Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Zniesienie współwłasności

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Za tydzień będzie sprawa spadkowa po mojej mamie, która była współwłaścielką nieruchomości. Współwłaścielkami tej nieruchomości są również jej siostra i matka. Wczoraj przyszło pismo z sądu z postanowieniem o zniesienie współwłasności z wniosku siostry zmarłej. Sąd postanowił: stwierdzić swą niewłaściwość miejscową i sprawę przekazać do rozpoznania do Sądu Rejonowego. W pouczeniu dostałem informację, że mogę złożyć zażalenie w terminie do siedmiu dni od momentu doręczenia odpisu postanowienia. Chciałem wnieść o zniesienie współwłasności po sprawie spadkowej. Zaskoczyła mnie ta decyzja z wniosku siostry zmarłej, z którą jestem skłócony i nie wiem jakie ma zamiary. Czy wnieść zażalenie i wystąpić o zniesienie współwłasności po sprawie spadkowej?

  Odpowiedz Cytuj
 • Witam, cz możliwa jest taka sytuacja, ze najpierw zapada decyzja o zniesieniu współwłasności, a dopiero potem o stwierdzeniu nabycia spadku? Czy nie została tu pomylona kolejność?
  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

 • Proszę o polecenie mi dobrego i skutecznego prawnika zajmującego się zniesieniem współwłasności
  Odpowiedz Cytuj
 • Proszę o polecenie mi dobrego i skutecznego prawnika zajmującego się zniesieniem współwłasności w RZESZOWIE lub STALOWEJ WOLI
  Odpowiedz Cytuj
 • Bardzo proszę o polecenie mi sprawdzonego, dobrego prawnika od zniesienia współwłasności z Rzeszowa lub Stalowej Woli.
  Odpowiedz Cytuj
 • Bardzo proszę o polecenie mi sprawdzonego, dobrego prawnika od zniesienia współwłasności z Rzeszowa lub Stalowej Woli.
  Odpowiedz Cytuj
 • Jesteśmy w sytuacji takiej: rodzice i wujostwo są współwłaścicielami działki budowlano-rzemieślniczej (jedna księga wieczysta), na której pobudowali każdy własny dom, wyznaczyli sobie sami \"po równo\", czyli po połowie tej działki i tak jest od wielu wielu lat. Dziś chcą znieść współwłasność. Do działki jest wystawiona notarialnie bezpłatna służebność gruntowa drogi. W jaki sposób najtaniej znieść współwłasność? Jaki będzie koszt?
  Odpowiedz Cytuj
 • Witam, proszę o poradę w poniższym temacie: Kupiłem mieszkanie o pow. 44m2 w budynku 3-odzinnym (pozostali mieszkańcy maja po ok 100m2 każdy). Mieszkanie dzieli na pół korytarz, który prowadzi do pomieszczenia strychowego (na ostatnim poziomie budynku jest kolejnych strych). Korytarz i pomieszczenie strychowe od lat 60 jest włączone do mieszkania na zasadzie quoad usum (wyrok sądu z 1995r.). Chciałbym prawnie włączyć część wspólną do mieszkania. Wyczytałem, że są dwa warianty umownego załatwienia sprawy: 1. wniesienie do sądu wniosku o umowne zniesienie współwłasności (ponoć tańsza wersja) 2. udanie się do notariusza z pozostałymi mieszkańcami i zniesienie współwłasności. 3. Wpisane quoad usum do ksiąg wieczystych Proszę o info jakie są poszczególne etapy działań ( i koszty )w powyższych przypadkach. Z góry dziękuję
  Odpowiedz Cytuj
 • Witam, Sprawa wygląda w sposób następujący: Dom mieszkalny (3 kondygnacje z suterynami zamieszkanymi) - właścicieli jest 3, ustaleni zostali oni sądownie po rozprawie dotyczącej podziału majątku: 1. Właścicielka która zbudowała ten dom - Babcia (własność ok 60%) 2. Jej najmłodszy syn (własność ok 20%) 3. Jej najstarszy syn, któremu przypadło DOŻYWOTNIO ok. 20% Od około roku pojawił się problem natury rodzinnej. Najmłodszy syn wprowadził do swojej części posesji swojego syna (WNUKA WŁAŚCICIELKI), który w sposób perfidny, z premedytacją "robi na złość" babci. Dochodzi m.in. do zakłócania porządku (imprezy w godzinach wieczornych), zaśmiecania swojej części posesji (śmieci na podjeździe), ogólny brak jakiegokolwiek inicjatywy w sprawie utrzymania domu w należytym porządku. Policja często pojawia się w domu w wyżej wspomnianych sprawach. Dodać trzeba, że wszystko to odbywa się za zgodą, a nawet namową OJCA WNUKA, który "podpuszcza" go do tego typu zachowania. Moje pytanie do i jednoczesna prośba o pomoc: Czy istnieje jakakolwiek szansa na zniesienie współwłasności drogą sądową? Czy istnieje możliwość usunięcia WNUKA, który sprawia powyższe problemy z posesji? Wiem, że ze względu na podejście NAJMŁODSZEGO SYNA, który jest współwłaścicielem części posesji dogadanie się poza sądem może być utrudnione. (Zasada spłaty jego udziału czy coś w tym stylu) Jakie są ewentualne argumenty, których można by użyć przy rozmowie skłaniającej jednak do przyjęcia określonej kwoty za zrzeczenie się swojej części domu?
  Odpowiedz Cytuj
 • jest to możliwe (zwłaszcza jeśli właścicielka dojdzie do porozumienia ze starszym synem i zażądają tego obydwoje), aczkolwiek sprawy o zniesienie współwłasności nieruchomości nie są lekkie i wiążą się z dość dużymi kosztami; w razie dalszych pytań zapraszamy do kontaktu: kancelaria @ legate.pl (adres email proszę wpisać bez spacji)
  Odpowiedz Cytuj

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Nieodpłatne zniesienie współwłasności

  Czy dział spadku, w którym na rzecz jednego spadkobiercy zrzekają się pozostali nie żądając w zamian rekompensat w sensie prawnym jest równoważne z 'nieodpłatnym zniesieniem współwłasności'?

 • Opłata od wniosku o zniesienie współwłasności nieruchomości

  Jaka jest pobierana opłata od wniosku od wniosku o zniesienie współwłasności nieruchomości?

 • Cofnięcie wniosku o podział nieruchomości

  Jeden z dwóch współwłaścicieli wniósł do sąd pozew o zniesienie współwłasności. Po pewnym czasie okazało się, że projekt podziału mu nie odpowiada i wniósł o umorzenie postępowania /jako wnioskodawca/. Uczestnik postępowania /drugi współwłaściciel/ na to się nie zgadza. Czy w takim przypadku postępowanie ulegnie umorzeniu - zgodnie ze stanowiskiem wnioskodawcy czy też nie - zgodnie ze stanowiskiem uczestnika? Czy jest jakaś wykładnia prawna dla tego typu przypadku?

 • Nieodpłatne zniesienie współwłasności

  Co oznacza sformułowanie "nieodpłatne zniesienie współwłasności"?

 • Wysokość wpisu o zniesienie współwłasności

  Wiem, że wysokość wpisu w sprawach o zniesienie współwłasności wynosi 1/5 część wpisu stosunkowego, obliczoną od "wartości przedmiotu współwłasności". Co oznacza "wartość przedmiotu współwłasności" w wypadku, gdy jestem właścicielem 3/4 nieruchomości i wnioskuję o zniesienie współwłasności poprzez spłatę udziału drugiego współwłaściciela (1/4)? Czy jest to 100% wartości nieruchomości czy tylko 1/4? Kiedy dokonuje się tej opłaty skoro w momencie składania wniosku wartość nieruchomości nie jest znana (wycena dopiero się odbędzie)?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane