Forum prawne

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Garaż blaszany-formalności

Witam! Postanowiłam na własnej posesji postawić garaż blaszany na samochód osobowy, wiem już o tym ze trzeba mieć pozwolenie, zadzwoniłam do starostwa i powiedziano mi ze najpierw musze zapytać o zgodę swoja gminę następnie złożyć wniosek plus jakąś mapkę czy tam projekt zrobiony przez architekta... I tu moje pytanie czy może ktoś z państwa Sie orientuje ile trzeba zapłacić takiemu architektowi za projekt>? I w ogóle skąd go wziasc i jak to wszystko załatwić... ja nie wiem jak to będzie poki co boli mnie już głowa:-/ nie rozumie tylko tych wszystkich procedur teraz mam niby iść do gminy i i poprosić o zgodę i wciągnięcie tego terenu gdzie mam postawić garaż pod zagospodarowanie i jak mam im wskazać ten teren tam na miejscu u nich w gminie czy oni przyjadą do mnie, czy to ogóle będzie kosztować...bo jeśli oni już tam chyba wszystko sie zgodzą i wydadzą pozytywny wynik wtedy należy szukać architekta który stworzy projekt, tylko teraz tak ten cały projekt to będzie obejmywal tylko garaż czy położenie garażu w terenie bo śmieszne jest...tym bardziej ze słyszałam ze taki projekt słono kosztuje ,następna sprawa to przecież ja musze podać do gminy i dla architekta wymiary tego garażu ale przecież jeszcze nie wiem jaki kupie, to co musze go wcześniej zakupić czy zamówić...no i czy w ogóle projekt obejmuje podłoże garażu przecież poki co jeszcze jest krzywe podwórko...myślę aby wyrównać i następnie wyłożyć cegłą i zalać cementem tylko to chyba by wypadało zrobić jak uzyskam te śmieszne pozwolenie a nie wcześniej... nie no to jest jakiś obłęd... Najbardziej to sie boje tych kosztow urzędowych i za architekta, mam nadzieje ze do 1500zl chyba na to wystarczy.... Pierwszy raz załatwiam takie formalnosci i jestem zagubiona... Licze na was i z góry dziękuję Pozdrawiam Gabi

2007.6.29 17:48:34

Odpowiedzi w temacie: Garaż blaszany-formalności (8)

spokojnie. 1 należy sie dowiedzieć czy gmina uchwaliła plan zagospodarowania dla terenu na którym znajduje sie Pani działka. jeśli tak to w wypisie z planu zagospodarowania należy się dowiedzieć czy można postawić tam taki obiekt. jeżeli nie należy sie postarać o warunki zabudowy. 2 obiekty budowlane do 35 m2 nie potrzebują pozwolenia na budowę, załatwia się to na zgłoszenie. należy wypełnić odpowiedni druk zgłoszenia. do wniosku należy dołączyć stosowne oświadczenia np.: oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością. 3 do wniosku potrzebna będzie również aktualna mapa do celów projektowych na której należy zaznaczyć rzeczony garaż. aby to zrobić potrzebne są orientacyjne wymiary tego obiektu (należy o to pytać producenta, lub wykonawce, lub samemu założyć jakie wymiary będzie posiadał Pani garaż). należy również się dowiedzieć czy konieczne jest czy planowany garaż musi być zaznaczony na mapie przez architekta. uważam że nie, o ile obecne warunki działki lub planowane miejsce inwestycji zapewniają do niego dojazd. jeśli nie należało będzie również zaprojektować drogę dojazdową, a tu bez architekta sie nie obędzie. 4 tak wypełniony wniosek wraz z załącznikami należy złożyć w starostwie. koszty (dla okolic warszawy): 1 wypis z planu: 220 pln 2 aktualna mapa od geodety: 700 pln 3 architekt: ? 500pln powodzenia

2007.7.2 14:32:30

Stawiaj garaż i do 31-12-2007 zgłoś jako samowolę- bez sankcji prawnych.

2007.7.2 19:28:47

Odradzam.. amnestia budowlana będzie dotyczyć tylko budynków (zgodnie z prawem blaszany garaż to też budynek) wzniesionych przed 1 stycznia 1995 r., czyli przed wejściem w życie obecnie obowiązującej ustawy. W razie kontroli można oczywiście skłamać, że garaż został "wybudowany" przed 1995 r. ale to już przestępstwo. Nadzór budowlany do ustalenia daty powstania obiektu często wykorzystuje fotki satelitarne i takie kłamstwa są ewidentnie ujawniane. Lepszym sposobem na ominięcie formalności jest geodezyjne podzielenie działki na dwie działki i postawienie blaszaka na jednej z nich. Jak nadzór budowlany się zainteresuje sprawą i wyda nakaz rozbiórki to po wyczerpaniu wszystkich możliwości odwoławczych po prostu przestawia się garaż na drugą działkę. Postępowanie egzekucyjne jest wówczas umarzane, a nadzór budowlany może wszcząć nowe postępowanie. Jednorazowa taka procedura trwa nawet 2 lata i niemal nic nie kosztuje (5zł za odwołanie :), a przy tym ile się można uśmiać z urzędasów :P Samowola budowlana jest przestępstwem ale w przypadku takiego garażu szkodliwość społeczna jest znikoma, więc przestępstwa nie ma :D Powyższy sposób przetestowałem i jest cool :D POLECAM

2007.7.2 21:28:27

mam podobny problem , z tym iz chce postawić garaz blaszany podwójny z kolega na spółkę pod blokiem , na terenie wsólnoty mieszkaniowej której jestem członkiem. Czy jesli firma produkujaca i montujaca garaże wykona mi garaż np 5,8 X 6 m , a zatem bedzie to powierzchnia 34,8m /2 ( mniejsza niz 35m/2) to nie potrzebuje załatwić pozwolenia na budowe ? czy w takim wypadku potrezbny jest projekt garazu jesli garaz blaszane robi firma pod wymiar ?

2008.3.4 13:54:53

rt. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa: 1) obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej: a) parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m, garaz nawet do 35m/2 nie jest obiektem gospodarczym , wiec chyba raczej tak czy inaczej pozwolenie na budowe bedzie potrzebna

2008.3.5 17:17:0

stawiaj dwa wolnostojące do 25 m kw każdy w odl conajmniej 50 cm jeden od drugiego

2008.8.10 0:0:26

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika