Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Zabudowa na działce rolnej

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Czy istnieją rozwiązania prawne pozwalające zalegalizować moją zabudowę? Jak to zrobić?

  Sytuacja wygląda tak:

  Posiadam działkę rolną (notarialny akt własności - czerwiec 2002) o pow. 592m2, ziemia klasy PS VI, na której we wrześniu 2002 zbudowałem drewniany domek letniskowy o pow. 32,5m2 z poddaszem użytkowym o wys. 5,3m, niezwiązany z gruntem, oraz pomieszczeniem gospodarczym o pow. 9,6m2 i wys. 2,7m również niezwiązanym z gruntem. Działka znajduje się nad jeziorem, w obszarze chronionego krajobrazu. Niestety nie wiedziałem, że trzeba występować o pozwolenie na zabudowę.

  Obszar chronionego krajobrazu był uwzględniony w MPZP gminy z grudnia 1998. Potem został uchylony decyzją WSA, potem przywrócony w 2008r. W związku z obszarem, MPZP zakazuje zabudowy do 100m od linii brzegowej jeziora. Niestety moja działka w całości znajduje się w granicy tych 100m przy samym jeziorze!

  W listopadzie 2002 zostałem poinformowany przez burmistrza gminy, że zgodnie z MPZP z grudnia 1998 działka znajduje się na terenach rolnych, ziemia klasy PS VI.

  W 2008 roku władze gminy powiadomiły PINB o nielegalnej zabudowie na mojej działce. PINB na podst. powiadomienia, na mocy ustawy prawo budowlane z 1994 w grudniu 2008 wszczął postępowanie zmierzające do likwidacji mojej zabudowy z art. 48 ust. 1. Chcąc uniknąć rozbiórki, w listopadzie 2011, na podst. art. 32 ust. 1 i 2 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z marca 2003 wystąpiłem z wnioskiem do burmistrza o zmianę w MPZP, odrolnienie i wyłączenie z produkcji rolnej mojej ziemi, co umożliwiłoby mi zalegalizowanie zabudowy. Poprzednie próby zalegalizowania zabudowy (było ich wiele w ciągu 3 lat) zawsze kończyły się odmową i argumentacją, że gmina nie może nic zrobić ze względu na obszar chronionego krajobrazu.

  A tak w ogóle, to czym jest zabudowa letniskowa w rozumieniu ustawy prawo budowlane z lipca 1994? Art 3. ust 3. w ogóle nie wspomina o czymś takim. Ale wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 28.03.2008 II SA/WR 705/2007 cytat: "o tym, czy obiekt budowlany jest trwale związany z gruntem, czy też nie, nie świadczy jedynie sposób, w jaki go zagłębiono w gruncie, ani też technika w jakiej tego dokonano. Istotne jest natomiast, czy posadowienie to jest na tyle trwałe, że opiera się czynnikom mogącym zniszczyć ustawioną na nim konstrukcję i zapewnić bezpieczeństwo".

  Mój obiekt budowlany posadowiony jest na ziemi bez zagłębienia w nią i żadnych fundamentów. Nie ma więc żadnej pewności w rozumieniu prawa budowlanego, czy konstrukcja ta jest na tyle trwała, że oprze się czynnikom atmosferycznym lub innym powodującym jej przesunięcie, przewrócenie oraz zapewnia odporność na silne podmuchy wiatru. Jaki jest organ właściwy do określenia tej "trwałości"?

  Czy zmniejszenie wysokości zabudowy z 5,3m do 5m pozwoliłoby na zmianę statusu zabudowy z domku letniskowego na altanę? I czy coś by to dało? Jak to przeprowadzić w nadzorze budowlanym i czy w ogóle jest sens, skoro zabudowa i tak jest nielegalna?

  Odpowiedz Cytuj
 • Marcin
  Wysłany: 2017-03-30 15:02:22

  Chętnie podzielę się doświadczeniami w legalizacji/pozwoleniu na budowę budynków na obszarze chronionego krajobrazu czy parku krajobrazowym. Inf. marcin.u2[małpa]wp.pl
 • Reklama

 

Dodaj post na forum:

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane