Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Niewypłacanie zaległego wynagrodzenia przez Pracodawcę.

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Witam Pod koniec sierpnia.2007 roku rozwiązałem umowę o pracę z pracodawcą; Spółdzielnią Pracy [bez wypowiedzenia art. 55 § 1(1)]. Powodem rozwiązania umowy było ciężkie naruszenie przez pracodawcę wobec mojej osoby podstawowych obowiązków takich jak obowiązek terminowego wypłacania wynagrodzenia. Do tej pory nie wystąpiłem jednak na drogę sądową licząc na to że jednak zostaną mi wypłacone wszelkie należności (na równi ze wszystkimi), ewentualnie że zakład ogłosi upadłość. Jednak okazuje się że Spółdzielnia nadal funkcjonuje, również zatrudnia ciągle coraz to nowych pracowników (wypłacając im mniej lub bardziej regularnie wynagrodzenia). Pomijając jednak moją osobę podczas wypłaty (czyżby dlatego że już nie pracuje?). Nadmienię jeszcze że gdy zaczynałem pracę jako nowy członek Spółdzielni wpłaciłem również pewną sumę pieniędzy na ten poczet. Wiem również że niektórym pracownikom zwrócono tą sumę zaraz po tym jak zwolnili się z pracy. Do tej pory liczyłem na uczciwość Pracodawcy, jednak okazuje się że był to błąd. Wobec tego mam pytania czy po tak długim czasie od rozwiązania umowy mam szanse na odzyskanie drogą prawną zaległych wynagrodzeń (kilka miesięcy). Czy może jeszcze coś ponadto mogę uzyskać, np. zwrot wpłaconego na poczet Spółdzielni wkładu, jakąś odprawę czy odszkodowanie? A jeżeli tak to co powinienem uczynić w tym kierunku. Byłbym wdzięczny za jakiekolwiek sugestie. Pozdrawiam

  Odpowiedz Cytuj
 • Roszczenia pracownika względem pracodawcy przedawniają się z upływem 3 lat, więc jak najbardziej można wystąpić na drogę sądową. Właściwy jest sąd pracy jeśli chodzi o wynagrodzenie. W kwestii wkładu do spółdzielni będzie to sąd cywilny, ale nie jestem pewien, czy to roszczenie nie przedawnia się już po upływie roku. Ja postąpiłbym tak: 1. Wysłał pocztą poleconą za potwierdzeniem odbioru wezwanie do zapłaty zaległego wynagrodzenia wraz z odsetkami liczonymi od chwili rozwiązania umowy oraz wezwanie do zwrotu wkładu. To przerywa bieg okresu przedawnienia. 2. Wizyta w Państwowej Inspekcji Pracy, która udzieli stosownych porad prawnych i może ukarać mandatem kierownictwo spółdzielni. 3. Pozew do sądu pracy i cywilnego o wypłatę zaległych kwot wraz z odsetkami. 4. Wizyta u prawnika nie zaszkodzi, ale to kosztuje.
 • Reklama

 • basia2004@poczta.onet.pl
  Wysłany: 2008-04-13 10:12:43

  Należy wystąpić z listem poleconym do pracodawcy lub osobiście zanieść i potwierdzić kopię pisma o wypłacenie zaleglych należności ze stosunku pracy i określić termin np. 3 tygodnie do zwrotu zaleglości. Dochodzić roszczenie można do 3 lat od dnia kiedy należność powstała. wezwanie do zapłaty należności ze stosunku pracy tak zatytułować pismo i napisać . 1. proszę o wpłacenie kwoty za niewypłacone wynagroczenie /szczelam kwotę .2000zł 2. za urlop jeżeli takowe świadczenie nie zostało wypłacone. 3. odszkodowanie ..... 4. za wpisowe do spółdzielni./jeżeli takie są zapisy w staucie lub innej formie wraz z należnymi odsetkami od chwoli należności świadczenia podpisać pismo i czekać . Za miesiąc jeżeli nie otrzymamy pieniędzy należy wystąpić do sądy pracy ale wcześniej jeszcze upewnić się u prezesa czy nie wyslali kasy z opóżnieniem . Złożyć w sądzie pozew o pieniądze należna bo spłdzielnia działa odpowiednią ilośc odpisów ,zapytać jaki jest koszt dochodzenia tego świadczenia w znakach skarbowych/. i czekać na wezwanie sądu o wyznaczeniu sprawy
 • Dziękuje za odpowiedź. Natomiast mam teraz problem z ustaleniem dokładnej kwoty którą jest mi winna Spółdzielnia, ponieważ nie otrzymałem do tej pory odcinka za ostatni miesiąc pracy. Jeżeli się upomnę, to rozumiem że pracodawca jest zobowiązany mi go wydać? Ale jeżeli byłoby inaczej to co robić? Czy można złożyć pozew o wypłatę zaległości nie znając dokładnej sumy? Nawet nie wiem za ile dni urlopu należy mi się ekwiwalent. Jak to wszystko wygląda w praktyce?
 

Dodaj post na forum:

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane