Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Powierzchnia użytkowa

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • -
  Wysłany: 2001-04-04 00:00:00

  Bardzo prosze o podanie przepisów, rozporządzeń itp. gdzie podany jest sposób pomiaru powierzchni uzytkowej mieszkania. Mam umowę ze spółdzielnia na wybudowanie mieszkania o okreslonej powierzchni. teraz gdy mieszkanie jest gotowe, powierznia mieszkania wg mojego pomiaru jest mniejsza od tej w umowie. Nie wiem na co sie powołac aby w rozliczeniach końcowych nie brano powierzchni z umowy. nie wspomne o naliczniu czynszu itp.

  (wanda)

  Odpowiedz Cytuj
 • plus
  Wysłany: 2001-05-28 13:38:18

  W końcowym rozliczeniu Spółdzielnia powinna dokonać końcowego obmiaru mieszkania i od tak ustalonej wartości wyliczyć wartość wkładu budowlanego. Jeżeli Pani będzie kwestionowała może Pani zlecić obmiar niezależnemu rzeczoznawcy (najlepiej po uzgodnieniu takiej drogi ze Spółdzielnią). Gdy spółdzielnia będzie kwestionowała inną wartość niż własne ustalenia w tym zakresie, pozostaje Pani droga sądowa.
  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

 • ja
  Wysłany: 2002-10-09 16:08:53

  Oj ekspercie! Czytaj pytanie i udzielaj precyzyjnej odpowiedzi
  Odpowiedz Cytuj
 • gucio
  Wysłany: 2007-08-18 22:40:10

  Powierzchnia użytkowa istnieją obecnie trzy normy wydane przez Polski Komitet Normalizacyjny, które pozwalają obliczać ww. powierzchnię: PN-ISO 9836 z października 1997 PN-70/B-02365 PN-69/B-02360l Żadna z tych norm nie została zamieszczona w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 4 marca 1999 r. w sprawie wprowadzenia obowiązku stosowania niektórych Polskich Norm (Dz. U. z dnia 19 marca 1999 r.) - Wykaz Polskich Norm do obowiązkowego stosowania - w zakresie obliczania powierzchni w budownictwie. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 3 listopada 1998 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz. U. Nr 140, poz. 906) nie zobowiązuje autora projektu budowlanego do stosowania Polskich Norm przy ustalaniu wskaźników powierzchniowych projektowanego obiektu budowlanego. Stosowanie Polskich Norm w tym zakresie jest dobrowolne, stąd, ustalając ww. powierzchnię, można ją obliczyć w dowolny sposób. W razie wątpliwości zapytajmy autorów projektu o sposób obliczania powierzchni użytkowej, ponieważ obliczając powierzchnię tego samego budynku według trzech ww. norm, otrzymamy trzy różne wyniki np.: PN-70/B-02365 definiuje: "Powierzchnia użytkowa - powierzchnia pomieszczeń służących do zaspokojenia potrzeb związanych bezpośrednio z przeznaczeniem budynku (lub jego wydzielonej części) - na wszystkich kondygnacjach." PN-ISO 9836 z października 1997 r. definiuje: "Powierzchnia użytkowa jest to część powierzchni kondygnacji netto, która odpowiada celom i przeznaczeniu budynku. Powierzchnia kondygnacji netto jest obliczana dla wymiarów budynku w stanie wykończonym, na poziomie podłogi nie licząc listew przypodłogowych, progów itp." Nie zapominajmy jednak, że dla celów określenia obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości stosuje się metodę obliczania powierzchni użytkowej ustalonej w Ustawie z dnia 12.01.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z dnia 30 stycznia 1991 r. nr 9 poz. 31 z późniejszymi zmianami). Ww. akt prawny podaje następującą definicję: "Za powierzchnię użytkową budynku, w rozumieniu ustawy, uważa się powierzchnię mierzoną po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach, z wyjątkiem powierzchni klatek schodowych oraz szybów dźwigowych. Powierzchnię pomieszczeń lub ich części oraz części kondygnacji o wysokości w świetle od 1,40 m do 2,20 m zalicza się do powierzchni użytkowej budynku w 50%, a jeżeli wysokość jest mniejsza niż 1,40 m, powierzchnię tę pomija się." Odrębne sposoby ustalania powierzchni użytkowej budynków mają jeszcze m.in. Banki i Urzędy Statystyczne.
  Odpowiedz Cytuj
 • gosia
  Wysłany: 2008-04-03 17:10:31

  bardzo proste ,nalezy przy protokole odbioru zrobic pomiar powierzni i to w zasadzie koniec sprawy
  Odpowiedz Cytuj

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Powierzchnia brutto a powierzchnia użytkowa

  Zakupiłem u dewelopera mieszkanie. W umowie zakupu określona została "Powierzchnia szacunkowa brutto". W piśmie od spółdzielni, która przejęła nieruchomość, dostałem informację, że lokal ma powierzchnię użytkową ponad 7 m2 mniejszą. Jak dowiedzieć się teraz, jaka jest powierzchnia szacunkowa brutto odebranego mieszkania? Czy jeśli będzie znacząco mniejsza od wartości podanej w umowie, mam szansę na zwrot pieniędzy?

 • Podatek od nieruchomości

  Podatnik zadeklarował powierzchnię budynku do opodatkowania zgodnie ze stanem rzeczywistym. Wydział podatkowy powołując się na dokument zakupu budynku - akt notarialny zakwestionował tą powierzchnię wzywając do korekty deklaracji. Akt notarialny opiera się na nieprawidłowej inwentaryzacji, która np. założyła podwójną powierzchnię hali o wysokości 6,8 m jako tzw. \"pustkę powietrzną\". Co jest podstawą do deklarowania powierzchni budynku do opodatkowania podatkiem od nieruchomości - stan faktyczny, czy dokument który nie jest zgodny z rzeczywistością i w jaki sposób podatnik ma wykazać rzetelność swojej deklaracji?

 • Powierzchnia budynku

  Posiadam dom wybudowany ponad 30 lat temu. Od tego czasu zmianie uległy pojęcia takie jak powierzchnia użytkowa, powierzchnia całkowita, powierzchnia gospodarcza, powierzchnia pomocnicza i komunikacji. Podatki do gminy płacone są w zależności od wielkości poszczególnych powierzchni. Problem pojawił się po przeczytaniu artykułu w prasie, napisanego przez prawnika, który stwierdził, że do naliczania podatku powinny być przyjmowane wartości podane w projekcie domu a nie według obecnych przepisów. Czy naliczanie podatku powinno odbywać się według wartości wykazanych w projekcie?

 • Podatek od domu jednorodzinnego

  Posiadam dom wybudowany w 1975 roku. Dom posiada całkowite podpiwniczenie, parter i poddasze. Piwnica wykorzystywana jest jako garaż i pomieszczenie gospodarcze, nie posiada okien. Do budynku (poprzez przedłużenie dachu do ziemi) dobudowana została drewutnia. Jakie są zasady obliczania powierzchni domu mieszkalnego do naliczania podatku od nieruchomości?

 • Usługa remontowa - stawka 7%, czy 22%

  W ramach działalności gospodarczej remontuję budynki mieszkalne, jak i lokale mieszkalne. Czy do zastosowania stawki 7% ma znaczenie powierzchnia budynków czy lokali mieszkalnych?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane