Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Przekazanie sprawy z SR wybranego przez e-Sad (EPU) do innego SR (art.35 i 43 § 1 KPC)

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Wynajmowałem swoje male mieszkanie w Gdansku 3 lokatorom ? małżeństwu A. z odległego o 600 km miasta K. i ich koledze B. z Gdanska. Niestety lokatorzy zdewastowali mieszkanie i przestali placic czynsz, i na koniec uciekli z mieszkania. Wygralem sprawe przeciw nim w EPU (e-Sąd), ale ponieważ okazalo się, ze małżeństwo A. nie mieszka pod podanym adresem w K., e-Sad nie mogl mu doręczyć postanowienia o zaplacie (ok. 18 tys. zl), wiec postanowil przekazac sprawe do sadu właściwego, i wybral SR w K. Od ww. decyzji złożyłem zazalenie do Sadu Okregowego w Lublinie (instancja odwolawcza dla e-Sadu). Moje uzasadnienie:
  1. Już składając pozew w e-Sadzie na pytanie systemu o wskazanie Sadu, do którego przekazac sprawe w przypadku ewentualnego przyszłego zaistnienia konieczności jej przekazania do sądu według właściwości ogólnej ? wskazałem (w oparciu o art. 35 KPC) SR Gdansk Polnoc, właściwy miejscowo dla położenia wynajmowanej nieruchomości będącej przedmiotem sprawy.
  2. Dodatkowo wybór SR w Gdansku jest w pełni uzasadniony faktem, ze wszyscy pozwani, jak i ja, zamieszkują obecnie w Gdansku (pozwany B.mieszka w okregu SR Gdansk Poludnie, a pozwane małżeństwo A. po opuszczeniu mojego mieszkania zamieszkuje w Gdansku, prawdopodobnie nadal w okregu SR Gdansk Polnoc). Nawet nie majac formalnego dowodu na zamieszkanie małżeństwa A. w Gdansku w oparciu o art.43 § 1 mam prawo wyboru SR Gdansk Poludnie, bo tam z pewnością mieszka pozwany solidarnie B.
  Po 8 miesiecznym oczekiwaniu SO oddalil moje zazalenie, co uzasadnil następująco:
  ?W ocenie komentatorów prawa procesowego (por. Komentarz Lex/El. 2015, P. Telenga), w przypadku współuczestnictwa w procesie kilku pozwanych, mających miejsce zamieszkania w okręgach różnych sądów, w celu przekazania sprawy do "sądu właściwości ogólnej" należy przekazać całą sprawę do sądu właściwego dla jednego z pozwanych (wedle wyboru Sądu), bowiem system teleinformatyczny EPU uniemożliwia przekazanie sprawy do sądu wybranego przez powoda na podstawie art. 43 § 1 kpc. Należy zatem uznać, że powód ? decydując się na wszczęcie postępowania w trybie EPU - nie ma możliwości swobodnego wyboru sądu właściwego w oparciu o powyższy przepis. Niezasadny jest w tej sytuacji jego wniosek o przekazanie sprawy do wybranego przez niego SR Gdansk Północ.?
  Moim zdaniem:
  1. Jeżeli już podczas skladania pozwu w EPU powod jest pytany o wskazanie ew.sadu właściwego, to oznacza, ze ustawodawca zezwala mu na wybor sadu.
  2. Jednak nawet, jeżeli wyboru dokonuje Sad, to nie ma zadnych podstaw prawnych (ani nawet logicznych, biorac pod uwage okoliczności sprawy), by zamiast wskazanego (i uzasadnionego) przez powoda SR w Gdansku. Sad wybral SR w odleglym o 600 km miescie K.!
  3. SO wogole nie odniosl się do podniesionej w zazaleniu możliwości wyboru sadu w oparciu o art. 35 KPC
  W tej chwili sprawa jest już w SR w K., który wlasnie przesłał mi pierwszy list z wezwaniem do uzupełnienia pozwu (przeslanie dowodow, itd.).
  Ponieważ mój stan zdrowia ani trudna sytuacja materialna nie pozwalaja mi na podroze az na drugi koniec kraju, bardzo proszę o porade, jak złożyć i uzasadnic w SR w K. wniosek o przekazanie sprawy do SR Gdansk Polnoc lub Poludnie.

  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

 

Dodaj post na forum:

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane