Forum prawne

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

kasacja wyroku - jazda pod wpływem alkoholu

za jazde pod wplywem alkoholu zostalem skazany na 10 miesiecy ograniczenia wolnosci na 1 2 miesiecy zakaz prowadzenia pojazdów mech. 20 godz pracy na cele społeczne prawo jazdy odzyskałem w maju zeszłego roku kiedy bede wykreślony z rejestru skazanych?

2007.3.7 22:47:33

Odpowiedzi w temacie: kasacja wyroku - jazda pod wpływem alkoholu (6)

Witam
Wiecie może kiedy można ubiegać się o kasację wyroku?
Jak to wszystko wygląda?
jak to załatwić i ile to trwa?
ile to kosztuje?
z góry dziękuję za informację

2010.5.7 12:19:48

miałam wyrok w zawieszeniu już dawno się skończył szkody do końca nie naprawiłam czy mogę starać się o kasacje wyroku ? bo potrzebuje do pracy świadectwo o niekaralności?

2010.6.25 21:9:3

Bardzo proszę o szczegółowe informacje na temat kasacji wyroku - jakie warunki muszę spełnić itp. Z góry dziękuję

2010.7.12 15:16:1

Ile czasu jes na kasacje wyroku? od kiedy należą sie odsetki czy od dnia doręczenia pozwu?

2011.9.12 15:45:56

Witam.Odsetek w postępowaniu cywilnym można żądać obok roszczenia głównego, od dnia następnego po upływie płatności,jeśli termin płatności był określony,albo od dnia następnego po terminie określonym w wezwaniu do zapłaty,albo też od dnia wniesienia pozwu /jeśli termin zapłaty nie był określony lub nie było wezwania do zapłaty/.
Skargę kasacyjna wnosi się do sądu który wydał zaskarżone orzeczenie w terminie dwóch miesięcy od od dnia doręczenia orzeczenia z uzasadnieniem stronie skarżącej.Przepisy o skardze kasacyjnej są określone a k.p.c. w art.398/1 do 398/21.
Art. 398/1.
§ 1. Od wydanego przez sąd drugiej instancji prawomocnego wyroku lub postanowienia w przedmiocie odrzucenia pozwu albo umorzenia postępowania kończących postępowanie w sprawie strona, Prokurator Generalny, Rzecznik Praw
Obywatelskich lub Rzecznik Praw Dziecka może wnieść skargę kasacyjną do
Sądu Najwyższego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.
§ 2. Wniesienie skargi kasacyjnej przez stronę wyłącza ? w zaskarżonym zakresie ?wniesienie skargi kasacyjnej przez Prokuratora Generalnego, Rzecznika Praw Obywatelskich lub Rzecznika Praw Dziecka.
Art. 398/3.
§ 1. Skargę kasacyjną strona może oprzeć na następujących podstawach:
1) naruszeniu prawa materialnego przez błędną jego wykładnię lub niewłaściwe
zastosowanie;
2) naruszeniu przepisów postępowania, jeżeli uchybienie to mogło mieć istotny wpływ na wynik sprawy.
§ 2. Prokurator Generalny może oprzeć skargę kasacyjną na podstawach określonych w § 1, jeżeli przez wydanie orzeczenia doszło do naruszenia podstawowych zasad porządku prawnego, Rzecznik Praw Obywatelskich ? jeżeli przez wydanie orzeczenia doszło do naruszenia konstytucyjnych wolności albo praw człowieka i obywatela, a Rzecznik Praw Dziecka ? jeżeli przez wydanie orzeczenia doszło do naruszenia praw dziecka.
§ 3. Podstawą skargi kasacyjnej nie mogą być zarzuty dotyczące ustalenia faktów lub oceny dowodów.
Art. 398/4.
§ 1. Skarga kasacyjna powinna zawierać:
1) oznaczenie orzeczenia, od którego jest wniesiona, ze wskazaniem, czy jest
ono zaskarżone w całości czy w części;
2) przytoczenie podstaw kasacyjnych i ich uzasadnienie;
3) wniosek o uchylenie lub uchylenie i zmianę orzeczenia z oznaczeniem zakresu żądanego uchylenia i zmiany.
§ 2. Oprócz wymagań przewidzianych w § 1, skarga kasacyjna powinna zawierać
wniosek o przyjęcie do rozpoznania i jego uzasadnienie.
§ 3. Ponadto skarga kasacyjna powinna czynić zadość wymaganiom przewidzianym
dla pisma procesowego, a w sprawach o prawa majątkowe powinna zawierać
również oznaczenie wartości przedmiotu zaskarżenia. Do skargi kasacyjnej dołącza się także dwa jej odpisy przeznaczone do akt Sądu Najwyższego oraz dla Prokuratora Generalnego, chyba że sam wniósł skargę.
Art. 398/5.
§ 1. Skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżone orzeczenie, w terminie dwóch miesięcy od dnia doręczenia orzeczenia z uzasadnieniem stronie skarżącej.
§ 2. Termin do wniesienia skargi kasacyjnej przez Prokuratora Generalnego,
Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Dziecka wynosi sześć miesięcy
od dnia uprawomocnienia się orzeczenia, a jeżeli strona zażądała doręczenia
orzeczenia z uzasadnieniem ? od chwili doręczenia orzeczenia stronie.
Art. 398/15.
§ 1. Sąd Najwyższy w razie uwzględnienia skargi kasacyjnej uchyla zaskarżone
orzeczenie w całości lub w części i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania sądowi, który wydał orzeczenie, lub innemu sądowi równorzędnemu;
Sąd Najwyższy może uchylić także w całości lub w części orzeczenie sądu
pierwszej instancji i przekazać sprawę do ponownego rozpoznania sądowi temu
samemu lub równorzędnemu. Przy ponownym rozpoznaniu sprawy przepis
art. 415 stosuje się odpowiednio.
§ 2. W razie przekazania sprawy do ponownego rozpoznania, sąd rozpoznaje ją winnym składzie.

2011.9.27 9:14:37

Płacę na moją prawie byłą żonę alimenty w wysokości 1000 zł.Sprawa odbyła się bez mojego udziału,dowiedziałem się o płatności,kiedy to komornik zablokował moje konto,z tego co mi wiadomo,zawiadomienie o sprawie przyszło na adres,pod którym zamieszkuje moja prawie była żona,ale nie ja.Odebrała wezwanie na sprawę--czy mogła?czy to zgodne z prawem? czy sprawa powinna się odbyć bez mojej obecności,skoro o niej nie wiedziałem?czy mogę wystąpić o kasację wyroku?

2012.9.20 8:31:26

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika