-
Wysłany: 2002-12-02 00:00:00
Dominik
Wysłany: 2002-12-04 18:27:13
Reklama
Magnolia
Wysłany: 2017-04-05 22:54:04
KancLEXUM
Wysłany: 2017-04-14 10:56:46
Immisja nieprzyjemnych zapachów do mieszkania
Prosiłbym bardzo o poradę przeciw komu skierować sprawę o odszkodowanie? Kilka miesięcy temu pod moim mieszkaniem założono pizzerię, emitującą nieprzyjemne zapachy do mojego mieszkania zlokalizowanego powyżej. Zapach dostaje się zwłaszcza w dni upalne do mieszkania poprzez okna, drzwi balkonowe, szyby wentylacyjne w toalecie. Interwencja w Powiatowym Inspektoracie Sanitarnym skończyła się pogorszeniem sytuacji. Hałasujący wcześniej wentylator dachowy zastąpiono wysiewką grawitacyjną i wąskim kanałem stalowym wewnątrz istniejącego betonowego. Nieprzyjemny zapach jest jeszcze większy, ale spółdzielnia i SANEPID twierdzą, że instalację \"zmodernizowano\". Wymiana korespondencji ze spółdzielnią i SANEPID-em nic nie daje. Przeciw komu wnieść pozew sądowy - spółdzielni będącej właścicielem budynku, SANEPID-owi ignorującemu problem, czy też może przeciwko właścicielowi pizzerii, który kpi sobie z problemu widząc bezradność wszystkich stron? Skąd mogę dostać adres właściciela pizzerii (spółdzielnia odmawia informacji, tłumacząc się ochrona danych osobowych)? Czy mam szanse powodzenia pozwu o odszkodowanie od spółdzielni? Jakie służby mogą potwierdzić istnienie zapachu (wystarczy wejść do pizzerii, aby istniejący tam zapach poświadczył o braku jakiejkolwiek wentylacji mechanicznej w lokalu)? Jakim przepisom winno odpowiadać wyposażenie techniczne takiego lokalu umiejscowionego w budynku mieszkalnym?
Protokół z posiedzenia sądu
Sąd na rozprawie zarządził przeprowadzenie wizji lokalnej na mojej posesji. Jestem właścicielem posesji, przez którą przebiega służebność drogowa dla właścicieli dwóch działek. Powodowie na wizji podawali sprzeczne informacje przekręcając fakty, a ich adwokat kazał wszystko protokołować. Sędzia nie wszystkie moje uwagi protokołowała. Nie miałam adwokata, który by mi pomógł wybrnąć z sytuacji, nie było również aplikanta, który uprzedzał, że może się spóźnić, lecz nie przyjechał. Spisano protokół, lecz nikt go nie podpisał. Sędzia po zakończonej wizji poinformowała, iż pisemnie powiadomi o kolejnym terminie rozprawy. Czy powinnam podpisać protokół z wizji? Czy mogę wnieść jeszcze moje uwagi do protokołu, które teraz przyszły mi na myśl? Kiedy mogę to zrobić?
Przedawnienie abonamentu z Cyfra Plus
W dn. 1-04-2004r. otrzymałem z Cyfry+ pismo informujące, iż w związku z połączeniem w dn. 28.02.2000r Wizji TV z Cyfrą+, Cyfra przejęła prawa i obowiązki Wizji. „...W związku z rozwiązaniem Umowy o Abonament, przypominamy o konieczności uregulowania należności z niej wynikających. Zaległe opłaty abonamentowe w kwocie 113,50 PLN należy uiścić w terminie wskazanym na formularzu... W przypadku niedotrzymania wyznaczonego terminu zapłaty będziemy zmuszeni do skierowania sprawy na drogę postępowania windykacyjnego. I to wszystko, nie podano jakie to są należności wynikające z umowy, czego one dotyczą i jakiego okresu! Nadmieniam, że na przełomie 2000 i 2001r. rozwiązałem umowę z Wizją poprzez wypowiedzenie abonamentu i zwróciłem im kartę do odbioru programów TV Wizja zgodnie z ich życzeniem. Po dokonaniu tych czynności i w wyniku braku jakichkolwiek uwag ze strony Wizji, przyjąłem, że sprawa została ostatecznie zakończona i Wizja nie wnosi żadnych pretensji do sposobu rozwiązania umowy abonenckiej. Aż tu nagle po upływie 3 lat Cyfra+ domaga się jakiś należności nie podając co to za należności i jakiego okresu dotyczą. 1. Czy Cyfra ma prawo żądać od byłego klienta Wizji ustalonych przez siebie zaległych opłat nie podając czego te opłaty dotyczą i za jaki okres są te opłaty? 2. Czy Cyfra może przekazać powstałe według ich ustaleń zadłużenie do windykacji bez powiadomienia o tym fakcie potencjalnego dłużnika? (Czytałem gdzieś, że firma przekazując dług od firmy windykacyjnej powinna powiadomić o tym fakcie dłużnika, gdyż niedopełnienie tej formalności powoduje nieważność działania windykacji). 3. Zakładając, że Cyfra ma rację, to czy po upływie ponad 3 lat od powstania zadłużenia może żądać poprzez windykację od dłużnika uregulowania jego zadłużenia? 4. Według moich wyciągów z banku, ostatni mój przelew do Wizji w wysokości 99,44 zł. miał miejsce w dn. 20-12-2000r., a to by znaczyło, że od momentu rozwiązania umowy i ewentualnego powstania zadłużenia minęło ponad 3 lata. Czy w takiej sytuacji Cyfra może żądać ewentualnego uregulowania zadłużenia? 5. Zakładając, że to zadłużenie jest i że powstało one w gdzieś na początku kwietnia 2001r., to wysłanie upomnienia do zapłaty w dniu 30-03-2004r. miałoby rację bytu, bo nie minęłyby w tej sytuacji jeszcze 3 lata. Zakładając dalej, że tak było, to czy pomimo wystosowania upomnienia z datą 30-03-2004r. istnieje jeszcze w listopadzie 2004r. a więc ponad 3,5 roku obowiązek uregulowania należności? 6.Od kiedy biegnie czas 3 letniego przedawnienia zobowiązań finansowych - do momentu powstania zadłużenia, czy też od momentu wysłania dłużnikowi ostatniego upomnienia? W tym przypadku, powiedzmy od kwietnia 2001r. kiedy to miało niby powstać zadłużenie, czy też od 30-03-2004r. kiedy Cyfra+, która przejęła zobowiązania Wizji wysłał swoje ostatnie wezwanie do zapłaty?
Wyjazd za granicę - obowiązek meldunkowy
Wyjechałem za granicę na okres dłuższy niż 2 miesiące. Początkowo mój pobyt za granicą miał trwać mniej niż 2 miesiące. Jednak rożne sprawy przedłużyły mój pobyt. W momencie opuszczania kraju nie powiadomiłem o tym biura meldunkowego w urzędzie gminy (gdzie jestem zameldowany na stałe). Jakiej karze podlega takie wykroczenie. Czy lokalna policja ma prawo wszczynać "śledztwo" na wniosek - skargę mojego sąsiada, który skierował ją do lokalnej komendy policji. Czy mogę teraz -w terminie dłuższym niż 2 miesiące powiadomić moje biuro meldunkowe o pobycie za granicą?
Granice wykonywania prawa własności nieruchomości
W jaki sposób Kodeks cywilny określa granice wykonywania prawa własności nieruchomości?
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.