Forum prawne

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Jak władający może zostać właścicielem

W 1960 r moja mama nabyła w drodze spadku po swoim ojcu działkę rolną. > Posiadamy mapę nieruchomości wystawioną przez Urząd Gminy na której jest ona > określona jako WŁADAJĄCA. > Jest tam również informacja że właścicielem, zgodnie z wpisem w Księdze > Wieczystej pochodzącym z 1870 r, > jest inna osoba nie będąca naszym przodkiem. > Nie istnieją też żadne dokumenty poświadczające nabycie działki przez > przodków. (Widocznie ktoś nie dopilnował wpisu do księgi) > Pytanie brzmi: > Jak najprościej i najtaniej mama może zostać pełnoprawnym WŁAŚCICIELEM > działki? > > Z tego co wymyśliłam to chyba powinno się to odbyć na podobnej zasadzie jak > odbyło się to w latach 70-tych. > Wtedy obowiązywała ustawa z dn. 26.10.1971 o uregulowaniu własności > gospodarstw rolnych. > Niestety w stosownym czasie mama nie skorzystała z niej i w związku z tym > nie posiada aktu własności. > Znalazłam też informację że w 1982 r. ustawa została zastąpiona nową w > której zostało określone że tego typu sprawami zajmują się sądy w trybie > nieprocesowym. > Czy pomysl jest dobry?

(basia)

2002.9.9 0:0:0

Odpowiedzi w temacie: Jak władający może zostać właścicielem (4)

Mama może nabyć grunt przez zasiedzenie. Po 25 latach (w dobrej wierze) lub 30 latach (w złej wierze) przysługuje takieprawo (patrz Kodeks Cywilny).Powinna to załatwić jak najprędzej w Państwa interesie.

2002.9.12 19:6:21

przez zasiedzenie, dobra wiara -10 lat, zła wiara 20 lat - podstawa prawna ustawa o zmianie ustawy KC z 1990 roku - art. 172 k.c. w brzmieniu nadanym ww. ustawą.

2002.11.5 12:51:1

Witam!

Posiadam postanowienie sądu o nabyciu spadku po babci. Jak odzyskać kamienice wraz z gruntami, jeśli brak księgi wieczystej i jakichkolwiek dokumentów dotyczących zakupu działki przez pradziadka, natomiast babcia moja figuruje w ewidencji gruntów jako jedna z osób władających daną nieruchomością, a od 1977r. zarządem tej nieruchomości zajmował się zarząd gospodarki mieszkaniowej na podstawie przejęcia przez państwo nieruchomości protokołem zdawczo odbiorczym kamienicy od mojej babci w którym babcia jest określana jako jedyna właścicielka, ale brak jej podpisu? W obecnej chwili uznają oni moje prawo jako właściciela ale prawnie nie chcą mi przekazać własności i nadal wynajmują mieszkania lokatorom pobierając czynsze. Nie chcą przekazać mi nawet w zarządzanie. Bardzo proszę o pomoc w mojej sprawie. Z góry dziękuję.

2010.10.10 13:18:6

Mama kupiła pół domu mieszkalnego w 1965r. była to umowa kupna do dzisiaj nie jest właścicielem tylko władającą całego budynku, który składa się jeszcze z dwuch pomieszczeń w których mieszka inna rodzina która nie ma aktu własności.W urzędzie gminy widnieje jako władająca całym budynkiem i przynależnym do tega gruntem.Płaci za całość podatek.Co mam teraz zrobić z tym wszystkim? Prosze o rade.

2013.3.13 18:11:28

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika