Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Świadectwo pracy - odwołanie

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
  • Może któs może mi pomóc - mianowicie czy mogę żądać sprostowania świadectwa pracy jeśli od jego wydania minęło 2 miesiące?

    Odpowiedz Cytuj
  • 1111
    Wysłany: 2004-12-03 11:13:11

    liczy się data otrzymania przez Ciebie świadectwa, a nie jego wydania (powinieneś podać datę przy kwitowaniu odbioru). Wg. art 97 kp masz 7 dni na wystąpienie do pracodawcy o sprostowanie świadectwa pracy.
    Odpowiedz Cytuj
  • Reklama

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


  • Sprostowanie świadectwa pracy przez pracodawcę

    Pracodawca błędnie wystawił świadectwo pracy, błąd zauważyła pracownica która wystawiała świadectwo. Wpisano, że wypłacono ekwiwalent za 7 dni urlopu a przysługiwało pracownikowi 4 dni. Ekwiwalent faktycznie wypłacono za 4 dni. Czy można wystawić drugie świadectwo pracy?

  • Zlecenie a świadectwo pracy

    Czy przy zatrudnieniu na umowę zlecenie po wygaśnięciu okresu umowy pracownik powinien otrzymać świadectwo pracy i co powinno się w nim znajdować?

  • Zagubione świadectwo pracy

    W 1978 roku zagubiłem świadectwo pracy. Obecnie napisałem do archiwum o wystawienie nowego świadectwa. Przysłano mi zaświadczenie potwierdzające zatrudnienie. Czy na podstawie takiego zaświadczenia będzie mi zaliczony staż pracy w nowym zakładzie pracy? Czy jest to z mojej strony dowód wystarczający do udokumentowania prawa do nagrody jubileuszowej?

  • Korekta świadectwa pracy

    Otrzymałem od pracodawcy świadectwo pracy, nie zwróciłem specjalnie uwagi na datę zakończenia pracy: widniała data 31 marca, a powinna być data 21 marca. Niestety świadectwo przedłożyłem w Zus-ie. Pomyłka może spowodować umniejszenie mojego zasiłku chorobowego. Poprosiłem więc o zmianę i korektę świadectwa, co też pracodawca uczynił wydając m świadectwo pracy z prawidłową datą i adnotacją "korekta". Czy taki "zabieg" jeżeli oczywiście jest zgodny z datą mojego wyrejestrowania z firmy jest zgodny z prawem?

  • Obowiązek wydania świadectwa pracy

    Firma zakończyła działalność w 2000 r. Pewien pracownik miał podpisaną umowę o pracę na czas określony od 7.04.1995 r. do 07.06.1995 r. jednak osoba ta zwolniła się już po 20 dniach (różnica zdań). Wynagrodzenie zostało wypłacone, PIT-11 wysłany, ale nie zostało wypisane świadectwo pracy. Obecnie ta osoba upomina się o świadectwo pracy. Czy firma, która zakończyła działalność(obecnie prowadzę działalność w innej firmie) ma obowiązek wystawienia świadectwa pracy, jeśli tak to z jakiego artykułu nastąpiło zwolnienie pracownika? Czy ja jako właściel firmy, która zakończyła działalność mam obowiązek wydać świadectwo pracy? Jeśli wydam świadectwo pracy, to co mam napisać w punkcie "stosunek pracy ustał w wyniku:"

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane