Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

czy ulega przedawnieniu

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
  • w 1986 roku zmarl mi maz,mial dzieci ktore nie mieszkaly z nim,ale z matka w Australii.kiedy zakladalam sprawe majatkowa,dzieci nie odnalazlam,ale przez sad zostal podzielony spadek miedzy mnie,a dwoje dzieci.Czy po 11-stu latach taka sprawa ulega przedawnieniu.

    Odpowiedz Cytuj
  • Żądanie stwierdzenia nabycia spadku nigdy nie przedawnia się. Nie jest to roszczenie o charakterze materialnoprawnym i dlatego nie mają do niego zastosowania przepisy o przedawnieniu roszczeń. Dlatego wniosek w tej sprawie może zostać złożony w każdym czasie. Prawo do złożenia wniosku w żadnych okolicznościach również nie wygasa. Skutki postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku Postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku ma taki skutek, że domniemywa się, iż osoba, która uzyskała taki tytuł, uważana jest za spadkobiercę. Domniemanie to jest skuteczne wobec wszystkich. Można je jednak obalić. Dowód, że osoba, która uzyskała stwierdzenie nabycia spadku, nie jest spadkobiercą lub że jej udział w spadku jest inny niż stwierdzony, może być przeprowadzony tylko w postępowaniu o uchylenie lub zmianę stwierdzenia nabycia spadku. Wniosek w tej sprawie może być złożony przez każdego zainteresowanego. Jednak nie w każdym wypadku taki wniosek można zgłosić. Ten, kto był uczestnikiem postępowania o stwierdzenie nabycia spadku, może tylko wówczas żądać zmiany postanowienia stwierdzającego nabycie spadku, gdy żądanie opiera na podstawie, której nie mógł powołać w tym postępowaniu, a wniosek o zmianę składa przed upływem roku od dnia, w którym uzyskał tę możność. Uchylenie lub zmiana stwierdzenia nabycia spadku Wniosek o uchylenie lub zmianę stwierdzenia nabycia spadku składa się do sądu, który wydał wadliwe orzeczenie. Wniosek nie musi dotyczyć całego postanowienia, lecz konkretnego przypadku. Przedmiotem wniosku może być wyłącznie postanowienie prawomocne. Do najczęściej spotykanych przyczyn zmiany prawomocnego stwierdzenia nabycia spadku należą: przedstawienie testamentu (...) zgłoszenie się spadkobiercy ustawowego nieznanego uczestnikom lub przez nich zatajonego (np. pozamałżeńskiego dziecka spadkodawcy). Prawomocne postanowienie zmieniające postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku jest także orzeczeniem stwierdzającym nabycie spadku, a zatem może ono ulec kolejnej zmianie w trybie tym przepisem przewidzianym. >>>>>kancelaria
  • Reklama

 

Dodaj post na forum:

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane