Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Platforma muzyczna - przekazanie praw autorskich

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Witam

  Wraz ze wspolnikiem jestesmy w trakcie tworzenia platformy sprzedazowej w internecie, ktorej celem bedzie udostepnianie oraz sprzedaz m.in podkladow muzycznych przez procudentow (dla osob fizycznych, dzialanosc glownie w PL). W zwiazku z tym mamy klika istotnych pytan dotyczacych wyboru modelu wspolpracy z uzytkownikami a co za tym idze sposobu przekazywania praw autorskich jak i udzielaniu licencji.

  Generalnie planujemy trzy typy licencji, różniące się uprawnieniami do ich wykorzystania - myslimy nad wykorzystaniem wzorow licencji creative commons

  1. licencje niekomercyjną (darmową - pozwalać będzie właściwie tylko na zabawę podkładem w domu; bez publicznego odtwarzania) chcemy udzielać kupującym wykorzystując m.in. wzór licencji CC - uznanie autorstwa - użycie niekomercyjne (symbol: CC- BY NC, wzor: https://creativecommons.org/licenses/by-nc/3.0/pl/legalcode)

  2. licencje komercyjną publiczną (możliwe będzie komercyjne wykorzystanie ale ten sam podkład będzie dostępny do kupienia dla wielu osób) chcemy udzielać kupującym wykorzystując również wzór licencji CC - uznanie autorstwa (symbol: CC-BY, wzór: https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/pl/legalcode)

  Obie licencje chcemy wystawiać na okaziciela gdzie podczas pobierania utworu będzie dostępna licencja w PDFie w której automatycznie będą generowane dane sprzedającego jako licencjodawcy (w licencji określamy m.in. zakres w ramach którego kupujący może korzystać z utworu).

  Czy praktyką jest stosowanie pełnych wzorów licencji CC czy jednak są one modyfikowane pod konkretne działania?

  Czy takie rozwiązanie niesie za sobą jakieś zagrożenia lub ryzyka które mogą dla kogoś obeznanego w temacie wydawać się oczywiste a o nich nie wiemy?

  Wiemy tez ze możliwe jest udzielenie licencji niewyłącznej na poziomie regulaminu ogolnego - jak moze to w praktyce wygladac?

  Czy w licencji na okaziciela praktyką jest umieszczenie tylko danych sprzedającego jako licencjodawcy podczas gdy kupujący jest okazicielem i nie jest wymieniony z nazwiska w dokumencie?

  Nie chcemy aby producenci przenosili licencji czy też praw autorskich na nas stąd m.in takie rozwiązanie. Muszą tylko oni wyrazić zgodę na wykorzystywanie ich utworów w celach promocyjnych oraz zgodzić się na nałożenie na utwór znaku wodnego ( tzw. watermark).

  3. Ostatnim typem licencji będzie licencja komercyjna na wyłączność w której podczas zakupu producent otrzymuje wzór wypełnionego dokumentu, który podpisany musi odesłać do kupującego (tak samo robi kupujący).

  Tutaj pojawia się kolejne pytanie. Jeżeli producent chce wystawić na sprzedaż utwór na wyłączność ale może zdarzyć się tak, że zrobił to również u konkurencji (w opcji różnych licencji) - czy powinien on u nas na etapie regulaminu zadeklarować że umieszczane tutaj podkłady nie będą pojawiać się w innym miejscu?

  Ostatnia kwestia. Jak wiemy umowa przenosząca prawa majątkowe lub umowa licencyjna na wyłączność wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności. Myśleliśmy nad rozwiązaniem, które tego nie wymaga (np. wysyłka skanu mailem lub zmiana licencji na inny rodzaj - czy są znane jakieś elastyczne rozwiązania prawne, które wykorzystuje rynek?

  Czy lepiej stosować umowę przenoszącą prawa autorskie czy też licencje wyłączną na czas nieokreślony?

  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

 

Dodaj post na forum:

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane