Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Jaki to artykul? PILNE

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Witam, mam pytanie co oznacza skazany z z art. 205 par.1 kk w zw. z art. 36 par. 2 i 3 kk. Chodzi o mojego znajomego który mi mówi ze odbywal kare za alimenty a ostatnio wyczytalam gdzies ze ten artykul jest za gwalt. Czy to prawda? Prosze o odpowiedz bo chce wiedziec z kim mam doczynienia. Za odpowiedz z góry dziekuje i pozdrawiam.

  Odpowiedz Cytuj
 • studentak_prawa
  Wysłany: 2005-05-06 15:08:13

  Witaj Oto te artykuly o ktore prosisz. Art. 205. Ściganie przestępstw określonych w art. 197 lub 199, jak również w art. 198, jeżeli określony w tym przepisie stan ofiary nie jest wynikiem trwałych zaburzeń psychicznych, następuje na wniosek pokrzywdzonego. Art. 197. § 1. Kto przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem doprowadza inną osobę do obcowania płciowego, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. § 2. Jeżeli sprawca, w sposób określony w § 1, doprowadza inną osobę do poddania się innej czynności seksualnej albo wykonania takiej czynności, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. § 3. Jeżeli sprawca dopuszcza się zgwałcenia określonego w § 1 lub 2, działając ze szczególnym okrucieństwem lub wspólnie z inną osobą, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12. Art. 198. Kto, wykorzystując bezradność innej osoby lub wynikający z upośledzenia umysłowego lub choroby psychicznej brak zdolności tej osoby do rozpoznania znaczenia czynu lub pokierowania swoim postępowaniem, doprowadza ją do obcowania płciowego lub do poddania się innej czynności seksualnej albo do wykonania takiej czynności, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Art. 199. Kto, przez nadużycie stosunku zależności lub wykorzystanie krytycznego położenia, doprowadza inną osobę do obcowania płciowego lub do poddania się innej czynności seksualnej albo do wykonania takiej czynności, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Art. 36. § 1. Wymierzając karę ograniczenia wolności, sąd może oddać skazanego pod dozór kuratora lub osoby godnej zaufania, stowarzyszenia, instytucji albo organizacji społecznej, do której działalności należy troska o wychowanie, zapobieganie demoralizacji lub pomoc skazanym. § 2. Wymierzając karę ograniczenia wolności, sąd może orzec wobec skazanego obowiązki wymienione w art. 72 § 1 pkt 2, 3 lub 5 oraz § 2. § 3. Przepis art. 74 stosuje się odpowiednio. Pozdrawiam Kaja
  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

 • Dziekuje Kaja, ale czy moze byc ze to jest wedlug nowego kodeksu karnego a on odsiadywal wyrok wedlug starego kodeksu? Czy te artykuly w ostatnich latach ulegly zmianom czy jest to wykluczone aby ten artykul 205 odznaczal kilka lat temu cos innego?
  Odpowiedz Cytuj
 • studentka_prawa
  Wysłany: 2005-05-10 14:35:44

  Witaj Od 6 czerwca 1997 r. przepis sie ten nie zmienil.W chwili obecnej nie wiem jak to bylo wczesniej. Jesli podasz mi rok to postaram sie poszukac. Pozdrawiam Kaja
  Odpowiedz Cytuj
 • No wlasnie on odsiadywal ten wyrok przed 1997 rokiem, to móglby byc 1996 albo 1997. Bede wdzieczna jesli to znajdziesz co on oznaczal wtedy. Dziekuje.
  Odpowiedz Cytuj
 • Annis
  Wysłany: 2005-06-01 19:21:45

  Witam. Paragraf o ktory pytasz (art. 205 par.1 kk w zw. z art. 36 par. 2 i 3 kk. ) nie zmienil sie i nie ulegl zmianie od wielu wielu lat.. merytorycznie jest to to samo. Pozdrawiam
  Odpowiedz Cytuj

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Wykształcenie rolnicze

  Czy posiadanie studiów podyplomowych ukończonych na Akademii Rolniczej o kierunku ochrona przyrody i środowiska jest w myśl Ustawy z 11 kwietnia 2003 wystarczające aby uznać je za uprawniające do otrzymania ziemi rolnej od rodziców?

 • Koszty zakupu mieszkania spółdzielczego

  Czy koszt transakcji zakupu mieszkania spółdzielczego, na które jest wpis w Księdze Wieczystej jest wyższy niż gdyby takiego wpisu nie było? Jeśli tak to o jaką kwotę (procentowo) i dlaczego?

 • Ochrona danych osoby wnioskującej o kontrolę PIP

  W celu ochrony praw pracowniczych można przykładowo wnioskować do Państwowej Inspekcji Pracy o przeprowadzenie kontroli zgodności z prawem działań pracodawcy. Czy we wniosku do PIP o przeprowadzenie kontroli w zakładzie pracy wnioskodawca można zastrzec swoje dane tylko do wiadomości PIP?

 • Wypowiedzenie ze skutkiem natychmiastowym umowy najmu lokalu

  Najemca wypowiedział umowę najmu lokalu ze skutkiem natychmiastowym w oparciu o art.664 par.2 Kc Umowa pomiędzy wynajmującym i najemcą nie określiła terminu opuszczenia lokalu w takiej sytuacji. Jakie są bezwzględne minimalne i maksymalne terminy na opuszczenie lokalu w takiej sytuacji i czy najemca może sobie taki termin wyznaczyć?

 • Zwrot nienależnie pobranego zasiłku

  Osoba bezrobotna, zarejestrowana w Urzędzie Pracy podjęła pracę na umowę zlecenie. W tym samym czasie podpisywała się jako bezrobotna, chcąc korzystać z uprawnień do bezpłatnych świadczeń leczniczych. Sprawa wyszła na jaw, jakie są konsekwencje?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane