Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Drugi paszport - jest szansa?

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Witam, Czy mam szanse na Niemiecki paszport jeśli mój ojciec mieszka i pracuje w Niemczech i ma niemieckie obywatelstwo, jednak moi rodzice nie byli małżeństwem i nosze nazwisko matki. Mam skończone 18 lat. Jeśli jest jakaś możliwość na niemiecki paszport to prosiłbym by ktoś napisał jakie i gdzie dokumenty trzeba złożyć. Pozdrawiam,

  Odpowiedz Cytuj
 • Jeżeli ojciec uznaje Cię jako swoje dziecko to nie ma z tym problemu. Brak zawarcia związku małżeńskiego jest w tym przypadku bez znaczenia. Powinien wystarczyć odpis z aktu urodzenia, a jeżeli są potrzebne dodatkowe dokumenty to ambasada lub konsulat niemiecki w Polsce zażąda ich przedłożenia, ale tam należy skierować pierwsze kroki. Ja też nam obywatelstwo niemiecki i polskie i moje dzieci uzyskały po mnie obywatelstwo niemieckie. Tyle że dzieci pochodzą ze związku małżeńskiego i ja jestem zameldowany wraz z całą rodziną u rodziców w Niemczech, chociaż na stałe mieszkam w Polsce. Ja przedłożyłem jedynie przetłumaczone na niemiecki akty urodzenia (dzieci urodziły się w Polsce) oraz mój niemiecki dowód osobisty, do wydania paszportów niemieckich była jeszcze potrzebna zgoda żony i w ten sposób dzieci mają podwójne obywatelstwo i paszporty. Nie wiem jak wygląda procedura załatwiania sprawy z Polski przez konsulat/ambasadę, ale jeżeli ojcostwo nie jest kwestionowane przez ojca, to nie widzę problemów. Jeżeli choć jeden rodzic jest obywatelem Niemiec to jego dzieci automatycznie uzyskują po nim obywatelstwo.
 • Reklama

 • elica
  Wysłany: 2005-08-16 16:58:49

  Co do podwojnego obywatelstwa, to jesli dobrze siegam pamiecia to musiz przestudiowac prawo administracyjne, wiem, ze co do podwojnego obywatelstwa wchodza ograniczenia wiekowe, kiedy to decydujemy, jakiego panstwa obywatelem chcemy byc.
 • Nawiązując do obywatelstwa niemieckiego, to może ktoś wie co to jest " Familienbiuh " - czyli książka rodzinna. Co to jest? Zażądali ode mnie taką książkę przy staraniach o obywatelstwo niemieckie po rodzicach którzy już nie żyją. Może ktoś pomoże rozwinąć mi to pojęcie, za co z góry dziękuję.
 • Marlena
  Wysłany: 2005-09-09 09:08:29

  Witam, Familienbuch(Stammbuch der Familie) to taka ksiazka, ktora zawiera akt slubu, urodzenia (dzieci itd.), chrzt, zgonu itd. twojej rodziny. Poprostu wszystkie wazne dokumenty, ktore sa potrzebne w urzedzie do zalatwiania jakichkolwiek spraw. Pozdrawiam Marlena
 • Jack
  Wysłany: 2005-11-01 10:08:56

  to jest gościu Merkblatt twojej rodziny od pokoleń.Bez niej zapomnij o paszporcie na wieki
 • Lef
  Wysłany: 2006-08-09 09:35:36

  A ja nie potrzebowałem żadnego "Merkblatt'u", w prawdzie mój ojciec urodził sie w Polsce, ale całe swoje życie spędził w Niemczech. Ja tylko ptrzebowałem akt urodzenia i zawiadczenie z niemieckiego urzędu (Ordnugsamt) że mój ojciec jest niemcem i od 5-ciu lat mam juz niemiecki paszport. ODRADZAM załatwianie czegokolwiek w Ambasadzie, bo tam siedzą sami nie doinformowani ludzie którzy tylko odsyłają bo im sie nie chce du...y ruszuc żeby cokolwiek sprawdzić, kilkakrotnie skałdałem dokouenty i nic - trwało to kilka lat!. W końcu sie wkurzyłem i złożyłem papiery w Niemczech i w ciągu 2-miesięcy otrzymąłem obywatelstwo niemieckie.
 • gosia
  Wysłany: 2006-11-13 19:13:34

  Jasne,że masz możliwość! Oczywiście jeśli masz ojca w papierkach. Musisz skorzystać z pomocy tłumacza przysięgłego.Oni zwykle ustalają jakie dokumenty masz zebrać, gdzie wysłać itd. Na pewno nie będzie problemu!! Pozdrawiam.
 • moni052
  Wysłany: 2007-03-05 12:31:43

  Lef powiedz mi prosze gdzie złożyłeś te papiery w Niemczech bo mój mąż tez już od lat czekamy na odzew w sprawie obywatelstwa niemieckiego i nic. Tylko piszą nam że sprawa jest w toku żeby czekać i nie wysyłać do nich żadnych pism. Sami się odezwą . Ale jakoś cisza ! A latka nam lecą
 • Zdzislaw
  Wysłany: 2007-10-28 14:28:11

  To nie jest prawda. Jesli ojciec nie zaznaczyl w swoich dokumentach, ze che rowniez aby jego dzieci posiadaly niemieckie obywatelstwo to w takim wypadku dzieci maja prawo do obywatelstwa z tytulu pochodzenia tylko na drodze podania do wladz niemieckich. Tutaj stosowany jest normalna procedura o uzyskanie obywatelstwa - okolo 3 lat staran. Ale oczywiscie mozliwe jest uzyskanie.
 

Dodaj post na forum:

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane