Forum prawne

Czy powinienem siÄ™ zrzec obywatelstwa polskiego?

Czy istnieje ryzyko że związki jednopłciowe zawarte za granicą bedą nielegalne i nawet karalne w Polsce?

Pojawił się ten artykuł że sprawą związków jednopłciowych w Polsce zawarte za granicą się zajmie prokuratura krajowa:

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/prokuratura-chce-kontrolowac-pary-jednoplciowe-dwa-miliony-osob-bedzie-zylo-w/44vxw8x

Mam teraz obywatelstwo amerykańskie i polskie. Mieszkam z parterem w USA z którym w przyszłości mogę wejść w związek małżeński (legalny w USA). On też jest Polakiem i ma obywatelstwo amerykańskie.

Mnie z Polską nic nie łączy oprócz tego że się tam urodziłem, wychowałem, znam polski lepiej niż angielski i rodzice mają tam dom. Z drugiej strony, byłoby trochę szkoda stracić obywatelstwo polskie i UE.

Mam nadzieję że Polska nie pójdzie dalej w kierunku Rosji czy nawet Iranu w sprawach homoseksualnych praw. Tym bardziej że jest w UE i łamanie praw człowieka byłaby zaskarżalna do trybunału UE i pewnie innych organów międzynarodowych tj ONZ.

2017.2.19 22:24:50

Odpowiedzi w temacie: Czy powinienem siÄ™ zrzec obywatelstwa polskiego? (2)

Mam podobną sytuacje, tyle że jestem już po zawarciu związku małżeńskiego jednopłciowego w USA. Generalnie obecnie (ani w najbliższej przyszłości) nie ma możliwości by takie związki były karalne lub nielegalne, wynika to chociażby z przepisów o obywatelstwie Polskim, że obywatel Polski przed organai RP nie może powoływać się ani na obowiązki, ani też na przywileje związane z obywatelstwem kraju trzeciego. Taki obywatel pozostaje obywatelem Polskim i inne obywatelstwo pozostaje bez skutków prawnych w Polsce, nie można się na nie powoływać. Również małżeństwo zawarte zagranicą pozostaje bez skutków prawnych w Polsce do czasu jego legalizacji w Urzędzie Stanu Cywywilnego, który nadal odmawia rejestracji małżeństw, które nie wyczerpują definicji zawartej w Art. 18 Konstytucji RP.
Biorąc pod uwagę powyższe, do czasu zmiany konstytucji, penalizacja takich związków jest mało prawdopodobna, a w dodatku może być nawet nie możliwa prawnie - gdyby nawet takie prawo zostało uchwalone w Polsce, nadal istniała by możliwość jego zaskarżenia z samych zapisów Konstytucji, poprzez traktaty zawarte przez Polskę, skończywszy na sam fakt techniczny konieczności najpierw chociażby próby rejestracji takiego związku z USC (do czasu próby rejestracji, dla Polski żaden taki związek nie istnieje).
Wiele przepisów musiało by zostać zmienionych aby taka penalizacja mogła być w ogóle możliwa (jak np. automatyczne uznawanie _istnienia_ związków małżeńskich bez konieczności jej wcześniejszej rejestracji, co równało by się najpierw uznawaniem związków jednopłciowych chociażby dla celów ich penalizacji).
Dopiero zmiana konstytucji dała by w 100% niemożliwe do zaskarżenia czy odwołania penalizacje tego typu, bez zmiany konstytucji trzeba by zmienić wiele aktów prawnych by w ogóle można było rozpocząć sprawę karną tego typu, a i ona mogła by być nadal zaskażana do czasu aż Konstytucja nie została by odpowiednio zmieniona.

Podsumowując, szansę bliskie zeru. Ale nie jest to totalnie nie możliwe.

Co do zrzeczenia się obywatelstwa, nalezy miec na to zgode Prezydenta RP. Ja nie widze powodu by dokonywać takiego zrzeczenia się, ale prwdą jest, że jeśli dokonał by Pan skutecznego zrzeczenia się obywatelstwa, wówczas jakiekolwiek teoretyczne (choć mało prawdopodobne) zmiany przepisów w tym Konstytucji spowodowały by brak ich zastosowania do Pana.

Ale... załóżmy, że ma Pan nadal obywatelstwo i takie przepisy były by uchwalone, to o ile nie przebywał by Pan fizycznie w Polsce, to Polska musiała by wystapić z wnioskiem o Pana ekstradycję do Polski z USA.
USA by odmówiło ze względu chociażby na to, że w USA taki związek jest legalny, więc Federalny Sąd Najwyższy by odmówił (o ile wniosek by nie upadł jeszcze wcześniej).
!!!Nawet zrzeczenie się obywatelstwa nie uchroni Pana od konsekwencji takiej penalizacji jeśli będzie Pan przebywać na terytorium Polski lub nawet Pan odwiedzi Polskę!!!

Innymi słowy, mimo iż ryzyko jest niskie nawet jak Pan by mieszkał w Polsce, to jeśli Pan w Polsce nie mieszka, ani nie przebywa i nie planuje podróży - ryzyko jest wręcz zerowe. No chyba, żeby Sąd Federalny w USA zgodził się na ekstradycje Pana, co jest w praktyce niemożliwe jeśli tak byłby sformuowany wniosek - to jednak nie powstrzymuje Polski od teoretycznego przedstawienia wniosku inaczej, jak np. udowowidnienie innego przestępstwa. USA bardzo rzadko zgadza się na ekstradycje swoich obywateli zagranicę, częściej robi to z posiadaczami Zielonej Karty lub turystami albo nielegalnymi imigrantami.

Jednym słowem - nie ma się Pan czego bać. Nawet "gdyby" to ma Pan nadal mnóstwo opcji, z odwoływaniem się w Stanach czy zrzeczeniem się obywatelstwa w póżniejszym terminie włącznie.
Taki "hak" na Pana teoretycznie istnieje, ale w paktyce zawsze będzie Pan miał wiele możliwości obrony, pod warunkiem że będzie Pan poza granicami Polski.

2018.1.22 20:15:29

P.S. Odpowiadając bezpośrednio na Pana pytanie.

"Czy istnieje ryzyko że związki jednopłciowe zawarte za granicą bedą nielegalne i nawet karalne w Polsce?"

Obecnie, nie istnieje takie ryzyko lub jest ono bliskie zeru. Jest to teoretycznie możliwe jak wspomniałem wcześniej, ale nawet wówczas tak długo jak Pan nie przebywa w Polsce, przepisy takie były by w dużej mierze bezskuteczne.

2018.1.22 20:21:33

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika