Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

praca 9 godzin w tym godzinna przerwa

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Oficialne godziny pracy w mojej firmie to 8-17 czyli niby 8 godzin pracy i godzinna przerwa. W praktyce pracuje się 9 godzin bo nikt z tej przerwy nie korzysta, nawet nie wiadomo o której ta przerwa ma się odbyć. Ale czy pracodawca ustalając takie zasady pracy (niby 8 godzin i przerwa) nie powinien jasno określić o której godzinie ta przerwa się odbywa. Czy nie powinno być tego zawartego np. w umowie o pracę? Co w wypadku gdybym się uparła, ze chcę z tej przerwy korzystać, a pracodawca by mi powiedział złośliwie, że mogę, z niej skorzystać, ale np. w godzinach 15:45-16.45 a potem muszę na 15 minut wrócić do pracy?

  Odpowiedz Cytuj
 • Godzinna przerwa musi być ściśle określona. Wprowadza się ją w układzie zbiorowym lub regulaminie pracy. Jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym, bądź nie jest zobowiązany do ustalenia regulaminu godzinna przerwa powinna być określona w umowie o pacę. Proszę sprawdzić zatem czy nie ma odpowiedniego zapisu w przepisach wewnatrz zakładowych, jeśli takich niema odpowiednie postanowienia w tej sprawie powinna zawierać umowa o pracę. Przerwa musi przypadać na konkretną godzinę w ciągu dnia. Musi to być przerwa, a więc przerywać dzień pracy a nie skracać go. Przerwa na koniec dnia nie ma sesnu i jest niezgodna z zasadami współzycia społecznego.
 • Reklama

 • Maniek
  Wysłany: 2006-01-24 16:13:47

  Godziny przerwy wlicza się do godzin pracy.Oczywiście, że pracodawca może tak zrobić. Pracodawca może tak zrobić, że godziny przerwy ustala na 15.45-16.45. W takim przypadku trzeba przyjść do pracy na 15 min. A czy nie lepiej dogadać się z pracodawcą na inne godziny przerwy?
 • sisisi
  Wysłany: 2006-01-25 18:48:34

  Dziękuję za odpowiedz. W umowie o pracę mam tylko napisane, że pracuje się od 8 do 17 z godzinną przerwą. Nie ma nic w regulaminie o której ta przerwa ma być.
 • sisisi
  Wysłany: 2006-01-25 18:53:36

  Dostałam 2 sprzeczne odpowiedzi. I nadal nie wiem:( Z ddogadaniem się z pracodawcą będzie problem. W umowie napisał, ze pracuje się od 8-17 z godzinną przerwą. Jak napisałam wczesniej nikt z tej przerwy nie korzysta bo nie ma jasno określonej godziny tej przerwy, pracy jest mnóstwo, ludzie jedzą w biegu i boją się wyegzekwować tą przerwę.
 • Jeżeli Pani się nie boi konsekwencji, to może Pani wystąpić z pisemnym wnioskiem do pracodawcy o wyznaczenie czasu na przerwę. Może Pani też poinformować Inspekcję Pracy o braku wyznaczenia przerwy i naruszania kodeksu pracy przez zmuszanie pracowników do pracy przez 9 godzin dziennie.
 • sisisi
  Wysłany: 2006-02-01 18:55:08

  Ale czy IP nie poinformuje pracodawcy, ze to ja złożyłam skargę czy mogę to zrobić anonimowo?
 • Witam, jestem pracownikiem oddelegowanym do innej firmy i innego miasta. Wypełniam delegację za diety i przejazdy. Tutaj w biurze obowiązuje czas pracy od 8-17, z godzinną przerwą, a u mnie w zakładzie 7:30-15:30. Nie znam treści umowy między firmami, jednak listę obecności wypełniam zgodnie z ich wymaganiami, tj. pracuję dziennie godzinę ekstra wpisując 8 godzin. Czy jest to godzina nadliczbowa, skoro nie mam w umowie o pracę godzinnej przerwy?
 

Dodaj post na forum:

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane