Forum prawne

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Usunięcie słupa energetycznego z działki

mam działkę , na której po podziale wychodzi jedna część ze słupem energetycznym na środku,jaka jest możliwość usunieńcia lub przesunieńcia takiego słupa wrazie jak bym chciała się budować na tej części,kto o tym decyduje

2006.5.18 0:0:0

Odpowiedzi w temacie: Usunięcie słupa energetycznego z działki (17)

Wypowiadał sie prywatne znajomy prawnik, że jeśli nie ma wpisu o słuzebności gruntowej przez ZE, wówczas mozna ubiegac się o wyrównanie za 10 lat dzierżawy i zadać bieżacej za nastepne lata lub usuniecia słupa. Są również zamieszczone informacje w internecie odnośnie przlicznika opłat za dizrżawę. Jest to zamieszczone w Kodeksie Cywilnym. Jesli bedzie Pani wiedziała coś więcej w tej sprawi proszę o list adres brodjol@uwm.edu.pl

2006.6.24 13:29:18

Witam, taki sam problem mieliśmy na naszej dzałce budowlanej i pozwaliśmy ENEA Szamotuły do Sądu. Obecnie ENEA ma nakaz usunięcia urządzenia stanowiącego jej własność w terminie 1 roku od uprawomocnienia się wyroku.

2006.7.19 15:10:5

Witam Szanowni Państwo mam ten sam problem, chętnie skorzystał bym z Państwa podpowiedzi.Sprawa dotyczy również ENEA w Szamotułach.Pozdrawiam i z góry dziękuję za kontakt i ewentualną radę.W grę wchodzi również polecenie prawnika, który by tę sprawe poprowadził.Pozdrawiam

2007.3.13 20:40:15

Witam! Ja miałem także ten problem. Słupy energetyczne uniemożliwiały mi na korzystanie w pełni z działki (niemożność wubudowania niezbędnego budynku gospodarczego). Enea jako monopolista ma gdzieś czyjeś prawa. Zresztą to nic dziwnego, skoro żyjemy w państwie skorumpowanym, gdzie patologia jest zakorzeniona i byłe komuchy, którzy uwłaszczyli się na własności naszych dziadków i rodziców, robią kasę, a co im do tego nie służy, to niszczą. Nie chcieli przenieść słupów poza działkę i nie chcieli płacić czynszu, to po wyznaczonym terminie, przy pomocy ciągnika wywaliłem śmiecie.

2008.7.18 17:34:17

nie wiem skąd biorą się takie problemy. tak się składa, że pracuję w jednym z większych koncernów energetycznych i u nas nie ma problemu ze zmianą lokalizacji słupa. jeżeli nie ma przeciwskazań technicznych odbiorca może zmienić lokalizację słupa, ale w związku, że jest to jego "zachcianka" ponosi pełen koszt. należy złożyć wniodek o tgz likwidację kolizji a potem podpisac z koncernem umowę o likwidację kolizji. kosz takiej operacji to około 2kpln (raczej więcej niż mniej). do tego należy doliczyć koszty zmian na mapach geodezyjnych. pozdrawiam

2008.8.26 16:10:18

nie wiem skąd biorą się takie problemy. tak się składa, że pracuję w jednym z większych koncernów energetycznych i u nas nie ma problemu ze zmianą lokalizacji słupa. jeżeli nie ma przeciwskazań technicznych odbiorca może zmienić lokalizację słupa, ale w związku, że jest to jego "zachcianka" ponosi pełen koszt. należy złożyć wniodek o tgz likwidację kolizji a potem podpisac z koncernem umowę o likwidację kolizji. kosz takiej operacji to około 2kpln (raczej więcej niż mniej). do tego należy doliczyć koszty zmian na mapach geodezyjnych.aaa no i oczywiscue trzeba byc wlascicielem dzialki :) pozdrawiam

2008.8.26 16:15:40

Witam
Nie zrozumiałem jaki jest koszt (2kpln)?
Jak długo trwają procedury likwidacji słupa.
Mam dwa słupy na działce i około 200 m kabli. chciałbym to mieć pod ziemią.

Pozdrawiam
Darek Wiśniewski
Kujawsko-pomorskie Wąbrzeźno

2008.9.19 21:59:54

2kpln = 1000 x 2zł ;-) to koszt przybliżony ale w przypadku prostej sytuacji przeniesienia samego słupa z przewodami z działki ok 15 a na jej granice. W Twoim przypadku musisz wystąpić o tgz likwidację kolizji, złożyć wniosek i poprosić o kalkukację, koszt napewno będzie spory o ile koncern wogóle zgodzi się na skablowanie odcinka napowietrznego, każdy przepadek jest indywidualny i wiele zaeży od tego w jakim odcinku linii elektroenergetycznej znajduje się Twoja działka, proponuję udać się do koncernu i zapytać o przybliżony koszt lub złożyć wniosek o likwidację kolizji i poprosić o kalkulację. pozdr

2008.9.22 10:1:19

Czy ten telefon jeszcze aktualny? Z jakiego miasta jest ten doradca? Dziękuję.

2009.3.5 16:28:42

witam pana mam na swojej dzialce slup energetyczny dzialka ma 1086m,slup jest z tylu dzialki a dom mam postawiony z przodu,w niczym mi to nie przeszkadzalo ale wiem ze idzie dostac dobre pieniadze z odszkodowania,prosze o pierwsze wskazowki od pana,pozdrawiam sebastian

2009.7.26 1:29:51

Witam,
niedawno nabylismy dzialke budowlana i dokladnie na wjezdzie do tej dzialki zostala postawiona przez zaklad energetyczny skrzynka. Teraz zwrocilam sie do zakladu energetycznego ( w Tczewie, pomorskie ) z prosba o usuniecie tego, gdyz bolkuje wjazd na dzialke. Uzyskalam odp, ze owszem jest to mozliwe ale na moj koszt - bagatela ok 5tys PLN.
Czy tak moze byc? Przeciez jak enegria stawiala ta skrzynke to wiadomo bylo, ze stawia ja na srodku wjazdu na dzialke. Nawet sasiadka im zwracala na to uwage, wystarczylo 2 metry w bok skrzynke przesunac.

pozdrawiam

2009.12.21 13:11:35

[cytat]

mam działkę , na której po podziale wychodzi jedna część ze słupem energetycznym na środku,jaka jest możliwość usunieńcia lub przesunieńcia takiego słupa wrazie jak bym chciała się budować na tej części,kto o tym decyduje

[/cytat]

2010.4.5 7:45:53

Nasza Kancelaria Odszkodowawcza od lat pomaga w uzyskiwaniu odszkodowań, w tego typu sprawach także. Zgłoszenia: tel.kom. 512 610 442 (wystarczy sms o treści: odszkodowanie) lub annegi@interia.pl.

2010.8.23 13:36:40

Zależec będzie od tego, czy zakład posiada tytuł prawny do korzystania z przedmiotowej nieruchomości (na przykład ustanowiono służebność gruntową za wynagrodzeniem), czy też nie. Dla osób wyżej z województwa pomorskiego doardzam kontakt w tej sprawie z kancelarią Cejrowski z Tczewa.

2017.12.7 10:42:41

Mam na działce słup z linią, która od 20 lat jest na dalszym odcinku zerwana. co mam zrobić żeby PGE usunęło słup?

2018.3.28 12:18:31

Witam
Zmagam się z problemem słupa na działce. Początkowo sądziłam,że to linia niskiego napięcia i dowiadywalam się o koszt przesunięcia takiego słupa. Czytalam na forach, że mogę się spodziewać kwoty rzędu 2 tys. Samo przesunięcie to koszt 3000-4000, należy jednak doliczyć 3000 za wykonanie projektu.
Okablowanie pod ziemią to rząd około 60 000 (działka ma 30 m szerokości i liczono 70m kabla).
Dziś dowiedzialam się, że linia nie jest linią niskiego,a średniego napięcia i kwota z 7 tys. wzrosła do 20 000.
Muszę sprawę przemyśleć, ponieważ jest już to znaczna suma. Może warto polubić ten słup????

2019.9.19 18:4:40

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika