Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Plan zagospodarowania nie dla wszystkich rowny ??

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Witam szanownych forumowiczów
  Mam problem w mojej gminie. Opiszę krótko sytuacje. Jestem szczęśliwym (chyba) posiadaczem działki z linia brzegową jeziora. W planie zagospodarowania warunki są dość ciekawe dla zabudowy, ale jednym z nich jest obowiązek podłączenia się do sieci wodociągowej która jest kawal drogi myślę iż będzie gdzieś 300m. Mimo to uważam to za zasadne, ponieważ przy jeziorze czerpanie wody ze studni mogło by się okazać nieekologiczne, a przecież każdy chciałby nadal mieszkać przy jeziorze a nie kałuży. Podłączenie z kilkoma sąsiadami może było by w granicach rozsądku cenowego. Niestety pierwszy sąsiad postawił dom i otrzymał odstępstwo od planu, nie podłączył się więc do sieci, ma wodę z własnej studni. Poszedłem do gminy rozpytać czy ja też będę mógł liczyć na odstępstwo to usłyszałem że raczej nie, ponieważ sąsiad jako pierwszy miał ten przywilej, ale jak zaczną się pojawiać kolejne budowy to już muszą się podłączyć do sieci. Ja na razie nie mam kasy na budowę więc jeszcze się tym nie przejąłem. Dzisiaj jednak byłem ponownie na działce i widzę że sąsiad z drugiej strony mojej działki też się postawił i ma studnie, więc domyślam się iż również otrzymał odstępstwo. Moje pytanie brzmi : czy jak ja pójdę i usłyszę ze nie bo.... to czy mogę się odwoływać iść do sądu itp czy argument że już drugi sąsiad ma studnie jest wystarczającym żebym i ja otrzymał takie odstępstwo ?? czy gmina może tak sobie jednym pozwalać drugim nie ??. Uważam iż jest to nie w porządku, ja chętnie bym zajął się nawet podłączeniem sieci, ale razem z sąsiadami (wspólnie) a teraz dzięki gminie to już dwóch na pewno się nie dołoży bo po co, przecież mają wodę. Takie działanie gminy praktycznie wyklucza możliwość właściwego podłączenia sieci ponieważ sam tych kosztów nie jestem w stanie ponieść. Nie jest to 10 czy 15 metrów, a dobrze ponad 300. Dzięki gminie kolejni potencjalni wspólnicy się wykluczają, a więc działa ona wręcz wbrew planom. Proszę o odpowiedź czy wygram z gminą jak by doszło do walki na szable czy raczej nie, bo mogą tak sobie dawać i nie dawać odstępstw komu chcą ??? Sąsiedzi to osoby wpływowe ja raczej zwykły śmiertelnik więc stąd domyślam się iż mi tak łatwo nie pójdzie więc chce wiedzieć czy prawo, a przede wszystkim zwykła uczciwość jest za mną ?? Proszę o odpowiedź pozdrawiam

  Odpowiedz Cytuj
 • Podchodzi Pan do sprawy od niewłaściwej strony. Zgodnie z prawem gmina lub zakład wodociągów ma obowiązek doprowadzić wodociąg do granicy Pana działki na własny koszt, ponieważ to należy do zadań własnych gminy i nie może Pan obciążać kosztem partycypacji w budowie wodociągu. Jedyne co może Panu naliczyć, to opłata adiacencka (http://blogprawnika.pl/2011/03/jak-sie-bronic-przed-oplata-adiacencka/). Powinien Pan złożyć stosowny wniosek i odczekać na odpowiedź. Jeśli będzie negatywna ma Pan dwie opcje: 1. Złożyć zawiadomienie do UOKiK (Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów) na gminę o nadużywanie przez nią swojej pozycji rynkowej. 2. Zbudować wodociąg na własny koszt i przekazać go odpłatnie (w wysokości poniesionych nakładów) gminie lub zakładowi wodociągów. Jeśli odmówią przejęcia, należy skierować sprawę do sądu, który wyda stosowny nakaz.
 • Reklama

 • Dziękuje bardzo za odpowiedź, bowiem dla początkujacego budowlańca to na prawdę wielkie nerwy. Jeżeli mogę doprecyzować ?? Pisze Pan o stosowanym wniosku czyli jakim ?? mam napisać wniosek o odstępstwo od planu zagospodarowania dla mojej działki?? to ma Pan na myśli ??. zaznaczę, iż obecnie jeszcze nie buduję domu, ale moje pytanie teraz postawiłem, ponieważ zastanowiłem sie czy nie warto teraz ugrać zmiany warunków, póki sąsiedzi takie odstępstwo otrzymali. Co Pan zrobiłby na moim miejscu?? teraz pisać o zmianę, czy dopiero jak sie będę budował, razem z pozwoleniem na budowę?? a teraz spać spokojnie, myśle iż budowa za jakieś 3 lata.
 • do powyższego postu dopiszę jeszcze : W planie zagospodarowania dla mojej działki jest napisane dokładnie tak : Zaopatrzenie budynków w wodę z wodociągu wiejskiego oddalonego 300m na pólnoc od opisywanego terenu
 • Pisze Pan o stosowanym wniosku czyli jakim ?? Wniosek do operatora wodociągu o podłączenia Pana działki do sieci wodociągowej, czyli doprowadzenie wodociągu do granicy Pana działki na koszt operatora. Oczywiście może Pan wystąpić również do rady gminy o zmianę zapisu w planie zagospodarowania, ale to jest w gestii rady gminy i wcale nie muszą tego planu zmieniać. Natomiast mają obowiązek prawny doprowadzić Panu wodociąg do działki. Tu znajdzie Pan dodatkowe lektury na ten temat: http://www.zarzadcy.com.pl/aktualnosci/dodatkowe-oplaty-za-wodociag-i-kanalizacje-sa-zakazane/974.html http://www.budownictwo.abc.com.pl/czytaj/-/artykul/przylaczenie-podmiotow-do-sieci-wodociagowych-i-kanalizacyjnych-czy-gminy-moga-pobierac-oplaty Sprawą zająłbym się od zaraz. Jak będzie Pan czekał trzy lata, to kolejne trzy poświeci Pan na walkę z urzędasami. Trzeba ją rozpocząć natychmiast.
 • Bardzo dziękuje za podpowiedz jestem szczerze wdzięczny pozdrawiam
 

Dodaj post na forum:

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane