Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Prawo meldunkowe

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • -
  Wysłany: 2001-01-10 00:00:00

  Proszę o wyjaśnienie relacji pomiędzy miejscem zameldowania na pobyt stały a miejscem stałego pobytu wynoszącym ponad 183 dni w roku. Jakie akty prawne to normują? Sprawa dotyczy osoby zagranicznej.

  (Edyta)

  Odpowiedz Cytuj
 • cogito
  Wysłany: 2001-01-11 14:22:56

  To mniej więcje taka różnica jak pomiędzy faktycznym posiadaniem samochodu a posiadaniem dowodu rejestracyjnego. A poważnie - zameldowanie to czynność urzędowa u podstaw, której powinno być faktyczne zamieszkiwanie z zamiarem stałego pobtu podparte jakimś tytułem prawnym. Ustawy podatkowe w tym także umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania odwołują się się raczej do faktycznego zamieszkiwania niż do zameldowania. Jest na ten temat sporo orzecznictwa, odwołującego się głownie do kodeksu cywilnego i regulacji dot. miejsca zamieszkania.
 • Reklama

 • Edyta
  Wysłany: 2001-01-12 11:55:07

  Prosiłabym jeszcze o informację gdzie w internecie mogę znaleźć treść tych orzeczeń i regulacji. Dziękuję.
 • cogito
  Wysłany: 2001-01-12 14:28:18

  Chyba nigdzie. Zachwyca mnie dość powszechna wiara w to, że w internecie można znaleść wszystko. A jednak nie możnam albo trzeba się nieźle natrudzić. Takie poszukiwanie informacji prawnej w internmecie jest męczące i niesłychanie czasochłonne dla prawnika, który wszak wie czego szuka. Polecam w tym względzie uwagi w serwisie dot. poszukiwania informacji prawnej na własną rękę. Jeśli już koniecznie chcesz szukać to polecam serwisy płatne, które udostępniają dostęp do orzcznictwa np. lex tudzież lex polonica. Nie pamiętam dokładnie adresów. Problem w tym, że serwisy te są płatne. Spróbuj też poprzez stronę podatki.pl. Tam też jest grupa dyskusyjna nastawiona na podatki. Najprościej zaś byłoby udać się do biblioteki (to której internaucimają okropby wstręt) i pożyczyć w miare świerze komentarze do ustawy o podatku dochodowymod osób fizycznych (np. Gacha lub Brzezińskiego) lub komntarz do umów o unikaniu podwójnego opodatkowania (Banacha). Życzę powodzenia w poszukiwaniach.
 • iwonki
  Wysłany: 2001-04-29 21:38:08

  Osobiście bardzo pomogły mi orzecznictwa, które znalazłem też w Internecie w dodatkach prawnych gazety "Rzeczpospolita" Powodzenia !!
 • iza
  Wysłany: 2001-05-15 12:34:23

  183 dni to sąąa 3 miesiące
 • ewa
  Wysłany: 2001-05-23 13:17:13

  to jest 6 miesięcy
 • NaLesnik
  Wysłany: 2001-07-07 19:57:56

  buhahahahahaha ewciu masz u mni piwko :-) alu ubaw ! hehe
 • Ewa Ch
  Wysłany: 2001-07-17 22:18:33

  Definicja pobytu stałego znajduje się w ustawie o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Zamieszkanie w kodeksie cywilnym, jak już mówił rozmówca, Orzecznictwo można znaleść w programie prawniczym LEX , który ma również ma swoje strony internetowe. Przepisy dotyczace obowiązku meldunkowego cudzoziemców znajdują się w Ustawie o cudzoziemcach. Wszystkie aktu prawne dostępne w inernecie. Ewa
 • WielkiMufta
  Wysłany: 2001-12-23 14:06:57

  Droga Ewciu, Obowiązek meldowania się cucdoziemców nie jehst okreslony w ustawie o cudzoziemcach ale w ustawie o ewidencji ludnosci. Art 40 idalsz eo ile si enie myle . całuski
 • Basia
  Wysłany: 2003-10-17 21:01:22

  Czy mozna wymeldowac bylego meza na podstawie wyroku orzekajacego eksmisje? Od1997 roku przebywa on za granica.Najemca mieszkania jestem ja i jego wujek.
 • gor
  Wysłany: 2003-12-17 13:34:51

  Mozna. Sklada sie wniosek o wymeldowanie z urzędu, jako ze to swierdzenie miejsca pobytu, a mąż nie mieszka. Pare kontroli meldunkowych., okres z 6 miesięcy zabawy, urzędnicze wożenie się ... i już.
 • Jonka
  Wysłany: 2004-08-05 16:18:40

  Wlasniew sie dowiedzialem, ze moi rodzice zlozyli wniosek o wymeldowanie mnie i mojej zony, ktora za pare dni bedzie rodzic, w tej chwili jest w szpitalu. Poszedlem do wydzialu medunkowego i tam pani powiedziala mi, ze obecne przepisy umozliwiaja moim rodzicom wymeldowanie nas tak po prostu. Czy ktos wie czy rzeczywiscie jest to mozliwe? Oboje z zona jestesmy tam zameldowani, myslalem ze nie mozna nas wymeldowac i wyrzucic z domu tak po prostu - ale moze jednak jest to mozliwe?
 • No cóż przepraszam ze pisze ale ja sie wlasnie dowiedzialam ze ludzie którzy opiekują sie moim mieszkaniem podczas mojego pobytu czasowego za granica tez złożyli wniosek o wymeldowanie, a mieszkanie jest wlasnosciowei tez nie wiem co robić kogo pytać, gdzie sie udać niewiele mozna przez internet Tak ze przepraszam za zawracanie głowy w takiej sytuacji ale jesli mógłbyś chociaż podpowiedzieć gdzie sie udac lub cokolwiek wnieść to bardzo z góry dziekuje
 • Krzysiek z Poznania.
  Wysłany: 2005-09-15 14:28:27

  Dzieńdobry. Chciałem się dowiedzieć jak to jest z zameldowaniem stałym osoby w mieszkaniu, która nie jest właścicielem a jest tylko najemmcą tego mieszkania, a któremu kończy się umowa najmu. Moji lokatorzy którym teraz po 10 latach kończy się umowa najmu twierdzą że nie wyprowadzą się ponieważ są zameldowani na pobyt stały. Rozumiem że jest to nie zgodne z prawem i będą mieszkać dalej nie prawnie? Przecież nie są włascicielami mieszkania bo za nie nie zapłacili nie są wpisani w księdze wieczystej więc przecież to że są zameldowani na pobyt stały w tym mieszkaniu nie czyni ich właścicielami tego mieszkania, prawda? Czy można prosić o podanie jakiś konkretnych prawnych artykułów które wyjasnią dokładnie w/w kwestję? Mój adres meilowy: kkb3@wp.pl /Z góry serdecznie dziekuje za pomoc./ Krzysiek B.
 • amb
  Wysłany: 2005-09-24 03:58:25

  Jesli mieszkam za granica, czy mozna wymeldowac osobe zameldowana na pobyt staly w Polsce?
 • Monika G.
  Wysłany: 2006-05-20 17:11:23

  Mam pewien problem. Musze opuścić obecne miejsce zamieszkania, gdzie jestem zameldowana. Znalazłam dom, całoroczny, ale znajdujący się na działce. Dowiedziałam się żę nie można się tam meldować, ponieważ jest to ziemia typowo przeznaczona pod działki nie do mieszkania całorocznego. Czy nie można zmienić statutu tej działki?? Czy możę ma wejść w życie jakaś ustawa dotycząca meldunku na działkach i kiedy taka ustawa ma wejść w życie?? Bardzo prosze o szybką odpowiedz
 • Witam, mój ex-mąż od prawie roku mieszka u kochanki. Mamy mieszkanie spółdzielcze własnościowe, ale on nie chce podziału majątku. Wiem, że u niej nie jest zameldowany. Czy nadal jest obowiązek meldunkowy? Gdzie mogę zgłosić go ,żeby go ukarać?
 • Witam. Jest - wynika z ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Kto nie dopełnia obowiązku, podlega ukaraniu zgodnie z ustawą Kodeks wykroczeń: Art. 147 § 1 kw Kto nie dopełnia ciążącego na nim obowiązku meldunkowego,podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany. Zawiadomienie na policję o popełnieniu wykroczenia. Pozdrawiam.W.
 

Dodaj post na forum:

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane