Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Zakład energetyczny oferuję 5000zł za 3 słupy średniego napięcia stojące na moim polu.

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

• AUTOR
    WIADOMOŚĆ
  • Pod warunkiem podpisania umowy na przesył energii na przesył i obciążenie tym księgi wieczystej.Ile mogę się domagać za podpisanie tej umowy???

Odpowiedz Cytuj
  • Reklama

Porady prawne e-prawnik.pl:

• Inwestor przyłącza energetycznego

W 2004 roku zostało wybudowane przyłącze przez ZEORK na podstawie umowy z nimi zawartej. Przyłącze energetyczne do istniejącego budynku mieszkalnego od istniejącej linii średniego napięcia, tereny wiejskie odległość 130 m. z dwoma słupami podpierającymi linię kablową napowietrzną. Umowa określała zasady przyłączenia do sieci i wysokość odpłatności. Kto jest inwestorem przyłącza elektroenergetycznego w myśl przepisów, czy właściciel do którego jest prowadzone przyłącze, czy też zakład energetyczny wykonawca przyłącza?

• Słup energetyczny na prywatnej działce

Na mojej działce znajduje się linia średniego napięcia wraz ze stacją transformatorową. Pisałam do ZE, który mi odpisał "została wybudowana dla potrzeb zasilania odbiorców zgodnie z projektem i trasą przedstawioną na załączniku, a w przypadku ogrodzenia prosimy o wygrodzenia stacji transformatorowej , a w przypadku zagrodzenia linii prosimy o zapewnienie dostępu do urządzeń monterów pogotowia energetycznego służb wykonujących zabiegi eksploatacyjne". Chciałabym zapytać jakie mam ogólnie prawo? Po ogrodzeniu działki i wybudowaniu domu czy muszę im udostępniać wejście na mój teren prywatny? Czy mam jakąś możliwość przesunięcia tej lini bliżej drogi(wchodzi dość głeboko w działkę 30m)? Jeżeli chciałabym przebudować, to kto pokrywa koszta? Czy wolno tak stawiać słupy, które są tak odległe od drogi? Ponieważ tam znajduje się transformator to podejrzewam, że często będą korzystać, czy ja na swoim prywatnym terenie muszę to znosić? W księdze wieczystej nic nie ma o tym mowy.

• Rekompensata za słupy i gazociąg

Na działkach rolnych, których właścicielem jest pan X, stoją słupy wysokiego napięcia oraz biegnie gazociąg. Słupy oraz gazociąg postawiono w latach 60-tych, bez pytania o zgodę ówczesnych właścicieli (rodziny pana X). Ta infrastruktura uniemożliwia nadanie działkom statusu działek budowlanych. Czy aktualne prawo przewiduje możliwość wystąpienia do właścicieli infrastruktury o rekompensatę z tytułu utraconych korzyści?

• Instalacje elektroenergetyczne a budowa

Posiadam działkę niezabudowana, którą w najbliższym czasie będę przygotowywał do zabudowy tj. doprowadzal niezbędne media w postaci przyłączy. Przez te działkę przechodzą podziemne obce inistalacje - linie energetyczne zasilające trakcję kolejową należące do PKP oraz linie energetyczne średniego napięcia należące do przedsiębiorstwa energetycznego. Dodatkowo na moim terenie znajduje się słup z transformatorem niskiego napięcia z którego zasilana jest w prąd działka sąsiada. Wszystkie te instalacje zajmują miejsce na mojej działce, utrudniając jej zagospodarowanie gdyż np. nad podziemnymi kablami nie wolno budować budynku, podobnie słup energetyczny zajmuje miejsce które można by użytecznie zagospodarować np.na posadowienie śmietnika. Przedsiębiorstwo energetyczne ENERGIA PRO w odpowiedzi na mój wniosek podało warunki przyłączenia do sieci dla zasilania budynków planowanych do zabudowy na tej działce, w tym warunek usunięcia kolizji z podziemna siecią średniego napięcia do niej należącą. Jak wiadomo Energia Pro S.A. i PKP Energetyka Sp. zo.o. są komercyjnymi przedsiebiortwami, a leżące na mojej działce ich instalacje nie sa wykorzystywane na zaopatzrenie mojej dzialki, wręcz przeciwnie niekorzystnie wplywaja na jej wartosc jak i utrudniają zagopodarowanie co stanowi oczywistą szkodę dla mnie jako wlaściciela dzialki. Kto i w jaki sposób ma usunąć kolizje obcych instalacji z zamierzeniem inwestycyjnym wlasciciela dzialki (przecięcia sieci, budowa drogi lub placu nad kalblem energetyczny itp.)?

• Amortyzacja stacji transformatorowej

Nasza firma będzie budować kompletną stację transformatorową do zasilenia zakładu produkcyjnego, w którym produkujemy artykuły z tworzyw sztucznych. Będzie się to składać z przebudowy słupa narożnego i wstawienie rozłącznika (odkupi od nas to Zakład Energetyczny) na średnim napięciu i przeciągnięcie ok. 200 metrów linii średniego napięcia do naszej stacji, budowa z elementów stacji transformatorowej słupowej pod transformator wraz z urządzeniami zabezpieczającymi i pomiarowymi, zakup transformatora, budowa ok. 40 metrów linii niskiego napięcia ze stacji do hali produkcyjnej. Czy mogę wszystkie elementy, części zakupione do powyższej inwestycji odliczać jednorazowo jako koszty (transformator, słupy, linia, śruby, izolatory, naciągi, rozłączniki, przekładniki itp.?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane