Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Składanie wniosku o dowód przed 18-nastką

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
  • Mam maly problem: W czerwcu skoncze 18lat i wyjerzdzam do pracy za granice, poszedlem zlozyc wniosek o dowod osobisty ale pani urzednik nie chciała przyjac tego wnosku. Czy moge miesiac przed swoja 18-nastka zlozyc wniosek a w dniu swoich urodzin odebrac dowod?? i gdzie moge znalezc w polskim prawie zapisek ktory dotyczy mojego problemu??

    Odpowiedz Cytuj
  • Przed ukończeniem 18 lat mozesz złożyć wniosek jedynie o wydanie dowodu tymczasowego-od normalnego różni się tym , że jest wydawany na 5 lat , a tamten na 10 .
    Odpowiedz Cytuj
  • Reklama

  • Martusia
    Wysłany: 2007-06-29 17:58:26

    mam ten sam problem, i chcialabym sie dowiedziec czy dostales ten normlany 10cio letni dowod gdy zlozyles wniosek miesiac przed swoimi 18ymi urodzinami??
    Odpowiedz Cytuj
  • przemek
    Wysłany: 2007-12-13 18:37:28

    cz moge składac wniosek na dowud przed 18-nastkom
    Odpowiedz Cytuj
  • mateo
    Wysłany: 2008-09-23 19:36:49

    mam problem jestem niecały miesiąc przed 18urodzinami i bym chciał złożyć wniosek o dowód czy moge go złożyć\
    Odpowiedz Cytuj
  • Maxior192
    Wysłany: 2009-07-19 21:42:25

    A jeśli złożę wniosek o tymczasowy dowód "wydawany na 5 lat", to gdy skończę 18 on będzie dalej aktualny, i będę widziany jako normalna pełnoletnia osoba ?? pozdrawiam Maxior192
    Odpowiedz Cytuj
  • qbalski
    Wysłany: 2009-08-12 17:01:30

    Zgodnie z zapisem ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych można otrzymać dowód osobisty już od urodzenia, rónica jest taka, że dowód dla osoby do lat 18 jest ważny 5 lat. Jeżeli osoba ma ukończone 13 lat może udać się do wydziału/referatu ewidencji ludności i złożyć wniosek o dowód osobisty. Musi mieć skrócony akt urodzenia, 2 zdjęcia i wpłacić 30 zł. Na wniosku dla osoby powyżej 13 roku życia do 18 roku życia na wniosku powinien podpisać się jeden z rodziców lub opiekun. Dla dzieci poniżej 13 lat musi być podpis obojga rodziców lub opiekunów i tak osoba nie składa podpisu na wnioski. Kwestię tę reguluje ustawa o ewidencji ludności i dowodach osobistych art. 34, 36, 36a.
    Odpowiedz Cytuj
  • qbalski
    Wysłany: 2009-08-12 17:04:01

    Tak dowód ten będzie ważny aż do czasu upływu jego terminu ważności czyli 5 lat. Na 30 dni przed upływem tego terminu powinno się złożyć wniosek o jego wymianę. Po ukończeniu 18 lat otrzyma się już dowód ważny 10 lat.
    Odpowiedz Cytuj
  • qbalski
    Wysłany: 2009-08-12 17:05:52

    Dowód ważny 10 lat otrzymuje osoba, która ukończyła 18 lat. Nawet jak się złoży dzień przed swoimi 18 urodzinami wniosek o dowód to zostanie on wydany na 5 lat
    Odpowiedz Cytuj

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


  • Nieokreślenie spadkobierców - konsekwencje

    Czy nie podając przed sądem innych spadkobierców o których wiem, mogę narazić się na konsekwencje?

  • Odpowiedzialność za składanie fałszywych zeznań

    Środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków w/g. art. 31 § 2 (1) kro. należą do majątku wspólnego. Wnioskodawca wnosząc wniosek o podział majątku wspólnego środki te musi wykazać tym bardziej że jest reprezentowana przez adwokata. Jakie konsekwencje można ponieść w związku z nie wykazaniem tych środków w wniosku o podział majątku podczas gdy postępowanie dowodowe wykaże, że środki te jeden z małżonków ukrywał przed sądem i drugim małżonkiem zeznając nieprawdę, że ich nie posiada.

  • Dowód w postępowaniu karnym

    Czy nagranie rozmowy podczas spotkania osobistego na magnetofonie cyfrowym, a następnie zapisane na płycie CD może służyć jako dowód w sądzie (dowód w formie płyty CD)?

  • Wprowadzanie fałszywych pieniądzy do obrotu

    Otrzymałem postanowienie o uznaniu za dowód rzeczowy banknotu 20 zł oraz o wpisie do książki dowodów rzeczowych oraz o przedłożeniu niniejszego postanowienia do zatwierdzenia Komendantowi Policji. W uzasadnieniu podano, że przedmiotowy banknot stanowi dowód popełnienia przestępstwa. Sprawa dotyczy usiłowania wprowadzenia do obiegu fałszywego banknotu - tj. przestępstwo z art. 13 par.1 kk w zw. z art. 312 kk. Na podstawie art.236 kpk przysługuje mi złożenie zażalenia. Czy za nieświadome usiłowanie wprowadzenia banknotu j.w. do obiegu grozi mi kara? Nieświadome tzn. nie poznałem że banknot jest fałszywy. Czy mam składać zażalenie do Prokuratora Rejonowego? (mam 7 dni).

  • Sposób przesłuchania małoletniego świadka

    Czy dzieci - przed ukończeniem 18 lat - wezwani przez sąd na świadków wydarzeń muszą czy mogą być przesłuchiwani w obecności psychologa? Jeżeli tak, to na czyj wniosek?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane