Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Kradzież, włamanie

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • -
  Wysłany: 2002-01-28 00:00:00

  Duży sklep. Między klientami przemyka się pewien powiedzmy pan, znajduje przytulny kącik i tam czeka do zamknięcia owego przybytku. Gdy już nikogo nie ma wychodzi i "bierze co swoje". Szczęście go nie opuszcza, bo znajduje zapasowe klucze do drzwi wejściowych. Otwiera je nimi i z workiem pełnym prezentów "zmywa się". A oto pytanko: Czy tylko kradzierz, czy też z włamaniem?

  (Dux)

  Odpowiedz Cytuj
 • polkb
  Wysłany: 2002-01-29 22:02:14

  Nie znam bliższych okoliczności tego zdarzenia ale z tego co piszesz wynika, że może to być włamanie.
  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

 • Pawel Sikora
  Wysłany: 2002-01-31 11:12:05

  Prosta sprawa. Z całą stanowczością 278 kk. Odysłam do komentarza do KK autorstwa pracowników katedry Prawa Karnego UJ, a dokładnie rozdział dot mienia. pana dr Kardasa gdzie wyraźnie stwierdza, że włamanie musi poprzedzać (lub występować łącznie) czynność wykonawczą "zabiera".
  Odpowiedz Cytuj
 • pawel
  Wysłany: 2002-01-31 23:35:35

  Wydaje mi sie ze kiedys SN stwierdzil jeszcze na bazie kodeksu z 1969 r.ze mozliwe jest "wylamanie ". Jesli dobrze pamietam pisal tez o tym A.Marek w swojej ksiazce "Prawo karne "
  Odpowiedz Cytuj
 • jacek
  Wysłany: 2002-02-02 21:41:24

  Owszem tak stwierdził, jednak aktualnie odrzuca się takie stanowisko z uwagi na to że znamiona wskazują iż najpierw musi być przełamanie zabezpieczeń a następnie kradzież, nie odwrotnie.
  Odpowiedz Cytuj
 • Belaiza
  Wysłany: 2004-09-22 23:17:52

  na pewno bedzie to kradzież z włamaniem
  Odpowiedz Cytuj
 • Pivot
  Wysłany: 2005-02-25 00:43:58

  Będzie to zwykła kradzież z 278 . Nie było bowiem ani włamania ani wyłamania, żeby można było zakwalifikować to z art. 279. Sprawca znalazł klucze i wyszedł drzwiami, a więc nie ma koniecznego elementu wyłamania, dzieki któemu można by zakwalifikować czyn jako kradzież z w(y)łamaniem.
  Odpowiedz Cytuj
 • przemek
  Wysłany: 2005-04-08 21:16:15

  chcę ściogi na temay kradzię z włamaniem i kradzież zwykła
  Odpowiedz Cytuj
 • mona
  Wysłany: 2005-10-06 16:58:03

  pomocy.....kolega zostal zatrzymany w de nie wiem za co i na ile!!!mysle ze za kradziez ile moze mu grozic lat czy mozna go uratowac kaucja pomozcie mi nie mam juz sily cala ta sprawa stala sie w de!!!!moj e mail mona_666@wp.pl
  Odpowiedz Cytuj
 • boss
  Wysłany: 2005-12-15 23:30:33

  co wy do chu... gadacie
  Odpowiedz Cytuj
 • http://gruhhu.waw.pl
  Wysłany: 2006-06-12 13:53:42

  Włamanie. Ustawodawca używa w art. 279 KK ogólnego określenia kto kradnie z włamaniem. O ile znamiona kradzieży zostały opisane w art. 278 KK, o tyle nigdzie nie zostało zdefiniowane pojęcie włamania. W doktrynie prawa karnego przyjmuje się wobec powyższego definicję zawartą w orzecznictwie Sądu Najwyższego. Sąd Najwyższy określił w 1980 r. wytyczne dotyczące odpowiedzialności karnej za kradzież z włamaniem określonych w 1980 r. przez Sąd Najwyższy. Wytyczne SN stanowią, że kradzież z włamaniem, gdy sprawca zabiera mienie w celu przywłaszczenia [=kradzież] w następstwie usunięcia przeszkody materialnej, będącej częścią konstrukcji pomieszczenia zamkniętego lub specjalnym zamknięciem utrudniającym dostęp do jego wnętrza [=włamanie] (p. OSNKW 1980, poz. 65). Sąd Najwyższy definiując kradzież z włamaniem, nie zdefiniował jednak pomieszczenia zamkniętego. W wytycznych znalazło się jedynie przykładowe wyliczenie takich pomieszczeń, obejmujące budynki, budowle zamknięte, specjalne pomieszczenia i schowki (kasy, szafy, skrzynie, biurka etc.). Przesłanką uznania pomieszczenia za zamknięte była także, według wykładni Sądu, ich zamknięta konstrukcja oraz wyposażenie w specjalne przeszkody utrudniające dostęp do nich (a zatem wszelkie kłódki, plomby, mechanizmy szyfrowe etc.). Sąd Najwyższy nie uznał sposobu pokonania przeszkody za istotny dla bytu przestępstwa kradzieży z włamaniem Każdy przejaw nieposzanowania wyrażonej przez dysponenta rzeczy woli jej zabezpieczenia jest dla SN włamaniem. W ten sposób SN zerwał z tradycyjna koncepcją wiążącą pojecie włamania z niszczeniem i uszkadzaniem rzeczy przy użyciu znacznej siły fizycznej. Kontrowersje w doktrynie prawa karnego wzbudza także kwestia kolejności włamania i zaboru. Zgodnie z tradycją podstawę do odpowiedzialności karnej stwarzało dokonanie kradzieży z włamaniem według klasycznego schematu 1) włamanie, 2) kradzież, 3) chodu. W 1980 r. Sąd Najwyższy uznał, że podstawę do takiej samej odpowiedzialności stwarza również dokonanie tzw. kradzieży z „wyłamaniem”. Ma ono miejsce, gdy sprawca dostał się do pomieszczenia zamkniętego nie pokonując żadnych zabezpieczeń, dokonał zaboru rzeczy i sforsował przeszkodę, aby wydostać się na zewnątrz.
  Odpowiedz Cytuj
 • karne
  Wysłany: 2007-06-01 11:43:58

  Nie ma kradzieży z wyłamaniem! jesli srawca sie 'wylamal' z pomieszczenia to czyn nie podchodzi pod kwalifikacje z art 279,tylko 278!
  Odpowiedz Cytuj
 • granat
  Wysłany: 2009-04-16 13:36:03

  kradzież z włamaniem - pokonanie zabezpieczenia
  Odpowiedz Cytuj

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Znamiona przestępstwa kradzieży z włamaniem

  Po stwierdzeniu, że pełnomocnik mojej firmy dokonał malwersacji finansowych poleciłem moim pracownikom wymianę zamków w drzwiach sklepu i w bramie wjazdowej. Jednakże z przyczyn technicznych została wymieniona tylko kłódka w bramie. W godzinach wieczornych mój pełnomocnik przeskoczył przez płot i zabrał z kasetki w sklepie (bez mojej wiedzy) pieniądze. Czy można traktować to jako kradzież z włamaniem?

 • Włamanie się przez drzwi antywłamaniowe

  Dokonano włamania i kradzieży do mieszkania przez drzwi wejściowe antywłamaniowe, na które ubezpieczyciel zastosował zniżkę na polisę, jeśli ekspertyza policji wykaże iż został użyty inny klucz lub narzędzie aniżeli ten którymi dysponuje właściciel - czy można pozwać producenta tych drzwi i rościć o odszkodowanie? Czy w przypadku wykorzystania przez włamywacza dorobionego klucza - pozwać spółdzielnię miszkaniową?

 • Kradzież małej kwoty a czyn przepołowiony

  Co grozi za kradzież np. 20 zł? Chyba nie idzie się za to do aresztu? Jaka jest granica wysokości skradzionej kwoty za ktorą orzeka się karę pozbawienia wolności? Ile wynosi okres przedawnienia w sprawach o drobną kradzież?

 • Kradzież rzeczy o małej wartości

  Czy za kradzież do 250 zł. Straż Miejska może skierować wniosek o ukaranie do Sądu Grodzkiego?

 • Sprawca przestępstwa kradzieży energii

  Jeżeli inny lokator podłączył się do mojego licznika na korytarzu i kradł prąd na mój rachunek, to czy należy podać do sądu tego "bezrobotnego złodzieja" czy Urząd Komunalny, który tego licznika nie zabezpieczył dostatecznie? Czy kradnący prąd ponosi odpowiedzialność karną?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane