Forum prawne

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Dowód osobisty a zagranica

Niedlugo konczy mi sie waznosc dowodu osobistego i powinienem wyrobic nowy dowód. Jestem obywatelem polskim, ale od 7 lat mieszkam na stale poza granicami Polski. Czy w zwiazku z tym jestem zobowiazany do wymiany dowodu osobistego? A jesli tak, to jak moge go wymienic? Nie mam w Polsce nikogo gdzie móglbym sie zatrzymac, a i trudno bedzie mi dwa razy przylatywac do Polski, aby wymienic dowód osobisty (pracuje oraz koszty podrózy do Polski). Czy wniosek o wydanie polskiego dowodu osobistego moge zlozyc w polskim konsulacie w kraju, w którym mieszkam?

2006.10.9 12:44:28

Odpowiedzi w temacie: Dowód osobisty a zagranica (21)

Mam to samo pytanie dotyczace prawa jazdy? Dzieki

2006.10.10 15:10:10

Witam, ostatnio gdy byłem w Urzędzie aby złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy, natknąłem się w nim na punkt w którym oświadczam, iż przebywam na terytorium RP dłużej niż 183 dni w roku kalendarzowym. Cóż... nie przebywam, Pani urzędniczka jednakże powiedziała, że jeśli nie zaznaczę tego punktu to ona nie może przyjąc mojego wniosku. Nie potrafiła jednak wytłumaczyć dlaczego i jaka jest podstawa prawna. Wiem, że ludzie wyjeżdżający za granicę do konkretnego kraju mogą zazwyczaj bez problemu wyrobić sobie tamtejsze prawo jazdy przedstawiając prawo jazdy polskie. Problem powstaje jeśli pobyt za granicą (nawet powyżej 183 dni) jest w kilku krajach i w żadnym powyżej 183 dni. Być może prawo jazdy międzynarodowe załatwia sprawę - jest ono krócej ważne i dosyć szybko wydawane - czasem od ręki. Ech...

2006.10.24 12:43:22

Nie jestem na 100% pewny ale wydaje mi się, że osoba, która nie mieszka w Polsce, a w szczególności nie ma również miejsca stałego zameldowania w Polsce nie ma prawa do posiadania dowodu osobistego. Podobnie rzecz się ma z paszportem. Jeśli nie jesteśmy nigdzie na stałe w PL zameldowani to paszportu nie otrzymamy. Jeśli ktoś zamieszkuje za granicą, najlepszym rozwiązaniem jest uzyskanie ID w tymże kraju. W krajach UE nie ma z tym problemu - szczególnie jeśli ktoś przebywa tam legalnie.

2006.10.24 12:50:38

Co za bzdura- dowody osobiste danego kraju dostaja osoby posiadajace obywatelstwo tego kraju!! Paszport polski itrzymuje sie zagranica w ambasadzie; a dowod osobisty jest nam potrzebny tylko na terenie Polski, wiec starac sie o niego trzeba jesli sie tam wraca. Zaganica wystarcza cos w rodzaju dowodu obcokrajowca- rownoznacze z pozwoleniem na pobyt i prace.

2006.11.10 14:57:15

to bez znaczenia każdy obywatel ma obowiązek posiadać dowod osobisty (zameldownai stałe, czasowe, brak, lub też stałe z nazwa obcego państwa)

2007.1.9 23:55:1

wniosek zawsze osobiście odbiór także osobiście - takie jest prawo nic w tej materii na razie nie zmienimy

2007.1.9 23:56:5

czyzby? ja nie mieszkam juz w Polsce pare lat,ale jestem zameldowana tam jeszcze i gdy wyszlam zamaz to,by tak nie jezdzic do Polski i spowrotem po dwadziescia razy,to mama moja z moimi dokumentami (ktore osobiscie wypelnilam) zlozyla mi wniosek o nowy dowod z nowym nazwiskiem.Wiec jest to mozliwe.A,odebrac musialam juz osobiscie;-)))

2007.8.6 23:7:59

mam wielki problem! poczebuje jak najszybciej polski dowod! i chce zrobic prawo jazdy w polsce! problem w tym ze mieszkam za granice ale w UE mam swoj dom w polsce wiec zameldowaniem niema chyba problemu! tylko nich ktos mi powie jak dugo musze czekac na dowod i jakie papiery mi sa poczebne? jesce musze powiedziec ze polski paszport mam czyli jestem polakiem!

2007.8.14 7:29:57

Hej ja mam podobna sytuacje. Ptrzebujesz wypelnic wniosek o dowod, dolączyc do niego skrocony odpis aktu urodzenia, 2 aktualne zdjęcia z odslonietym lewym uchem, dolączyc swoj paszport i dolączyc dowód wplaty tam chyba ze 30 zlotych. Jak masz polskie obywatelstwo to nie masz zadnego z tym problemu. Z prawkiem jest pewien klopot bo niby trzeba przebywac 185 dni w polsce zeby je wydali. Dlamnie to paranoja, bo przeciez jestesmy w unii, i prawko jest unijne.Pozdrawiam.

2007.9.3 16:45:39

Czy dowod osobisty moze byc wymieniony w Konsulacie RP w Niemczech

2007.10.14 10:23:24

[cytat]

Niedlugo konczy mi sie waznosc dowodu osobistego i powinienem wyrobic nowy dowód. Jestem obywatelem polskim, ale od 7 lat mieszkam na stale poza granicami Polski. Czy w zwiazku z tym jestem zobowiazany do wymiany dowodu osobistego? A jesli tak, to jak moge go wymienic? Nie mam w Polsce nikogo gdzie móglbym sie zatrzymac, a i trudno bedzie mi dwa razy przylatywac do Polski, aby wymienic dowód osobisty (pracuje oraz koszty podrózy do Polski). Czy wniosek o wydanie polskiego dowodu osobistego moge zlozyc w polskim konsulacie w kraju, w którym mieszkam?

[/cytat]

2013.7.16 13:14:20

[cytat]

Czy dowod osobisty moze byc wymieniony w Konsulacie RP w Niemczech

[/cytat]

2013.7.16 13:17:36

[cytat]

Niedlugo konczy mi sie waznosc dowodu osobistego i powinienem wyrobic nowy dowód. Jestem obywatelem polskim, ale od 7 lat mieszkam na stale poza granicami Polski. Czy w zwiazku z tym jestem zobowiazany do wymiany dowodu osobistego? A jesli tak, to jak moge go wymienic? Nie mam w Polsce nikogo gdzie móglbym sie zatrzymac, a i trudno bedzie mi dwa razy przylatywac do Polski, aby wymienic dowód osobisty (pracuje oraz koszty podrózy do Polski). Czy wniosek o wydanie polskiego dowodu osobistego moge zlozyc w polskim konsulacie w kraju, w którym mieszkam?

[/cytat]

2015.5.8 1:48:29


[cytat]

Czy dowod osobisty moze byc wymieniony w Konsulacie RP w Niemczech
Czy ktoś z Was zna odpowiedź na to pytanie?





2015.5.12 12:15:51

Dowod osobisty moze byc wyrobiony wylacznie na terenie Polski. W konsulacie za granica mozna wyrobic jedynie paszport.

2016.9.28 15:33:38

Mieszkam w Szwajcarii tu jest obowiazek wymiany prawa jazdy do roku czasu
bez zadnych egzaminow itd. zabieraja polskie i wydaja szwajcarskie .
Moj DO stracil waznosc 4 lata temu dzwonilam do konsulatu w Bernie odpowiedzieli ze ze wydaja DO tylko Paszporty.

2017.1.29 16:50:8

Smiesza mnie ci ludzie bo jak wszyscy nagle wrocimy to z czego bedzie zyla ta zlodziejska holota co za syf teraz to my jeszcze pomagamy rodzinom a jak wrocimy kto nam I rodzinom pomoze w Polsce utrzymuje sie partie polityczne I ich kacykow ludzie sa niewazni

2017.5.31 13:24:45

Czy prawdą jest że jeśli jest się zameldowanym poza granicami Polski to dowodem można się posługiwać tylko przez 90 dni a potem należy wyrobić paszport jako jedyny dowód tożsamości? Koleżanka była ostatnio w konsulacie by paszport wyrobić i dowiedziała się od urzędnika czegoś właśnie takiego.
Jest przepis w prawie mówiący o czymś takim?

2017.9.16 15:48:38



2017.10.24 20:9:7



2017.10.24 20:16:5

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika