Forum prawne

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebuje rady! jak zmienić nazwisko??

Witam:) Mam problem ponieważ mam 17lat i bardzo chce zmienić nazwisko! ale nie bardzo wiem jak sie za to wszystko zabrać. Czy nowe nazwisko musi sie zaczynać na pierwsza litere starego? I ile takie cos kosztuje? No i gdzie mam sie z tym najpierw zgłosic że by sie czegoś więcej dowiedzieć? Argumenty na zmiane nazwiska mam dobre więc musze tylko wiedziec od czego zacząć i ile to kosztuje! Prosze o odpowiedź! pozdrawiam. Damian

2006.3.30 12:49:17

Odpowiedzi w temacie: Potrzebuje rady! jak zmienić nazwisko?? (25)

Przy zmianie nazwiska procedura jest dość prosta,a koszty niewielkie.Trzeba złożyć w urzedzie rejonowym szczegółowo umotywowany wniosek,do tego dołączyć akt urodzenia oraz wykupic znaczki skarbowe za 26,5 zł.W ciągu miesiąca sprawa powinna być załatwiona

2006.9.22 14:5:57

musisz sie udać do Urzędu stanu cywilnego i tam Ci wszystko wytłumaczą.A złożenie takiego wniosku o zmiane nazwiska kosztuje ok 36 zł

2008.3.14 13:46:26

a jakie koszty sa z tym zwiazane ? czy trzeba wymieniac wszystkie dokumenty typu swadectwa szkolne ?

2008.5.7 4:56:12

właśnie też chciałabym to wiedzieć, jak to się ma np. do dyplomu mgr, nie wiem czy mam czekać z odbiorem dyplomu z uczelni bo jak odbiorę go przed zmianą nazwiska to czy potem uczelnia powinna mi wyrobić nowy dyplom?

2008.5.29 16:16:35

co to znaczy
"szczegółowo umotywowany wniosek"? jaki powód jest wystarczający dla urzędu?

2008.10.8 13:11:51

ja mam identyczny problem, też mam 17 lat, i chciałbym zmienic nazwisko. I mam pytanie czy już moge czy dopiero po 18 latach?

2009.4.26 0:31:40

witam, potrzebuje pomocy odnosnie argumentow ktore by przeszly pozytywnie we wniosku o zmiane nazwiska, macie jakeis dobre powody by urzednik sie nie czepial?

prosze o kontakt animak_88@o2.pl

2009.7.28 22:41:34

Witam.
Ja również potrzebuję pomocy. 7 miesięcy temu wzięłam ślub cywilny pozostając przy swoim nazwisku, ponieważ nie chciałam zmieniać wszystkich dokumentów w czasie roku akademickiego. Teraz bardzo bym chciała przejść na nazwisko męża, tylko nie wiem, czy jest to możliwe i jeśli tak to w jaki sposób mam się do tego zabrać? Dodam, że moja rodzina nie akceptuje tego związku i nie utrzymujemy ze sobą kontaktów, co również ma wpływ na to, że chcę akurat teraz zmienić nazwisko. Mam jeszcze jedno pytanie - czy ewentualnie w przyszłości, kiedy będę brała ślub kościelny, to czy będę mogła ewentualnie wtedy zmienić nazwisko?
Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie.
zaneta_wojcik@poczta.onet.pl

2009.9.1 8:37:3

Zgłoszenie należy skierować do Urzędu Stanu Cywilnego. W moim urzędzie był do tego oddzielny pokój, w Waszych pewnie też tak jest. Musisz wziąć ze sobą dowód osobisty (tylko do wglądu), odpis aktu urodzenia (chyba ze znajduje sie w urzedzie do którego Ty idziesz) oraz podanie o zmianę nazwiska.
Podanie o zmianę nazwiska/imienia powinno wyglądać tak: W prawym górnym rogu: Miejscowość, data. Na górze z lewej strony Twoje dane(imie nazwisko, aktualny adres, telefon). Poniżej z prawej strony "Do Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w ". Poniżej na środku "PODANIE". Pod tym "Zwracam się z uprzejmą prośbą o zmianę nazwiska z na . Pod tym "UZASADNIENIE".
Tutaj musisz napisać powody zmiany nazwiska, np. że jest ośmieszające i godzi w godność osobistą, jeśli masz je po ojcu z którym nie utrzymujesz kontaktu, jeśli na co dzień używasz innego nazwiska niż masz naprawdę i chciałabyś je zmienić na używane.
Na końcu oczywiście podpis.
W uzasadnieniu można powołać się na ustawę z 17 października 2008r o zmianie nazwiska i imienia. Nie powołujcie się na ustawę z dnia 15 listopada 1956r. - jest już nieaktualna.
Ja wczoraj złożyłam swoje podanie i dowiedziałam się że mam 100% szansy że zostanie pozytywnie rozpatrzone. Zamieszczam tutaj dokładny opis bo wiem jak ciężko mi było znaleźć na ten temat jakieś szczegóły. Powodzenia! ;D

2009.9.4 12:6:58

Mam 12 lat moi rodzice biorą rozwód ale ja nie chce mieć nazwiska żadnego z moich rodziców. Chce zmienić nazwisko, moi rodzice są zgodni z tą decyzją tylko nasuwa się pytanie czy tak można? czy moge mieć inne nazwisko niż moi rodzice?

2010.1.11 23:10:24

[i]czy moge mieć inne nazwisko niż moi rodzice?[/i]
tak !! po mężu (chyba nie dotyczy) lub po dziadkach. Takie całkiem obce to raczej NIE.
Poza tym raczej nie dasz rady tego zrobić obecnie majac 12 lat, musisz kilka lat poczekać. Ewentualnie z takim podaniem moze wystapić jedno z twoich rodziców (jeżeli drugie sie zgadza).

2010.1.26 9:39:5

Ile razy mozna zmienic nazwisko? Ja zmienilam 3 lata temu i niestety tego zaluje i chcialabym zmienic. Czy da rade?

2010.2.15 11:52:35

niedawno zmarl moj maz - chcialabym wrocic do panienskiego nazwiska .

2011.10.31 18:26:23

witam

2014.9.4 13:34:9

ja równierz potrzebuje pomocy chciała bym wrocić do swojego nazwiska panieńskiego jak mam to zrobic a nie jestem po rozwodzie . JEST TO BARDZO WAZNE DLA MNIE

2014.9.4 13:36:26

Należy iść do "Urzędu stanu cywilnego" i zgłosić się do odpowiedniego działu, tam złożyć wniosek i odpowiednio argumentując potrzebę zmiany nazwiska. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie.

2014.9.11 15:40:12

Trzeba mieć 18 lat, żeby zmienić nazwisko. W urzędzie miasta można to załatwić w odpowiednim wydziale. Trzeba umotywować wniosek.

2014.9.23 15:3:12

Witam,

2 lata temu zmieniłam drugie imię na imię po matce, ze względu na naciski rodziny (taka tradycja, ja jedna miałam inaczej), czego dziś bardzo żałuję. Czy istnieje możliwość powrotu do swojego poprzedniego drugiego imienia - czy taki wniosek ma szansę zostać rozpatrzony pozytywnie?

Serdecznie dziękuję za odpowiedź

2016.7.6 21:24:17

Witam ,prosze o rade zmieniam nazwisko gdyz przebywam w angli czy moge zmienic gdy nam kr

2016.7.12 22:32:20

Witam wszystkich.
Chciałabym zmienić nazwisko, by zniknąć przed moim byłym partnerem, z którym jestem w ciąży. Chcę to zrobić, gdyż po prostu boję się, że będzie chciał mi odebrać dziecko. Nie bardzo wiem jak jak to uzasadnić. Muszę wspomnieć, że partner nie chciał dziecka, usiłował nakłonić mnie do przerwania ciąży a potem zmienił śpiewkę, że zrobi wszystko by dziecko było z nim i nikt go nie powstrzyma. Nadmienię też, że ojciec dziecka właśnie podobno wychodzi z nałogu narkotykowego (skrzętnie ukrywał przede mną swój nałóg, a brał przez 10 lat), mieszka na stałe we Włoszech i ogólnie boję się o swoje bezpieczeństwo jak również swojej rodziny. Czy mam jakieś szanse na zmianę nazwiska i to jak najszybciej jeszcze przed urodzeniem dziecka?

2017.2.2 19:37:49

Jak mogę i czy mogę zmienić nazwisko sobie żonie i dzieciom mieszkam w niemczech

2017.4.2 22:11:43

Nazywam się Robert Slim, byłem w armii amerykańskiej i pojechałem do Liberii zostawiając moją żonę i dwójkę dzieci na 8 miesięcy, kiedy wróciłem, moja żona powiedziała mi, że nie jest już zainteresowana małżeństwem, że gdyby mogła przetrwać 8 miesięcy beze mnie małżeństwo jest bez znaczenia. Opuszczenie domu na 8 miesięcy nie było łatwe, ale brak rodziny, kiedy wróciłem, był trudniejszy. Prosiłem ją nieprzerwanie przez 3 miesiące. Opuściłem nawet armię, żeby ją przekonać, ale moja próba odzyskania jej nie powiodła się. Moje serce było całkowicie złamane, kiedy zobaczyłem moją żonę i dowódcę mojej najlepszej marynarki wojennej w hiszpańskim barze. Wciąż ją kocham i potrzebuję, żeby zajmowała się moimi dziećmi. Wysłałem do niej przyjaciół i członków rodziny, ale ona nie chce wrócić do domu.
W ten wierny dzień czytałem kilka komentarzy na temat poradnictwa małżeńskiego online na blogu, przeczytałem komentarz o Pani zwanej Jennifer Osawe, która wyjaśniła, jak rzucająca zaklęcie zaklęcia DrOduduwa pomogła jej przywrócić ex miłość w ciągu 2 dni, ona również napisać adres e-mail, aby skontaktować się z Oduduwa (dr.oduduwaspellcaster@gmail.com). Natychmiast skopiowałem adres e-mail, na który wysyłam wiadomość do tego samego człowieka, Oduduwa, proszę o jego pomoc, aby zwrócić moją żonę, by mnie kochała i chcę, aby moja żona wróciła do domu. Zaskakująco otrzymałem maila od Oduduwa powiedział, że może mi pomóc, Oduduwa powiedział, że moja sprawa jest łatwa do rozwiązania. Kazał mi zrobić coś w moim domu, co zrobiłem dokładnie tak, jak mi polecił. w ciągu 3 dni po lunchu zaklęcie miłosne na powietrzu, moja żona Janice zadzwoniła do mnie, rozmawiał ze mną tak ładnie, że mi wyjaśnił. Moja żona wróciła wczoraj do domu, apodykowała i prosiła mnie o przebaczenie, które z radością przyjmę ją na zawsze pozostanie jedną miłością.
Dziś cieszę się, że miło spędzam czas na Święta Bożego Narodzenia i Nowego Roku razem z naszymi dwoma cudownymi dziećmi.
Używam tego medium, aby potwierdzić wsparcie i pomoc Oduduwa i mówię wielkie podziękowanie za moce miłości, które przywróciły mojego męża do domu. Gorąco polecam go każdemu, kto przechodzi przez kryzys w związku, aby przestać rozwodzić się, przywrócić dawną żonę, by kochać cię bardziej, rozwiązać duchowe oczyszczanie. Aby przywrócić miłość i zaufanie do małżeństwa. itp.
kontakt Oduduwa osobisty numer telefonu komórkowego: +2348109844548 adres e-mail: dr.oduduwaspellcaster@gmail.com.
Kiedy dwoje ludzi naprawdę dba o siebie nawzajem, zawsze szuka sposobu, żeby to zadziałało, bez względu na to, jak trudno jest, zaklęcie zaklęcia Oduduwa jest dobrym rozwiązaniem.

2017.12.28 13:12:26

Jestem Emaline po imieniu. Pozdrowienia dla każdego, kto czyta to świadectwo. Zostałem odrzucony przez mojego męża, gdy mamy się ożenić tylko dlatego, że inna kobieta miała na nim czar i zostawił mnie, bym przeszedł przez ból. Pewnego dnia, kiedy czytałem przez Internet, zobaczyłem post, w jaki sposób rzuca czar na ten adres: dr.zulugreattemple@gmail.com, pomóż kobiecie odzyskać męża, a ja spróbowałem i wysłałem e-mail do jego przemówił i powiedział mi, że kobieta miała zaklęcie na mojego męża i powiedział mi, że mi pomoże, a po 2 dniach, że będę miał mojego męża z powrotem. Uwierzyłem mu i dziś cieszę się, że wszyscy wiecie, że rzucający czar ma moc przywracania kochanków. ponieważ jestem teraz szczęśliwy z moim mężem. Dzięki za Dr Lord Zulu Jego email; dr.zulugreattemple@gmail.com

2018.1.3 6:6:57

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika