Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Wymiar pracy?

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
  • Witam, mam pytanie co do wymiaru pracy na umowę o pracę. Czy pracodawca ma prawo wobec wszystkich swoich pracowników narzucić wymiar pracy co miesiąc 170 h , nawet gdy w danym miesiącu jest do przepracowania 164 lub 168h? I czy może narzucić pracownikowi urlop wypoczynkowy ciągły 14 dni, lub czy może go podzielić np 7 dni w lutym i 7 dni w maju? Dziękuję za szybką odpowiedź.

    Odpowiedz Cytuj
  • Tak pracodawca moze zlecić prace w wymiarze wyzszym niz jest przewidziany na dany miesiac(beda to godziny nadliczbowe)jednak musi za nie albo oddać czas wolny w wymiarze 1 do 1 gdy decyduje o dniu odbioru pracownik lub w stosunku 1 do 1,5 gdy o dniu wolnym decyduje pracodawca lub zapłacić z dodatkiem z tytułu godz. nadliczbowych 50% lub 100% zalezy kiedy wystąpily godz. nadliczbowe Urlopu w zadnym wypadku nie moze ani podzielić ani narzucić kiedy pracownik ma isć na urlop Art. 163 § 1.Urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Planem urlopów nie obejmuje się części urlopu udzielanego pracownikowi zgodnie z art. 167.2. § 1.1. Pracodawca nie ustala planu urlopów, jeżeli zakładowa organizacja związkowa wyraziła na to zgodę; dotyczy to także pracodawcy, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa. W takich przypadkach pracodawca ustala termin urlopu po porozumieniu z pracownikiem. Przepis § 1 zdanie drugie i trzecie stosuje się odpowiednio. § 2. Plan urlopów podaje się do wiadomości pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy. Art. 162 Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.
    Odpowiedz Cytuj
  • Reklama

  • Witam, u mnie pracodawca narzucił wszystkim pracownikom 170 h, i jeżeli w miesiącu mamy np 184h, to liczy , że mamy 14 nadgodzin. Czy powinien liczyć je od tego, że w miesiącu jest 164 i dopiero liczyć nadgodziny? Bo wiadomo, że w grudniu, gdzie sa świeta i w lutym nie wyrobimy etatu 170h. Nadgodziny rozliczane są co 3 miesiące. I czy obowiązkiem pracodawcy jest wydanie zaświadczenia do lekarza? Co się dzieję, gdy w razie czego coś stanie mi się w pracy, a ja nie będzę miała takiego zaświadczenia? Pozdrawiam
    Odpowiedz Cytuj
  • To zle liczy pracodawca. Czas pracy w grudniu to 160 godzin czyli 20 dni pracy i 11 dni wolne. Godziny nadliczbowe powinny byćliczone od przekroczenia 160 i na koniec okresu rozliczeniowego powinien udzielic dni wolnych (jak praca była w dniu wolnym wynikającym z pieciodniowego tygodnia pracy)lub wypłacic dodatek Jak nie masz badan lekarskich to sie upmnij.ODPOWIADA PRACODAWCA
    Odpowiedz Cytuj

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane