Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

podgladanie w pracy przez szefa kamera

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
  • -
    Wysłany: 2004-07-16 00:00:00

    Mam takie pytanie - czy szef moze w zakladzie pracy zamontowac kamery i korzystac z ich obrazu poprzez internet w domu patrzac co robia jego pracownicy? Wlasnie tak postapil moj szef i musze przyznac ze jest to troche krepujace i chcialbym wiedziec czy ma do tego prawo...

    (human)

    Odpowiedz Cytuj
  • certus
    Wysłany: 2004-07-16 14:44:31

    Co do zasady to : tak i nie :-) Za wiedzą i zgodą pracowników- tak ale w miejscu wykonywania pracy, np. sala obsługi klienta. Co innego w miejscu przeznaczonym na odpoczynek - tu już mamy naruszoną konstytucyjną zasadę prawa do prywatności.
    Odpowiedz Cytuj
  • Reklama

  • Piotrek
    Wysłany: 2004-07-16 22:49:47

    W miejscach pracy właściciel ma prawo zainstalować urządzenia rejestrujące obraz i dźwięk, pod warunkiem poinformowania o tym pracowników (wystarczy samo przekazanie do wiadomości, nie jest konieczna ich zgoda).
    Odpowiedz Cytuj
  • dR.HAB.SIKORSKI
    Wysłany: 2004-07-22 22:09:12

    Zgodnie z nowelizacją z grudnia 2004 pracodawca może inwigilować swoich podwładnych audio wizualnie po podanu tego do ich wiadamości o ile kamery nie są umieszczone na narządach płciowych pracownika.
    Odpowiedz Cytuj
  • Robert
    Wysłany: 2007-04-13 14:40:52

    Pracodawca montując kamery do podglądu miejsca pracy powinien uzyskać na to zgodę pracowników, którzy obsługują dane stanowisko pracy. Zakładam, że nie jest to praca jednozmianowa. Montowanie kamer ” bez wiedzy pracowników stanowi naruszenie prawa do ich prywatności”(Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń nr 3/2005, s. 29).Tutaj właściwy jest art. 11[1] K.p. dotyczący poszanowania dóbr osobistych pracownika. Stanowi on, że – „pracodawca jest obowiązany szanować godność i inne dobra osobiste pracownika”. W takiej sytuacji pracodawca powinien nanieść odpowiedni zapis w regulaminie pracy dotyczący miejsca i celu zamontowania kamer. Instalowanie kamer w miejscu pracy ma na celu jego zabezpieczenie przed kradzieżami(np. niszczenie maszyn znajdujących się na danym stanowisku pracy, wykręcanie części z tych maszyn).Pracodawca, który nie jest zobowiązany do tworzenia regulaminu pracy, powinien wydać rozporządzenie wewnętrzne, które dotyczyłoby monitorowania miejsc pracy ze względu na znajdujące się tam importowane maszyny. Z tym rozporządzeniem przełożeni powinni zapoznać pracowników. Powinni oni również przekazać im informację po co te kamery są montowane i jaki cel pracodawca chce przez to osiągnąć. „Monitoring pracowników mieści się w zakresie ochrony danych osobowych danej osoby. Nagrywając pracowników na taśmę dokonujemy przetwarzania dotyczących ich danych „- pisze Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń nr 3/2005, s.30. Zgodnie z art. 1 ust. 1 Ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (publikacja: tekst jednolity Dz.U. z 2002 r. nr 101, poz.926 oraz Dz.U z 2004 r. nr 33, poz. 285) – „Każdy ma prawo do ochrony dotyczących go danych osobowych”. W tym przypadku ma zastosowanie art 23 ust. 1 pkt 1 i 2 cytowanej ustawy: „Przetwarzanie danych jest dopuszczalne tylko wtedy gdy osoba, której te dane dotyczą wyrazi na to zgodę/…/”, „Jest to niezbędne dla zrealizowania uprawnienia lub spełnienia obowiązku wynikającego z przepisu prawa”. Właściwy jest tutaj art. 36 ust. 1 tej ustawy dotyczący zabezpieczenia danych osobowych. I tak zgodnie z tym zapisem prawnym:- „Administrator danych jest obowiązany zastosować środki techniczne i organizacyjne zapewniające ochronę przetwarzanych danych osobowych odpowiednią do zagrożeń oraz kategorii danych objętych ochroną, a w szczególności powinien zabezpieczyć dane przed ich udostępnieniem osobom nieupoważnionym, zabraniem przez osobę nieuprawnioną /../””.Zapis ten należy rozumieć następująco: pracodawca nie powinien naruszać prywatności pracowników, zebrane informacje w formie obrazu powinny być zbierane dla konkretnego celu, osoby niepowołane nie powinny mieć do nich żadnego dostępu . Pracodawca tez powinien mieć na uwadze fakt, ze taki całodobowy monitoring może powodować rozstrój zdrowia pracowników i stanowić mobbing w miejscu pracy.
    Odpowiedz Cytuj
  • ggg
    Wysłany: 2008-07-12 10:34:26

    hehe ty se przeczytaj co napisales :)
    Odpowiedz Cytuj
  • GDZIE MOŻNA ZGŁOSIĆ FAKT MONITORINGU? (BEZ WIEDZY I ZGODY)?
    Odpowiedz Cytuj

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane