Forum prawne

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Wymiar pracy?

Witam, mam pytanie co do wymiaru pracy na umowę o pracę. Czy pracodawca ma prawo wobec wszystkich swoich pracowników narzucić wymiar pracy co miesiąc 170 h , nawet gdy w danym miesiącu jest do przepracowania 164 lub 168h? I czy może narzucić pracownikowi urlop wypoczynkowy ciągły 14 dni, lub czy może go podzielić np 7 dni w lutym i 7 dni w maju? Dziękuję za szybką odpowiedź.

2013.12.9 21:1:37

Odpowiedzi w temacie: Wymiar pracy? (6)

Tak pracodawca moze zlecić prace w wymiarze wyzszym niz jest przewidziany na dany miesiac(beda to godziny nadliczbowe)jednak musi za nie albo oddać czas wolny w wymiarze 1 do 1 gdy decyduje o dniu odbioru pracownik lub w stosunku 1 do 1,5 gdy o dniu wolnym decyduje pracodawca lub zapłacić z dodatkiem z tytułu godz. nadliczbowych 50% lub 100% zalezy kiedy wystąpily godz. nadliczbowe
Urlopu w zadnym wypadku nie moze ani podzielić ani narzucić kiedy pracownik ma isć na urlop

Art. 163 § 1.Urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Planem urlopów nie obejmuje się części urlopu udzielanego pracownikowi zgodnie z art. 167.2.

§ 1.1. Pracodawca nie ustala planu urlopów, jeżeli zakładowa organizacja związkowa wyraziła na to zgodę; dotyczy to także pracodawcy, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa. W takich przypadkach pracodawca ustala termin urlopu po porozumieniu z pracownikiem. Przepis § 1 zdanie drugie i trzecie stosuje się odpowiednio.

§ 2. Plan urlopów podaje się do wiadomości pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy.


Art. 162 Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.

2013.12.9 22:55:17

Witam, u mnie pracodawca narzucił wszystkim pracownikom 170 h, i jeżeli w miesiącu mamy np 184h, to liczy , że mamy 14 nadgodzin. Czy powinien liczyć je od tego, że w miesiącu jest 164 i dopiero liczyć nadgodziny? Bo wiadomo, że w grudniu, gdzie sa świeta i w lutym nie wyrobimy etatu 170h. Nadgodziny rozliczane są co 3 miesiące. I czy obowiązkiem pracodawcy jest wydanie zaświadczenia do lekarza? Co się dzieję, gdy w razie czego coś stanie mi się w pracy, a ja nie będzę miała takiego zaświadczenia? Pozdrawiam

2013.12.10 9:26:19

To zle liczy pracodawca. Czas pracy w grudniu to 160 godzin czyli 20 dni pracy i 11 dni wolne. Godziny nadliczbowe powinny byćliczone od przekroczenia 160 i na koniec okresu rozliczeniowego powinien udzielic dni wolnych (jak praca była w dniu wolnym wynikającym z pieciodniowego tygodnia pracy)lub wypłacic dodatek Jak nie masz badan lekarskich to sie upmnij.ODPOWIADA PRACODAWCA

2013.12.11 12:17:51

U mnie właśnie tak się robi.

2016.10.21 10:5:56

nie wypłacono mi stu godzin za pracę ponad wymiarową, bo byłam 5 tygodni na zwolnieniu lekarskim. rozliczenie nadgodzin następuje raz w roku i właśnie na koniec roku zliczane są wszystkie wypracowane godziny, bez podziału na tygodnie czy miesiące pracy. na początek roku, tych godzin ponadwymiarowych zaplanowanych było po 4 w tygodniu, potem po 7, a na koniec roku po podliczeniu okazało się, zabrano mi z godzin nadliczbowych wszystkie godziny z tygodni 100%, w których byłam na zwolnieniu. straciłam w ten sposób połowę wynagrodzenia z nadgodzin.

2016.12.1 17:4:41

Ja miałam problem z nadgodzinami i walczyłam z moim byłym pracodawca baardzo długo, i nie tylko ja walczyłam. Jestem z Kalisza i moje koleżanki doradziły bym o pomoc zwróciła się do EKSPERTA, Pan Daniel Kaparuk pomógł mi rozwiązac problem natychiastowo i bez większych komplikacji. teraz już wiem, że trzeba bardziej uwazać :)

2017.7.4 9:17:8

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika