Forum prawne

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

powrót do nazwiska panieńskiego

Mam pytanie: czy ktoś wie, co trzeba zrobić aby wrócić do swojego nazwiska panieńskiego? Po ślubie przyjęłam nazwisko męża. Na skutek ciężkiej choroby mąż zmarł. Od śmierci minęły już 2 lata. Nazwisko chcę zmienić ze względu na byłą teściową i jej rodzinę.

2005.7.19 18:33:58

Odpowiedzi w temacie: powrót do nazwiska panieńskiego (7)

Nie wiem jak jest z "powrotem" do nazwiska panieńskiego (po rozwodzie ma się na to tylko kilka miesięcy), ale przecież zawsze można wystąpić o zmianę nazwiska. Zmiana może być jakakolwiek, więc można również wybrać dawne nazwisko panieńskie, wystarczy tylko sensownie uzasadnić (bo np. nazwisko jest obraźliwe, albo sprawia kłopoty z jakiś innych względów).

2005.7.20 10:28:46

najlepiej w tej sprawie dowiedzieć się w urzędzie miasta czy gminy - myslę że po 2 latach od śmierci potrzebna jest decyzja administracyjna a ta wydaje urząd

2005.7.20 14:57:15

Jest taka specjalna ustawa o zmianie imion i nazwisk. Zmiany nazwiska dokonuje właściwy kierownik urzędu cywilnego w drodze dec. administracyjnej.Ustawa mówi, że wniosek jest uwzględniony, jezeli jest uzasadniony ważnymi względami. Wymienia ona wprawdzie te ważne względy, ale jest to jesdynie katalog przykładowy - nie jest on zamknięty.Ważne względy zachodzą w szczególności, gdy wnioskodawca: 1) nosi nazwisko: a) ośmieszające albo nielicujące z godnością człowieka, b) o brzmieniu niepolskim, c) posiadające formę imienia, 2) pragnie zmienić swoje nazwisko na nazwisko, którego używa, lub powraca do nazwiska, które zostało zmienione. Zatem spełniasz ustawowe przesłanki. Zgłoś się do USC, powodzenia

2005.7.21 9:53:52

Czy jest możliwość wystąpienia męża do Sądu o zmianę nazwiska swojej żony przy rozwodzie? Np. jak nie chce żeby żona nosiła jego nazwisko po rozwodzie bo kala jego dobre imię. Proszę o odpowiedź.

2006.10.19 23:24:26

musisz udac sie do Twojego Urzedu Stanu Cywilnego , gdzie zawieraliscie zwiazek malzenski, pokazac im akt zgonu meza, czy tez inny tego typu dokumnet . powinnas miec przy sobie dokument stwierdzajacy twoja tozsamosc i zalatwiaja to od razu. musisz oczywiscie zapalcic jakas tam kwote za postepowanie urzedowe, ok 15-20 $ . powodzenia

2007.1.26 15:18:48

Witam
Jestem 8 lat po rozwodzie, teraz chciałabym zmienić nazwisko, wiem że jest już troszkę późno ale na pewno jest jakiś sposób. Bardzo proszę o informację jak to zrobić!

2010.7.23 12:2:6

czy moge po rozwodzie zmienic nazwisko po mezu
na dwu czlonowe czyli panienskie i po ex mezu razem

2018.4.17 23:1:15

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika