Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Darowizna domu i pdważenie wpisu o dożywotnium zamieszkiwaniu

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
  • Witam,

    7 lat temu rodzice podarowali mi działkę z domem. W umowie notarialnej jest zapis:

    "Jan Kowalski wyraża zgodę na dożywotnie bezpłatne zamieszkiwanie przez Jana i Janinę, małżonków Kowalskich w budynku miszkalnym znajdujacym się na opisanej w $1 nieruchomości."

    Czy ten zapis można podciągnąć pod służebność osobistą, czy jest to raczej zgoda na zamieszkiwanie? Czy można taką zgodę cofnąć?

    Dodam, ze moje stosunki z ojcem bardzo się pogorszyły - jest alkoholikiem który wrócił do nałogu, ma stwierdzoną chorobę afektywną dwubiegunową, która w połączeniu z alkoholem czyni go nieobliczalnym i agresywnym słownie. Jako ze fizyczny stan zdrowia mojej matki (która wystąpiła o rozwód) bardzo się pogorszył i nie jest w stanie sprostać sytuacji, chciałbym przenieść ojca do innego lokalu.

    Zastanawiam się, czy jest to możliwe do zrealizowania bez jego zgody?
    Jeśli tak, to co muszę mu zapewnić w nowym lokalu? Jakie koszty muszę wziąć na siebie?
    Jeśli nie, i przeniosę matkę w inne miejsce, to czy partycypować w kosztach codziennego utrzymania domu (gaz, prąd, telefon etc)?

    Dodam, ze ojciec ma niską emeryturę i raczej nie będzie w stanie wynająć sobie mieszkania na własną rękę

    Dziękuję i pozdrawiam,

    Marek

    Odpowiedz Cytuj
  • Witam Zapisy w akcie notarialnym wskazują, iż zawarł Pan z rodzicami tzw. umowę dożywocia, gdzie w zamian za własność nieruchomości zapewnia Pan rodzicom prawo dożywotniego zamieszkania na nieruchomości. Jeżeli sytuacja pomiędzy Panem a ojcem skomplikowała się na tyle, że nie można oczekiwać abyście pozostawali w bezpośredniej styczności ze sobą, może wystąpić Pan do Sądu z żądaniem zamiany świadczeń z tytułu dożywocia na rentę, której wysokość odpowiadać będzie wartości świadczeń z umowy dożywocia.

  • Reklama

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane