Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

"nadgodziny" czy moge odmowic?

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Witam wszystkich, Chciałbym was prosić o poradę ponieważ nie wiem już sam czy jestem „wykorzystywany” czy tak powinno być. Jestem informatykiem pracuje w firmie outsourcingowej na umowe o prace mam kilka sytuacji które chycialbym wyjaśnić pod katem prawnym otoz dosc często SA sytuacje gdy pracodawca twierdzi ze cos musi być wykonane danego dnia (pomine czy jest to konieczne czy nie – przewaznie można to dokończyć nastepnego ale jest „wymog” zrobic dzis) niestety zadan jest tyle ze nie wyrabiam się w czasie przewidzianym umowa (umowa o prace pelny etat czyli 8 godzin) i teraz pytanie czy kontynuując prace po moich godzinach pracy to już SA nadgodziny za które powinienem mieć zapłacone? Czy mogę odmowic wykonania czegos po godzinach? Jeśli tak to jakie to niesie za soba konsekwencje prawne? Jak wyglada kwestia pracy po godzinach zdalnie – sytuacja wyglada tak ze czasami pewne operacje trzeba wykonac po godzinach pracy pracownikow a przewaznie w nocy jak taka praca powinna być rozliczana? I tutaj również pytanie jak wczesniej czy mam prawo odmowic? Pozdrawiam

  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Ekwiwalent za niewykorzystany urlop

  Czy pracownikowi przy rozwiązaniu umowy o pracę przysługuje ekwiwalent pieniężny za zalegle, przepracowane nadgodziny? Nadgodziny w zakładzie nie były płatne, rozliczano je dodatkowymi dniami wolnymi.

 • Koszty związane z dobrowolnym szkoleniem

  Pracodawca skierował pracowników na szkolenie, które odbywa się po godzinach pracy i w innej miejscowości. Nie jest to szkolenie bhp, a szkolenie zwiększa umiejętności pracowników i ich przydatność dla firmy. Szkolenie odbywa się na koszt pracodawcy. Pracownicy żądają dodatku za nadgodziny. Czy w tym przypadku pracownikom należy się dodatek za nadgodziny lub inna gratyfikacja?

 • Roszczenie o zapłatę za godziny nadliczbowe

  Od 01/11/2000 do 14/02/2001 przebywałem w delegacji służbowej (otwierałem nowy oddział banku w mieście oddalonym o 400 km od mojego miejsca zamieszkania). W tym czasie (z powodów reorganizacji firmy) miałem dość dużo nadgodzin. Łącznie uzbierało się ich około 100. Trzykrotnie występowałem do dyrekcji o wypłatę nadgodzin (w samym grudniu 2000 i styczniu 2001 miałem ich ponad 80). Dwukrotnie dokumentacja zaginęła, zaś ostatni zestaw leży od dwóch miesięcy na biurku dyrektora i podpisu na akceptacji do wypłaty nie ma. Wiem, że niedługo skończy się limit trzech lat i nadgodziny się przedawnią. Chciałbym wystapić do sądu pracy o wydanie nakazu wypłaty naggodzin. Czy mogę to zrobić (cały czas mam oryginały kart pracy z tamtego okresu) i czy mogę wystapić o zapłatę odsetek ustawowych?

 • Dodatek za nadgodziny po rozwiązaniu umowy o pracę

  Pracownik A od 1.06.2003 do 31.07.2007 roku pracował jako dozorca w pełnym wymiarze czasu pracy oraz w godzinach nadliczbowych. Zostało mu wypłacone wynagrodzenie za przepracowane godziny pracy w/g stawki podstawowej, bez dodatku za nadgodziny, nocne i święta. Pracownik A od roku pracuje już u innego pracodawcy i dowiedział się o kontroli PIP u swojego byłego pracodawcy w 11.2008 r., która to kontrola wykazała i nakazała wypłatę takich nadgodzin, nocnych i świątecznych u innego pracownika B za 3 lata wstecz, na którego to skargę i wniosek kontrola ta była przeprowadzona. Czy w tej sytuacji pracownikowi A należne jest niewypłacone i zaległe wynagrodzenie za nadgodziny, nocne i świąteczne i do kogo może się zwrócić o jego wypłatę?

 • Dodatkowa pensja za pracę w nadgodzinach

  W jaki sposób winna być wynagradzana praca w soboty? Czy powinny to być godziny 50% czy też 100%?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane