Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Ile muszę zmienić?

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
  • Dzień dobry. Mam długą historię i dziwny problem. Tłumaczyłem opowiadania z serii "Warcraft". Widziałem, że w internecie jest już 12 przetłumaczonych, więc pomyślałem, że resztę dotłumaczę i będzie już przetłumaczona cała książka (zbiór tych opowiadań niewydany jeszcze w Polsce). Przetłumaczyłem to, co postanowiłem przetłumaczyć, dokładnie sprawdziłem pod względem poprawności językowej całą książkę (interpunkcja itp.) w każdym opowiadaniu (wliczając w to te przetłumaczone wcześniej) coś delikatnie musiałem pozmieniać. Wczoraj napisałem do redakcji strony internetowej, na której było tamtych 12 opowiadań. Mimo że strona od ponad roku jest "martwa", a każdy może czytać na niej (ok, w sumie to na starszej wersji tej strony) je za darmo, to redakcja nie zgodziła się na wydanie ich w formie książki. Ok, tu nie ma nic niejasnego w formie prawnej. Widząc, że niestety nie uda mi się raczej ich przekonać, postanowiłem, że zrobię własne tłumaczenie tamtych 12 opowiadań. Zacząłem to robić tak: Najpierw patrzyłem się na oryginalną wersję, potem myślałem jak to przetłumaczyć, a potem patrzyłem się na tekst polskiego tłumaczenia z tamtej strony internetowej i widziałem, że jest tam tak samo przetłumaczone, jak myślałem, żeby przetłumaczyć, a gdybym to zmienił to tylko na gorsze (jeśli w ogóle dałoby się po polsku jakieś zdanie inaczej napisać). Jak już pisałem, wcześniej pozmieniałem delikatnie tamte tłumaczenia. I tu mam pytanie: Jak bardzo musi się różnić nowe tłumaczenie od starego, żebym nie musiał prosić się tamtej redakcji o prawa do opublikowania ich. Przy okazji dopowiem (choć to nic nie powinno znaczyć w przypadku mojego pytania), że tłumaczyłem moją część z czystej pasji i nie zamierzam żadnego zysku materialnego mieć za wydanie książki. Oczywiście wydawca na pewno chciałby zysk, ale dla siebie nic nie zamierzam wziąć. Więc jak bardzo muszą się różnić te tłumaczenia?

    Odpowiedz Cytuj
  • Reklama

 

Dodaj post na forum:

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane