Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

obliczanie pensji brutto-netto

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Proszę napiszcie mi jak się krok po kroku oblicza pensję. Ile i co od czego się odejmuje, ile procent. Proszę o szybką odpowiedź.

  Odpowiedz Cytuj
 • Każdy pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę jest obowiązany do regularnego odprowadzania określonych składek do ZUS-u. Wysokość tych składek zależy od wartości wynagrodzenia, jakie pobiera pracownik i jest ona wyrażona w procentach. Składka (płacona przez pracownika),obejmuje 3 elementy: a. Składka na ubezpieczenie emerytalne wynosząca 9,76% b. Składka na ubezpieczenie rentowe wynosząca 6,5% c. Składka na ubezpieczenie chorobowe wynosząca 2,45% Oprócz tego, do pewnych świadczeń na rzecz ZUS zobowiązany jest również pracodawca, na którym spoczywa obowiązek zapłacenia następujących składek: a. Składka na ubezpieczenie emerytalne wynosząca 9,76% b. Składka na ubezpieczenie rentowe wynosząca 6,5% c. Składka na ubezpieczenie chorobowe wynosząca 2,45% d. Ubezpieczenie wypadkowe wynoszące 1,93% e. Składka na rzecz Funduszu Pracy wynosząca 2,45% f. Składka na rzecz Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych wynosząca 0,15% g. Składka na ubezpieczenie zdrowotne pełne (płacone z wynagrodzenia pracownika ale odprowadzane przez pracodawcę) wynosząca 8,75% Podstawą niniejszego wyliczenia jest Ustawa z dnia 13 października 1998 r o systemie ubezpieczeń społecznych
 • Reklama

 • Ponadto proponujemy lekturę artukułu "Składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe" http://e-prawnik.pl/domowy/ubezpieczenia-spoleczne/skladki-1/artykuly/skladki-na-dobrowolne-ubezpieczenie-chorobowe.html
 • W wypowiedzi Moniki86 jest parę błędów- składka rentowa płacona przez pracownika wynosi 1,5%. Składka wypadkowa płacona przez pracodawcę, musisz sprawdzić na stronie Zus-u, bo od kwietnia 2009 roku były zmiany, wszystko zależy od wykonywanej działalności. Składka zdrowotna wynosi 9%, ale odlicza się od dochodu pracownika 7,75%.
 • jezeli mam 6.78 zl brutto za godz to ile to bedzie netto jak to sie oblicza?
 • goscinn44
  Wysłany: 2017-04-11 13:00:19

  Oblicz sobie w kalkulatorze https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/kalkulator-wynagrodzen
 

Dodaj post na forum:

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane