Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Odległość okien od granicy

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Czy przepis mówiący o odległości otworów okiennych od granicy także garaży i budynków gospodarczych postawionych blisko granicy (bez okien po stronie granicy)? Zabudowa ta była wykonana dawno temu jeszcze sprzed wydania Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 „W sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynku i ich usytuowanie”. A w przypadku domu mieszkalnego usytułowanego od granicy w odgległości mniejszej niż 4m. Rozporządzenie mówi, że nie może być okien w takim przypadku. Jednak zabudowa jest stara >30 lat i okno o którym piszę jest na planie. Czy mogę zmienić otwór okienny i zamiast jednego dużego okna wstawić dwa małe (planuję postawienie ściałek działowych i rozdzielić ubikację od łazienki). Jeżeli sąsiad wyrazi zgodę na piśmie występowanie oknien tak blisko granicy, czy to będzie zgodnie z prawem? W przeciwnym wypadku jakie sankcje mogą mnie czekać z tego powodu. Dom z zabudową odziedziczyłam po dziadkach i nie wiem co mam zrobić w tej sprawie. Proszę o radę

  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Odległość balkonu i schodów od działki sąsiada

  O ile mogę zmniejszać odległość domu od granicy działki (4 metry) - balkony, okapy i schody?

 • Odległość budynku od ogrodzenia

  Chcę dobudować się do domu jednorodzinnego. Czy muszę uzyskać na to zgodę sąsiada? Dobudowana część będzie w odległości około metra od jego ogrodzenia. Czy w ogóle uzyskam pozwolenia na budowę dobudówki w takiej odległości od sąsiadów? Słyszałem o warunku 3 metrów. Chyba, że sąsiad zgodzi się na odległość mniejszą. Czy to prawda?

 • Rozbudowa blisko granicy działki

  Planuję rozbudowę domu, część dobudówki chciałabym postawić od strony działki sąsiada, z tym, że są to użytki rolne. Zgodnie z moimi planami nowa część budynku znalazłaby się w odległości ok. 1 m od granicy działki. Czy jeśli będę miała zgodę sąsiada na budowę tak blisko jego działki, to mogę liczyć na to, że również Urząd Gminy wyda mi zezwolenie na tą rozbudowę?

 • Odległość budynku od sąsiedniej działki

  Wydana jest decyzja na budowę budynku w odległości 1,5 metra od granicy działki. Uprzejmie proszę o informację, kiedy uzasadnione jest wydanie decyzji o budowie budynku w odległości 1,5 metra od sąsiedniej działki. Inaczej mówiąc, w jakich sytuacjach starostwo może wydać taką decyzję?

 • Odległość drogi od budynku

  Spółdzielnia posiada działkę, na której znajduje się sklep bez dostępu do drogi, bowiem przy zakupie omawianej działki nie uregulowano stanu prawnego pasa gruntu oddzielającego nasz sklep od drogi. Obecnie właściciele owego pasa w ramach ugody chcą oddać go Spółdzielni w zamian za pas gruntu tej samej wielkości przebiegający wzdłuż bocznej ściany sklepu i przylegający do ich działki. W związku z planowaną modernizacją tego sklepu muszę mieć dostęp do niego. Jaka odległość od bocznej ściany budynku jest niezbędna do granicy działki, aby sąsiedzi nie mogli blokować mi prac modernizacyjno - budowlanych zgodnie z prawem budowlanym? Chcemy zawrzeć ugodę i przekazać omawiany boczny pas gruntu, jednocześnie w celu zabezpieczenia interesów Spółdzielni co do planowanych prac modernizacyjno budowlanych teraz i w przyszłości musimy dokonać owych czynności zgodnie z prawem budowlanym.

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane