19 12:44:30

Od 4 lat nie mam z tym problemu (tyle ma moje dziecko). Za każdym razem wypełniam oświadczenie, że moja żona nie pracuje i nie korzysta z K2.

2007.11.1 10:25:40

Ja Się zwolnię a wy zamkiecie interes albo sami wezmiecie się do roboty!!!HE he he

2007.12.20 18:19:23

Kaśka najpierw może zorientuj się w prawie pracy a potem się wymądrzaj!Niezależnie czy żona pracuje czy nie ojcu należą się 2 dni zwolnienia z zachowaniem prawa do wynagrodzenia!

2008.6.16 11:13:57

No to swietnym jestes pracodawca! Wspolczuje twoim pracownikom...... I wydaje mi sie, ze chyba jestescie bezdzietnym malzenstwem, ze nie rozumiecie takich sytuacji.

2008.9.2 16:46:22

A jezeli Ja czyli ojciec dziecka pracuje a zona tzn konkubina bo nie mamy zawartego zwiazku malzenskiego, nie pracuje na stale czy mi takze przysluguja dwa dni wolnego na dziecko. Poniewaz jutro czyli 22.11.2008 moj syn konczy 3 latka i chcialem wziasc dwa dni wolnego powiedziano mi ze mi nie przysluguje wolne na dziecko. Czy jezeli ktos niema malzenstwa jest juz udupiony w takich sprawach to jest juz chyba DYSKRYMINACJA !!!!!!

2008.11.21 23:52:49

OOOoo przykład rozumowania prywaciarzy...eehhh

2008.11.25 8:17:10

prowadzenie działalnosci to twoja wola, jak chcesz skorzystac z dodatkowych dwóch dni to sie zatrudnij.strasznie płytki komentarz z twojej strony.mam nadzieje ze nie zatrudniacie z mezem zadnych pracowników

2008.12.12 19:20:45

Ja też prowadze działalnośc i zatrudniam ludzi ale żadnemu pracownikowi nie odmówiłem, a nawet jak potrzebował to dawałem wolne,a że mała moja firma, sam zakasam rękawy i pracuje za dwóch,już taki nasz los prywaciarzy, ale człowiekiem trzeba być.
ps.
Razem z żoną mamy 2 dzieci

2009.2.11 8:54:23

po pierwsze przysługują dwa dni wolnego o ile nie ma kto sie dzieckiem za opiekować w przypadku takim jakby matka szła do szpitala ale wtedy murza wystawić papier ze jestes jedyny w opiece nad dzieckiem

2009.8.2 15:33:6

ale jesteś głupia babo. najpierw to ty się naucz pisać poprawną polszczyzną.

2009.8.10 16:1:10

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika