Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

BRAK ZGODY NA PRZEPISANIE DZIAŁKI BEZ DOSTĘPU DO DROGI PUBLICZNEJ

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Witam,

  bardzo proszę o radę :(

  Jestem w trakcie przepisywania działki od mojej babci. Babci działka sąsiaduje z rodziców działką od prawej strony + fragment za domem rodziców też jest jej. Tę część swojej działki która znajduje się za działką rodziców chce mi przepisać. Moja przyszła działka nie ma dostępu do drogi publicznej. Nie jest działką budowlaną. Z planu zagospodarowania przestrzennego wynika że da się ją w przyszłości przekwalifikować na budowlaną na razie jednak nie planuje tego robić.

  Rozmawiając z geodetą mówiliśmy że działka pójdzie za domem rodziców i co do kwestii drogi - będę mogła korzystać z drogi dojazdowej rodziców ? ustalimy służebność. Przy dokonywaniu pomiarów działki przez geodetę rodzice podpisali dokumenty związane ze służebnością. Myśleliśmy że uda się przepisanie i służebność załatwić jednocześnie.

  Niestety gmina przekazała geodecie informacje iż nie ma możliwości przepisania działki od babci i służebności drogi z rodzicami. Przekazała że procedury wciąż będą się toczyć ale gdy dojdą do pewnego etapu zostaną przerwane z powodu wymienionego wyżej. Poinformowali mnie że najpierw muszę ustanowić służebność drogi z rodzicami a dopiero potem mogę przepisać działkę. Inaczej byłoby gdyby babcia przepisując mi działkę ustanowiła również służebność drogi na jej części działki wówczas gmina nie robiła by problemów. Na to jednak nie chce się zgodzić babcia.

  Byliśmy u notariusza w kwestii ustanowienia służebności ale dostaliśmy informacje że nie ma możliwości ustalenia służebności pomiędzy mną a rodzicami, póki nie mam przepisanej działki na siebie. Rozwiązanie jakie podała notariuszka jest takie by rodzice ustanowili służebność na babcie a potem służebność przeszła by na mnie po przepisaniu mi działki. Jednak również babcia miała by nadal prawo do korzystania z drogi ? z powodu ustanowionej na nią służebności. Co nie odpowiada x kolei rodzicom (nie wiadomo kto otrzyma część działki która w tym momencie nadal będzie należeć do babci). Dodatkowo są to duże koszty bo trzeba wyciągać wypisy trzech ksiąg wieczystych + oczywiście koszty notarialne.

  Zarówno notariuszka jak i geodeta byli zaskoczeni takim stanowiskiem urzędu wcześniej nie mieli z takim warunkiem do czynienia. Proszę o pomoc czy gmina mogła na powyższej podstawie nie zgodzić się na przepisanie działki? Co mogę zrobić w takiej sytyuacji? Może wystarczy oświadczenie moje i rodziców iż po przepisaniu działki od babci służebność zostanie podpisana?

  Pomóżcie bo naprawdę nie wiem co robić :(

  Pozdrawiam Klaudia

  Mam nadzieje że uda Ci się coś dowiedzieć.

  Dzięki za chęci i pomoc.

  Pozdrawiam
  Klaudia  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Ustanowienie służebności drogi koniecznej

  Kiedy możliwe jest ustanowienie służebności drogi koniecznej?

 • Warunki ustanowienia służebności drogi koniecznej

  Jakie są warunki ustanowienia służebności drogi koniecznej dla danej nieruchomości?

 • Dostęp do drogi publicznej w przypadku sądowego zniesienia współwłasności nieruchomości

  Czy zniesienie współwłasności nieruchomości może nie być możliwe, jeżeli nowa nieruchomość nie miałaby dostępu do drogi publicznej?

 • Droga konieczna dla działki niezabudowanej

  Jestem uczestnikiem sprawy o drogę konieczną. Biegły sądowy geodeta na wniosek wnoszących zaprojektował drogę przez część mojej posesji do działki niezabudowanej o statusie działki rolnej. Wnoszący na wspomnianej działce ma tylko trawę. Sąd na wizji lokalnej widział tę działkę. Moje wątpliwości co do zasadności wytyczania tej drogi wzięły się stąd, że po zwrocie bezprawnie zabranych gruntów, które znalazły się w środku większej całości, pracownicy urzędu wojewódzkiego poinformowali mnie, że zgodnie z obowiązującym prawem nie ma obowiązku wytyczania drogi koniecznej do działki niezabudowanej. Czy do działki niezabudowanej o statusie działki rolnej musi być wytyczona droga konieczna? Czy są jakieś normy prawne na ten temat?

 • Dostęp do drogi publicznej

  Jeśli każda droga gminna jest drogą publiczną, oznacza to, że jeśli działka znajduje się przy drodze gminnej to jest to równoznaczne ze spełnieniem jednego z warunków nowej ustawy (o zagospodarowaniu przestrzennym) wydania warunków o zabudowie i zagospodarowaniu terenu, tzn. dostępu do drogi publicznej? Czy nowa ustawa (o zagospodarowaniu przestrzennym) wprowadza jakieś inne pojęcie drogi publicznej?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane