Forum prawne

Nieuczciwy wspólnik

Jestem współudziałowcem w trzy-osobowej spółce cywilnej. Ostatnio odkryłem, że jeden ze wspólników przelewa pieniądze ze sprzedaży towaru na swoje konto lub w przypadku sprzedaży gotówkowej nie wpłaca ich na konto spółki lecz na swoje. Nie wiem co mogę w takiej sytuacji zrobić. W myśl art 869 nie możemy wykluczyć nieuczciwego wspólnika ze spółki bez jego zgody. Prosze o pomoc!

2009.8.18 12:26:32

Odpowiedzi w temacie: Nieuczciwy wspólnik (3)

Proszę o więcej informacji.
Tak na marginesie > możecie we dwóch wypowiedzieć umowę spółki, zrobić remanent, zlikwidować spółkę i dochodzić wtedy nierozliczonych pieniędzy w sprawie cywilnej. Nieuczciwy wspólnik nie może pod firmą s.c. funkcjonować sam. Inna sprawa to fiskus - jak są te pieniądze księgowane.

2009.9.3 12:50:14

Witam i dziękuję za zainteresowanie moją sprawą.
Nasza spółka prowadzi dwa rodzaje działalności - związaną z odzyskiem elektroniki i tworzyw sztucznych. Moja wspólniczka wraz z mężem, który jest zatrudniony w spółce zajmuje się tą częścią działalności związaną z elektroniką natomiast ja z drugim wspólnikiem tworzywami sztucznymi.
Zaniepokoił mnie fakt, że na allegro gdzie sprzedawana jest elektronika widnieje nr konta mojej wspólniczki. Pieniądze ze sprzedaży gotówkowej również nie sa wpłacane na konto spółki. Poprosiłam o dokładne rozliczenie na co te pieniądze zostały wydane lecz od kwietnia niestety nie otrzymałam takiego rozliczenia.
Nie chcemy rowiązywać spółki ponieważ stracilibyśmy wszystkie zezwolenia na prowadzenie takiej działalności (odzysk odpadów elektronicznych i tworzyw sztucznych). W przypadku rozwązania spólki straciłabym dochód i możliwość spłaty zaciągniętych przez siebie kredytów na zakup maszyn do spólki. W umowie spółki zawarty jest punkt mówiący że "każdy ze wspólników z ważnych powodów może wypowiedzieć udziały innemu wspólnikowi bez zachowania terminu". Wiem, że sprawa jest skomplikowana ale może jest jakieś wyjście z tej sytuacji?
Pozdrawiam i dziękuję

2009.9.13 13:4:14

Nie ma co prosić o rozliczenie. Trzeba o to wystąpić pismem (list polecony z potwierdzeniem odbioru). Być może trzeba będzie wystąpić do sądu przeciwko nierzetelnemu wspólnikowi o wyliczenie się. Zgodnie z kc spółka cywilna jest stosunkiem prawnym, którego strony zobowiązane są dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego poprzez działanie w oznaczony sposób, w szczególności przez wniesienie wkładów. Konstrukcja taka zakłada wzajemne współdziałanie wspólników w ramach działalności spółki. W momencie, gdy taka współpraca staje się niemożliwa, spółka winna ulec rozwiązaniu. (nie ma czegoś takiego jak wykluczenie wspólnika) Jest to wyjście ostateczne. Środkiem zaradczym w sytuacji nieporozumień winna być zmiana składu osobowego spółki, polegająca na wystąpieniu wspólnika ze spółki. Zgodnie z kc każdy wspólnik może ze spółki zawartej na czas nie oznaczony wystąpić wypowiadając swój udział na trzy miesiące naprzód na koniec roku obrachunkowego. Z ważnych powodów wspólnik może wypowiedzieć swój udział bez zachowania terminów wypowiedzenia, chociażby spółka była zawarta na czas oznaczony, kodeks nie przewiduje natomiast wykluczenia niewygodnego wspólnika. Jedynym, zatem rozwiązaniem jest wypowiedzenie udziału przez wszystkich pozostałych wspólników. Spółka ulegnie w ten sposób rozwiązaniu. Pozostali wspólnicy będą mogli zawiązać nową spółkę. Jeśli spółka musi trwać sytuacja jest patowa i trudna do rozstrzygnięcia w korespondencji na tym forum. Bez kontaktu z prawnikiem (z dokumentami) się nie obejdzie. acha > decyzję na odzysk można przepisać na inny podmiot, ale nie znamy warunków tej decyzji, na kogo została wydana, czy dotyczy tylko odpadów innych niż niebezpieczne.

2009.9.15 10:27:46

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika