Forum prawne

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Kradzież, włamanie

Duży sklep. Między klientami przemyka się pewien powiedzmy pan, znajduje przytulny kącik i tam czeka do zamknięcia owego przybytku. Gdy już nikogo nie ma wychodzi i "bierze co swoje". Szczęście go nie opuszcza, bo znajduje zapasowe klucze do drzwi wejściowych. Otwiera je nimi i z workiem pełnym prezentów "zmywa się". A oto pytanko: Czy tylko kradzierz, czy też z włamaniem?

(Dux)

2002.1.28 0:0:0

Odpowiedzi w temacie: Kradzież, włamanie (12)

Nie znam bliższych okoliczności tego zdarzenia ale z tego co piszesz wynika, że może to być włamanie.

2002.1.29 22:2:14

Prosta sprawa. Z całą stanowczością 278 kk.
Odysłam do komentarza do KK autorstwa pracowników katedry Prawa Karnego UJ,
a dokładnie rozdział dot mienia. pana dr Kardasa
gdzie wyraźnie stwierdza, że włamanie musi poprzedzać (lub występować łącznie) czynność wykonawczą "zabiera".

2002.1.31 11:12:5

Wydaje mi sie ze kiedys SN stwierdzil jeszcze na bazie kodeksu z 1969 r.ze mozliwe jest "wylamanie ". Jesli dobrze pamietam pisal tez o tym A.Marek w swojej ksiazce "Prawo karne "

2002.1.31 23:35:35

Owszem tak stwierdził, jednak aktualnie odrzuca się takie stanowisko z uwagi na to że znamiona wskazują iż najpierw musi być przełamanie zabezpieczeń a następnie kradzież, nie odwrotnie.

2002.2.2 21:41:24

na pewno bedzie to kradzież z włamaniem

2004.9.22 23:17:52

Będzie to zwykła kradzież z 278 . Nie było bowiem ani włamania ani wyłamania, żeby można było zakwalifikować to z art. 279. Sprawca znalazł klucze i wyszedł drzwiami, a więc nie ma koniecznego elementu wyłamania, dzieki któemu można by zakwalifikować czyn jako kradzież z w(y)łamaniem.

2005.2.25 0:43:58

chcę ściogi na temay kradzię z włamaniem i kradzież zwykła

2005.4.8 21:16:15

pomocy.....kolega zostal zatrzymany w de nie wiem za co i na ile!!!mysle ze za kradziez ile moze mu grozic lat czy mozna go uratowac kaucja pomozcie mi nie mam juz sily cala ta sprawa stala sie w de!!!!moj e mail mona_666@wp.pl

2005.10.6 16:58:3

co wy do chu... gadacie

2005.12.15 23:30:33

Włamanie. Ustawodawca używa w art. 279 KK ogólnego określenia kto kradnie z włamaniem. O ile znamiona kradzieży zostały opisane w art. 278 KK, o tyle nigdzie nie zostało zdefiniowane pojęcie włamania. W doktrynie prawa karnego przyjmuje się wobec powyższego definicję zawartą w orzecznictwie Sądu Najwyższego. Sąd Najwyższy określił w 1980 r. wytyczne dotyczące odpowiedzialności karnej za kradzież z włamaniem określonych w 1980 r. przez Sąd Najwyższy. Wytyczne SN stanowią, że kradzież z włamaniem, gdy sprawca zabiera mienie w celu przywłaszczenia [=kradzież] w następstwie usunięcia przeszkody materialnej, będącej częścią konstrukcji pomieszczenia zamkniętego lub specjalnym zamknięciem utrudniającym dostęp do jego wnętrza [=włamanie] (p. OSNKW 1980, poz. 65). Sąd Najwyższy definiując kradzież z włamaniem, nie zdefiniował jednak pomieszczenia zamkniętego. W wytycznych znalazło się jedynie przykładowe wyliczenie takich pomieszczeń, obejmujące budynki, budowle zamknięte, specjalne pomieszczenia i schowki (kasy, szafy, skrzynie, biurka etc.). Przesłanką uznania pomieszczenia za zamknięte była także, według wykładni Sądu, ich zamknięta konstrukcja oraz wyposażenie w specjalne przeszkody utrudniające dostęp do nich (a zatem wszelkie kłódki, plomby, mechanizmy szyfrowe etc.). Sąd Najwyższy nie uznał sposobu pokonania przeszkody za istotny dla bytu przestępstwa kradzieży z włamaniem Każdy przejaw nieposzanowania wyrażonej przez dysponenta rzeczy woli jej zabezpieczenia jest dla SN włamaniem. W ten sposób SN zerwał z tradycyjna koncepcją wiążącą pojecie włamania z niszczeniem i uszkadzaniem rzeczy przy użyciu znacznej siły fizycznej. Kontrowersje w doktrynie prawa karnego wzbudza także kwestia kolejności włamania i zaboru. Zgodnie z tradycją podstawę do odpowiedzialności karnej stwarzało dokonanie kradzieży z włamaniem według klasycznego schematu 1) włamanie, 2) kradzież, 3) chodu. W 1980 r. Sąd Najwyższy uznał, że podstawę do takiej samej odpowiedzialności stwarza również dokonanie tzw. kradzieży z „wyłamaniem”. Ma ono miejsce, gdy sprawca dostał się do pomieszczenia zamkniętego nie pokonując żadnych zabezpieczeń, dokonał zaboru rzeczy i sforsował przeszkodę, aby wydostać się na zewnątrz.

2006.6.12 13:53:42

Nie ma kradzieży z wyłamaniem! jesli srawca sie 'wylamal' z pomieszczenia to czyn nie podchodzi pod kwalifikacje z art 279,tylko 278!

2007.6.1 11:43:58

kradzież z włamaniem - pokonanie zabezpieczenia

2009.4.16 13:36:3

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika