Forum prawne

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Groźby karalne - jak reagować???

WITAM SERDECZNIE! Proszę o poradę. Ostatniej nocy zwróciłem uwagę dwudziestoparoletniemu mieszkańcowi mojej ulicy, że nie będę dłużej tolerował po raz kolejny b.głośnych krzyków (godz. 3 w nocy!!) i ruszania samochodem z piskiem opon pod moimi oknami. Zostałem słownie zaatakowany przez niego i jeko kolegę. Głośno wykrzykiwał, że spalą mój samochód i spowoduję ciężkie uszkodzenie mojego ciała (nie będę cytował..). Mam świadków. Chciałbym się dowiedzieć, czy mogę mu o to wytoczyć sprawę i zażądać np 10 tys zł odszkodowania (np na cel społeczny)??? Ile będzie mnie kosztować taka sprawa?? Czy jest to właściwe wyjście z takiej sytuacji?? Nie chcę pominąć tego milczeniem. Pozdrawiam.

(Marek K.)

2003.5.1 0:0:0

Odpowiedzi w temacie: Groźby karalne - jak reagować??? (27)

Panie Marku! Występek groźby karalnej uregulowany jest w art 190 kk i polega na grożeniu innej osobie popełnienia przestęsptwa na jej szkodę lub szkodę jej bliskich, przy czym groźba ta ma wzbudzić uzasadnioną obawę, że zostanie spełniona. Kara jak grozi za ten czyn to grzywna, ograniczenie wolności albo kara pozbawienia wolności do lat 2. Najważniejszy jest tutaj warunek uzasadnionej obawy. Obawa ta oceniana jest według kryterium subiektywnego, ale nie można odrywać jej od czynników obiektywnych. Jeżeli więc osobnik, który Panu groził zakłóca spokój na osiedlu od dawna, jego zachowanie jest agresywne i wydawać się może także innym mieszkańcom, że swoją groźbę może spełnić, to wówczas są uzasanione podstawy, by zgłosić fakt popełnienia przestęsptwa na policji. Czyn ten ścigany jest na wniosek- oznacza to, że składając zawiadomienie na Policji musi Pan złożyć wyraźny wniosek ścigania sprawcy za czyn z art 190 kk. W każdej chwili może Pan wniosek cofnąć (za zgodą prokuratora do czasu rozprawy, a potem za zgodą sądu, przy czym ponowne złożenie wniosku nie jest możliwe- rezygnacja ze ścigania jest ostateczna) znając praktykę prokuratury Policja będzie się starała sprawę umorzyć ze względu na brak znamion- dlatego wązne jest wykazanie obawy. Dobrze jeżeli powoła Pan świadków. Co do odszkodowania- to nie ma Pan na co liczyć. Dochodzenie zadośćuczynienia za doznaną krzywdę nie jest możliwe, niestety. Kara pozbawienia wolności, jeżeli dojdzie do skazania, wymierzona zostanie w zawieszeniu jej wykonania. To chyba wszystko.Pozdrawiam i życzę powodzenia.

2003.5.2 9:36:18

Dziękuję bardzo.

2003.5.6 0:38:7

Witam, dokonalem niewielkiej transakcji handlowej, jednak sprzedawca okazal sie nieuczciwy, zwodzil mnie i lawirowal gdyz towar okazal sie bublem. W zwiazku z tym zasugerowalem mu, ze moze go odwiedzic moj kolega i z nim porozmawiac... i ze jego zachowanie moze kogos zdenerwowac - czy to juz jest grozba karalna?? Pozdrawiam P.

2004.8.20 14:32:28

po prostu kapusta jestes.takich naprawde trzeba napierdalać.za byle gówno zniszczą czlowiekowi życie.pewnie wkurwiasz wszystkich dookoła na podwurku to ci jadą gamoniu.jeszcze idz sie poskarzyc ze zle parkuja..z kąd sie takie łajzy biorą jak ty.takie sprawy załatwia sie między sobą.może i na mnie doniesiesz że cie obrażam??napewno głosowałeś na kaczyńskich.frajer

2008.8.17 16:7:34

Sprawa jest już stara, a widzę że napinacze internetowi do tej pory się tym emocjonują. Ja bym się nie bawił w sądy z takim śmieciem. Jestem policjantem i wiem że po prostu delikwent by dostał pałą po łbie, a wraz z nim te gówna które Pana obrażają. W internecie są mocni, ale jak zobaczą policjanta to odwracają głowy żeby przypadkiem nie oberwać. A nie daj Boże jak takie gówno jest w pojedynkę, wtedy ma momentalnie pełno w gaciach. Tyle chciałem zakomunikować, spotykam takich śmieci na co dzień, więc wiem jak sprawa wygląda.

2008.9.12 17:10:27

Kim Wy wogole jestescie najpierw nauczcie sie kultury i slownictwa a przede wszystkim Pan policjant wkoncu jest pracownikiem sluzby publicznej i powinien godnie reprezentowac ten urzad wkoncu przosze nie zapominac ze "te smiecie" placa podatki i ma Pan na chleb
To jest forum aby pomagac lludziom a nie klnac bo to nie ma zadnego celu
Ps uczmy sie polszczyzny w mowie a przede wszystkim w pismie

Wspolczuje poszkodowanemu gdyz sam jestem w podobnej sytuacji

2008.10.27 1:5:18

czlowieku daj zyc sasiadom... juz przestan nie jestes straznikiem teksasu.. daj zyc mlodym a nie siedzisz caly czas w tym oknie i tylko czekasz az ktos na trawnik nadepnie albo cos,,. sensacji szukasz.. wiadomo mlody chlopak wypije to wraca pozniej i krzyczy soie.. wiadomo mlody chce przyszpanowac to rusza z piskiem opon..a wic nie dramatyzuj i nie badz takim wrednym spolecznikiem bo sprawa sobie kontaktow z sasiadem nie polepszysz. a to ze ci powiedzial troche prawdy to niestety nikt go za to nie ukarze.ogarnij sie. a jak chces zciszy sprzedaj mieszkanie i wyprowadz sie do szalasu w lesie.. tam bedzie cisza.

2008.11.4 11:46:26

Człowiekowi nie zniszczą życia, ale takiemu bandycie tak. I bardzo dobrze!

2008.12.5 10:9:39

no brawo glupi kutafonie!
Panie Marku
oczywiscie niech Pan skarży dość juz takich dupków chodzacych po ulicach!

2009.7.20 0:7:44

Dostalem dzis w nocy telefon od dwuch kolegow ze mnie znajda i wybia mi zeby ze to ze jednemu mowilem ze nie dam nikomu jego nr tel a on mi wmawia ze dalem ale to nie prawda a drugi mowi ze go wyzywalem ale to nie jest prawda znam ich oni sa nie obliczalni co mam zrobic? boje sie? :-{

2011.10.11 11:46:44

Witam.Co do gróźb - to mniej więcej tak jak napisał porucznik,tyle tylko,że przy jednorazowym akcie może to być co najwyżej potraktowane jako wykroczenie.

2011.10.11 11:53:5

mam taki problem... mój chłopak mnie biję, wszelkie próby rozstania kończą się kolejnym pobiciem lub groźbami w stylu "jak mnie zostawisz to... " "...się zabiję", " ...zabiję Ciebie", " jak Cię kiedykolwiek spotkam będę Cię napie***lał, nie będziesz miała życia, doprowadzę cię do takiego stanu, że sama się powiesisz", raz nawet zagroził, że zabije moją rodzinę. Nie byłam nigdy na obdukcji po pobiciu, wspomnę, że czasem do pobicia używał jakiegoś przedmiotu (tupu ciężki, duży klucz francuski czy też rozbitą butelkę którą przystawiał mi do gardła).
miał już wyrok za pobicie, teraz ma zawiasy za oszustwa bankowe.
Ile grozi za takie postępowanie, proszę o odpowiedź.

2011.11.2 12:0:38

Witam.Naprawdę wiele,osobno za te pobicia,osobno za groźby.Do tego wcześniejsza karalność.Ładnych parę latek.I lepiej coś z tym zrobić,zanim będzie za późno.

Art. 157.k.k.
§ 1. Kto powoduje naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia, inny niż określony w art. 156 § 1,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Kto powoduje naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwający nie dłużej niż 7 dni,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia
wolności do lat 2.

Art. 160.
§ 1. Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Art. 190.
§ 1. Kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Art. 191.
§ 1. Kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia,podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

itd.

2011.11.2 14:21:55

Dziękuję za radę i odpowiedź jednak boję się zgłosić na policję, po pierwsze czy w razie zgłoszenia na policje zostanie on tymczasowo zatrzymany do sprawy? Bo jeżeli nie to może mnie próbować "namawiać" do odwołanie zeznań a po drugie boję się twgo co będzie jak odsiedzi karę i wyjdzie....

2011.11.2 20:50:47

Witam. Jestem w pracy za granicą i mieszkam na prywatnym domku. Mam problem z dwoma mieszkańcami. Jeden wyzywa moją siostrę, kiedyś ją uderzył i zniszczył jej ubranie, połamał karty do tel. Ostatnio zamknal ich wspolny pokoj na klucz i pojechal gdzies ona musiala spac ze mna. Jego kolega żąda ode mnie pieniędzy za tel, który mu się zepsuł, wini za to mnie. W odwetcie mój tel włożył do kawy i groził, że jeśli nie zwróce mu pieniędzy to mnie skopie i dał mi czas do 10 sierpnia. Mojej sisotrze powiedział że jak zobaczy mój drugi tel zrobi to samo. Ćpa i chyba od tego mu odbija. Co robić?

2012.8.6 3:34:43

Witam,
dziś pewien nieznajomy mężczyzna zaczepił mnie po wyjściu z pracy i zapytał czy się z nim umówię. Kiedy odmówiłam, powiedział : " to lepiej uważaj, bo do domu dzisiaj nie trafisz" i szedł kilka metrów za mną, ale skręciłam do najbliższego lokalu i zamówiłam taksówkę i z płaczem wróciłam do domu.Przyznaję, że mocno mnie to przestraszyło. Co mogę zrobić ?

2016.9.3 0:53:5

odp dla maćko,naucz kultury debili i pochwal się efektami na forum,naprawde mało jest normalnych polaków,naćpani krzyczą j,,,ć policję, jak ktoś da im w ryj dzwonią na 997,jak to rozumieć,szukać pomocy u osób którymi sie gardzi

2016.9.13 21:8:16

Witam
Dziś otrzymalam wiadomosc od nie lubiacej mnie osoby , w ktorej napisano ze zostane pobita i , ze mam sie bacznie rozgladac. Co moge zrobic.? Nie ukrywam ze naprawde sie boje

2016.10.20 18:58:57

a mi grozi oraz straszy mnie byly partner ktory jest tzw 60 tka czyli malym swiadkiem koronnym i mowi ze policja mu nic nie zrobi .... ?

2016.11.30 16:18:11

Witam,prosze o pomoc,porade,moi rodzice sa zastraszani,grozby róznego rodzaju włącznie z zabiciem przez ich syna,mojego brata.Brat jest po kilku odsiadkach,ostatniej osmioletniej za usilowania zabujstwa,niedawno wyszedl wrocil do rodziców chociarz nie jest tam zameldowany,robi co chce grozi,ostatnio dusił mame i popchnąl ja na ściane,mama nie zglasza tego bo sie boi jak zawszwe zresztą,jesteśmy juz bez sił ,co mozemy zrobic zeby go zamkli prosze o pomoc.

2017.2.12 17:43:2

Dzień dobry prosze o porade.
Wczoraj w trakcie pracy odwiedziło mnie kilku bandziorów, z 6-7 na jednego, otoczyli mnie, zagrozili pozbawieniem zdrowia i życia jezeli nie "odczepie sie od jednej dziewczyny" tak chodzi tu o dziewczyne. Grozą mi że mnie pobiją zabiją dowiedzą się gdzie mieszkam. Boje się chodzic do pracy spokojnie z obawy ze ktos mnie zaczepi, pobije, co zrobic?

2017.3.26 11:36:7

Witam
Gdzie moge zglosić , podać itp.. osobę ,która jest zagrozeniem w Moim domu (jest to rodzic ,alkoholik).
sprawa jest powazna!
Wedlug aktu notarialnego mam go do smierci u siebie w domu ,ale zagraza On Mojemu zyciu i zneca sie psychicznie na rodzinie , interwencje policji i dołek nic nie pomagają.
Prosze o odpowiedz.

2017.7.11 10:39:51

Syn sąsiada grozi mi pobiciem za zekome znieważenie jego matki. owszem, jego matka przyczepiła się do mine Bóg wie o co i naubliżała a ja nie byłem jej dłużny... Teraz jej syn, który jest za granicą przez znajomych na facebooku odgraża się zrobieniem mi krzywdy... Czy mogę podjąć w tej sprawie jakieś prawne kroki?

2017.8.9 19:15:7

raczej nie ma pan szans a policja nie pomoże od kwietnia zeszłego roku moja rodzina jest nekana przez sasiadow sa wyzwiska grozby nawet dp mojego 11 letniego syna wyzywaja i caly czs słyszy bo ci debilu przypierdole i taknagminnie. prokuratura odmawia my dalej się nie poddajemy a policja pisząc nasze zeznania okazuje się ze nic nie ma w papierach . pic na wode . dosłownie i w przenosni

2018.1.11 13:32:32

Witam mam problem z bratem męża który mieszka od niedawna w Niemczech. Wydzwania cały czas do nas straszy na portalach społecznościowych i wyzywa całą moją rodzinę. Zgłaszałem to na policję ale oni nic nierobią

2018.3.29 17:38:39

Witam serdecznie dnia 18 czerwca 2018r moja mama zwróciła uwagę dwum kobietom i mężczyźnie którzy byli ze swoim psem na spacerze, który wcześniej załatwił się pod naszym balkonem o po sprzątanie po swoim pupil. Następnie mężczyzna zaczą ubliżać mojej mamie wtedy wyszedłem ja i zaczą ubliżać mi po czym się zdenerwowałem i pokazałem środkowy palec czego nie powinienem robić, wtedy on powiedział że "będzie mnie śledził rano i wieczorem do tąd aż mnie najebie"... No i wtedy ja zrobiłem mu zdjęcie. Co ja mam w tej sytuacji zrobić?

2018.6.20 21:29:16

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika