Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

obliczanie pensji brutto-netto

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Proszę napiszcie mi jak się krok po kroku oblicza pensję. Ile i co od czego się odejmuje, ile procent. Proszę o szybką odpowiedź.

  Odpowiedz Cytuj
 • Każdy pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę jest obowiązany do regularnego odprowadzania określonych składek do ZUS-u. Wysokość tych składek zależy od wartości wynagrodzenia, jakie pobiera pracownik i jest ona wyrażona w procentach. Składka (płacona przez pracownika),obejmuje 3 elementy: a. Składka na ubezpieczenie emerytalne wynosząca 9,76% b. Składka na ubezpieczenie rentowe wynosząca 6,5% c. Składka na ubezpieczenie chorobowe wynosząca 2,45% Oprócz tego, do pewnych świadczeń na rzecz ZUS zobowiązany jest również pracodawca, na którym spoczywa obowiązek zapłacenia następujących składek: a. Składka na ubezpieczenie emerytalne wynosząca 9,76% b. Składka na ubezpieczenie rentowe wynosząca 6,5% c. Składka na ubezpieczenie chorobowe wynosząca 2,45% d. Ubezpieczenie wypadkowe wynoszące 1,93% e. Składka na rzecz Funduszu Pracy wynosząca 2,45% f. Składka na rzecz Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych wynosząca 0,15% g. Składka na ubezpieczenie zdrowotne pełne (płacone z wynagrodzenia pracownika ale odprowadzane przez pracodawcę) wynosząca 8,75% Podstawą niniejszego wyliczenia jest Ustawa z dnia 13 października 1998 r o systemie ubezpieczeń społecznych
  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

 • Ponadto proponujemy lekturę artukułu "Składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe" http://e-prawnik.pl/domowy/ubezpieczenia-spoleczne/skladki-1/artykuly/skladki-na-dobrowolne-ubezpieczenie-chorobowe.html
  Odpowiedz Cytuj
 • W wypowiedzi Moniki86 jest parę błędów- składka rentowa płacona przez pracownika wynosi 1,5%. Składka wypadkowa płacona przez pracodawcę, musisz sprawdzić na stronie Zus-u, bo od kwietnia 2009 roku były zmiany, wszystko zależy od wykonywanej działalności. Składka zdrowotna wynosi 9%, ale odlicza się od dochodu pracownika 7,75%.
  Odpowiedz Cytuj
 • jezeli mam 6.78 zl brutto za godz to ile to bedzie netto jak to sie oblicza?
  Odpowiedz Cytuj

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Wynagrodzenie brutto i netto

  Mam problem z wystawieniem zaświadczenia o zarobkach. Pracownik prosi o zaświadczenie brutto i netto np. do stypendium czy na kredyt do banku. Jakie składniki wynagrodzenia powinny być uwzględnione w wynagrodzeniu netto, a jakie w brutto? Czy jest to w ten sposób, że netto to kwota, którą pracownik dostaje do ręki czyli po potrąceniu ZUS i dodaniu zasiłku rodzinnego, a brutto to przychód minus koszty uzyskania przychodu minus składki na ubezpieczenie emerytalne, chorobowe i rentowe? Czy w każdym wypadku tak samo liczy się w/w zarobki?

 • Zajęcie wynagrodzenia pracowniczego

  Mój pracownik otrzymał informację o zajęciu wynagrodzenia. Wynagrodzenie podlega zajęciu w wysokości 1/2 wynagrodzenia, przy czym wolna od zajęcia jest kwota najniższego wynagrodzenia. Jak to rozumieć? Przypuszczalnie wchodzą w grę dwie wersje wynagrodzenie brutto minus najniższe, podzielone przez dwa; dopiero ta kwota pomniejszona oczywiście o składki ZUS podlega przekazaniu do organu egzekucyjnego - 2000 zł - 849zl = 1151zl : 2 = 575,50 (do zajęcia) lub druga z możliwości 2000 zł : 2 = 1000 zł minus ZUS i wówczas musi zostać najniższe wynagrodzenie netto.

 • Wartość zamówienia publicznego

  Jaką wartość należy przyjąć w druku ZP-S dotyczącym rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach publicznych? Czy ma to być wartość netto czy brutto?

 • Odszkodowanie z polisy OC

  Czy odszkodowanie z polisy OC lub AC wypłaca się według wartości brutto czy netto (z VATem czy bez)? Spotkała mnie nieprzyjemna niespodzianka ze strony firmy, w której ubezpieczyłem firmowy samochód. Kupując nowy samochód wykupiłem ubezpieczenie AC/OC płacąc składkę brutto. Pech chciał, że po kilu miesiącach zdarzyła się szkoda, która została pokryta w ramach mojej polisy AC. Wszystko było w porządku dopóki nie otrzymałem informacji od serwisu, w którym była usuwana szkoda, że mam zapłacić im podatek VAT za usługę, ponieważ firma ubezpieczeniowa zapłaciła im tylko kwotę netto za wykonanie zlecenia. Czy taka praktyka jest prawidłowa? Dlaczego zatem składkę zapłaciłem według wartości brutto?

 • Potrącenia komornicze z zasiłku

  Pracownik otrzymuje zasiłek chorobowy i posiada zajęcia komornicze. Kwestionuje prawidłowość dokonanych potrąceń z kwot netto zasiłku a nie brutto oraz branie pod uwagę przez pracodawcę kwoty 50 procent najniższej emerytury także w wysokości netto. Pracownik ten zarzuca pracodawcy, że nieprawidłowo na niekorzysć pracownika wylicza kwotę zasiłku jaką ma otrzymać pracownik. Czy potrącenia komornicze z zasiłku chorobowego pracodawca dokonuje biorąc pod uwagę wysokość do 25 procent zasiłku chorobowego brutto czy netto odnosząc kwotę wolną od potrąceń do kwoty najniższej emerytury brutto czy netto?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane