Forum prawne

odwieszenie wyroku za niesłuszne skazanie Art. 158. § 1.

moj brat zostal nieslusznie skazany za pobicie i dostal wyrok w zawieszeniu. z tego powodu został odwieszony poprzedni wyrok z tego samego Art. rok pozbawienia wolnosci.
obecnie ma za soba miesiac i kilka dni odsiadki.
zostal niewinnie skazany gdyz poszkodowany wskazal mojego brata jako sprawce popelnienia przestepstwa co jest nie prawdą poniewaz podczas urlopu w polsce (mieszkam za granicą)ja dokonalem tego czynu i mysle ze swiadkowie poszkodowanego gdyby mnie zobaczyli wraz z moim bratem na rozprawie wskazali by mnie jako sprawce.
mial juz pierwszą wokande(staral sie o branzoletke) na ktorej powiedzial ze odbywa kare za czyn ktorego nie dokonal wiec pani siedzia powiedziala ze "jak rączki cie swedzialy to jeszcze posiedzisz"
nastepna wokanda za 3 miesiace.
co mozna w tej sytuacji zrobic?

2014.7.6 20:22:18

Odpowiedzi w temacie: odwieszenie wyroku za niesłuszne skazanie Art. 158. § 1. (4)

Szanowny Panie, Skoro Pana brat odbywa już karę pozbawienia wolności w ramach wykonania poprzedniego wyroku, to nowy wyrok co do zasady musi być prawomocny. Zakładam, że Sąd zarządzając wykonanie poprzednio zawieszonej kary oparł się na art. 75 par. 1 k.k., zgodnie z którym takie rozstrzygnięcie jest obowiązkowe, jeżeli skazany w okresie próby popełnił podobne przestępstwo umyślne, za które orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności. Jeżeli upłynął już 30-dniowy termin do wniesienia kasacji, jedynym możliwym rozwiązaniem jest wniosek o wznowienie postępowania. Zgodne z art. 540 par. 1 pkt. 2 lit. a) k.p.k. postępowanie sądowe zakończone prawomocnym orzeczeniem wznawia się m.in., jeżeli po wydaniu orzeczenia ujawnią się nowe fakty lub dowody nie znane przedtem Sądowi, wskazujące m.in. na to, że skazany nie popełnił czynu. W takiej sytuacji wniosek o wznowienie może być złożony w każdym czasie. Trzeba pamiętać, że zgodnie z art. 545 par. 2 k.p.k. wniosek taki powinien być sporządzony i podpisany przez adwokata albo radcę prawnego.

2014.7.28 11:21:47

Witam! Oferuję pomoc w uzyskiwaniu jak najwyższych odszkodowań z tytułu wypadku komunikacyjnego, błędu medycznego, niesłusznego pozbawienia wolności, poślizgnięcia i upadku, śmierci osoby bliskiej, wypadku przy pracy, szkody pożarowej, szkody lotniczej, wypadku rolniczego itp. Tel. 732 445 393

2017.11.19 18:23:5

a może warto zainwestować w dobrego adwokata? jestem zadowolona z Mecenasa Olężałka...doskonale zna prawo karne i warto miec taką pomoc! jest idealnie

2020.11.13 14:21:38

Dzień dobry. Zapraszam do kontaktu olhamartyniuk13@gmail.com. Zajmuję si sprawami karnymi wiele lat, dlatego będziemy działać szybko i skutecznie. Pozdrawiam.

2020.11.17 15:56:58

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika