Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Wynagrodzenie zasadnicze a płaca minimalna

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Dzień dobry

  Zwracam się z takim problemem. Zarabiam 1480 zł brutto, taka jest moje wynagrodzenie zasadnicze. Do tego dochodzi jeszcze wysługa (stażowe) i wynosi 80 zł brutto za przepracowane kilka lat u tego samego pracodawcy. Łącznie będzie to 1560 zł brutto. W 2012 roku płaca minimalna ma wynieść 1500 zł brutto. Czy w związku z tym pracodawca podniesie mi płacę zasadniczą z 1480 zł brutto do 1500 zł brutto czy też nie, ze względu na łączną kwotę jaką teraz otrzymuje (wynagrodzenie zasadnicze plus wysługa wynosząca łącznie 1 560 zł brutto)? Proszę bardzo o opinię w tej sprawie. Z góry bardzo dziękuje za wszelką pomoc okazaną w tym zakresie.

  Pozdrawiam

  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Zasady obliczania wynagrodzenia

  W skład płacy wchodzą m.in. stawka (płaca zasadnicza) oraz dodatek za okres przepracowany w przedsiębiorstwie, ustalony procentowo ze związkami zawodowymi. Pracownik o wyższych kwalifikacjach i odpowiedzialności, lecz mniejszym stażu pracy otrzymał wyższą płacę zasadniczą, niż pracownik o niższych kwalifikacjach, lecz - ze względu na staż pracy - wynagrodzenie brutto, a co za tym idzie wynagrodzenie rzeczywiste - jest o wiele niższe. Co jest podstawą wysokości wynagrodzenia: płaca zasadnicza czy wynagrodzenie brutto? Czy w opisanej sytuacji mogą mieć zastosowanie przepisy mówiące o nierównym traktowaniu pracowników?

 • Normalne wynagrodzenie

  Jak należy rozumieć sformułowanie \\\'normalne wynagrodzenie\\\' przy wyliczaniu wynagrodzenia za nadgodziny ?

 • Zasady wynagradzania sędziów

  Czy sędzia w sądzie (w wydziale gospodarczym lub cywilnym) otrzymuje jakiś dodatek za każdą rozprawę, posiedzenie w związku z pozwem o zapłatę w postępowaniu nakazowym (upominawczym) lub w trybie zwykłym?

 • Wynagrodzenia lekarza stażysty

  Czy Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dn. 24.03.2004 r. (Dz. U. 2004 r. Nr 57 poz. 553) reguluje wynagrodzenie lekarza stażysty? Jaka jest podstawa prawna wynagrodzenia lekarza odbywającego staż podyplomowy?

 • Płaca minimalna a składniki wynagrodzenia

  W Polsce jest ustalona przez prawo minimalna płaca, czyli dolna granica wynagrodzenia pracowników zatrudnionych na umowę o pracę. W mojej instytucji w skład wynagrodzeń oprócz pensji wchodzą: -premia regulaminowa -nagrody uznaniowe -dodatek za posiadanie własnego instrumentu (narzędzia pracy) -dodatek na zakup akcesoriów (narzędzi pracy) Które z wymienionych czynników należy brać pod uwagę, by stwierdzić, czy wynagrodzenia pracowników nie są niższe, niż minimalna płaca? Czy pracownicy zatrudnieni na 1/2 lub 3/4 etatu poninni zarabiać minimum 1/2 lub 3/4 minimalnej płacy?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane