Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Omijanie blokady regionalnej w Internecie - legalne?

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Witam
  Na wielu forach (związanych w większości z branżą gier komputerowych) mnożą się pytania, które za każdym razem albo pozostają bez odpowiedzi, albo odpowiedzi te są ze sobą sprzeczne.

  Pytanie jest proste:
  Czy omijanie blokady regionalnej w Internecie ([i]np. przy pomocy zmiany IP przez proxy[/i]) w celu skorzystania z usług wyłączonych dla naszego kraju ([i]np. oglądanie filmów przy jednoczesnym płaceniu abonamentu, lub kupowanie gier z legalnych źródeł, których sprzedaż jest wyłączona dla IP z regionu europejskiego[/i]) jest legalne?

  Bardzo proszę o odpowiedzi.
  Mam nadzieję, że rozwieją one wątpliwości wielu użytkowników Internetu, chcących zapłacić za usługę, ale nie mających do niej dostępu w inny jak opisany wyżej sposób.

  Odpowiedz Cytuj
 • Blokady regionalne są stosowane zazwyczaj na stronach oferujących utwory muzyczne, filmy i gry komputerowe. Niekoniecznie chodzi o nowe utwory. Przede wszystkim są to kultowe materiały, warte uwagi i ciągle na topie.Kiedy dany serwis zaczyna oferować takie materiały (odpłatnie, lub bezpłatnie), zwykle podpisuje umowę licencyjną z koncernem, który je udostępnia. Licencja taka najczęściej pozwala na sprzedaż, wyświetlanie czy odtwarzanie danych multimediów na określony region, a nie na cały świat. Jeżeli logujący adres IP nie pochodzi z kraju, na który opiewa licencja to jest on blokowany i mie można korzystać z danych materiałów, ponieważ oferent złamał by warunki licencji. Przez zmianę adresu IP (np. przy pomocy TOR-a, Super Hide itp.) możemy ominąć taką blokadę celem korzystania z tych materiałów, lub ich zakupu. W tym momencie dopuszczamy się oszustwa (mimo z pozoru legalnego zakupu). Korzystając z tych materiałów dopuszczamy się złamania warunków licencji. Powyższe przestępstwo, wykroczenie (w zależności od skali materialnej) ścigane jest na wniosek pokrzywdzonego koncernu w/g prawa obowiązującego w kraju, z którego zostały materiały pobrane, zakupione. Jeżeli zacznie obowiązywać ACTA, to takie postępowanie będzie prowadzone ad hoc i może skończyć się o wiele większymi konsekwencjami. Obecnie skala zjawiska omijania blokady regionalnej celem indywidualnego legalnego zakupu stanowi niewielki procent i jako taka nie jest w zbytniej sferze zainteresowania "pokrzywdzonych" koncernów. Po wprowadzeniu ACTA w sposób automatyczy nawet taki pojedynczy zakup będzie kontrolowany i może skończyć się bardzo poważnymi konsekwencjami. Najprawdopodobniej jednak nie będzie w ogóle możliwy, ponieważ po wprowadzeniu ACTA zmiana IP przez proxy będzie pod ścisłą kontrolą, co w połączeniu z monitorowaniem naszych wejść na konkretne strony będzie prowadzić do całkowitego blokowania dostępu. Reasumując - zakup materiałów z innego obszaru regionalnego wyłączonych dla tego regionu, oraz korzystanie z nich jest złamaniem prawa obowiązującego w kraju sprzedaży. Oczywiście powielanie i udostępnianie tych materiałów jest tzw. piractwem komputerowym i stanowi naruszenie prawa na podstawie umów międzynarodowych i w/g prawa lokalnego obowiązującego w kraju "pirata" :)
 • Reklama

 • Eferr
  Wysłany: 2017-06-23 21:50:48

  Ale jak w taki sposób złamiemy np. japońskie czy amerykańskie prawo, to nie będą nas ścigać? Przecież u nas tamtejsze prawo nie obowiązuje?
 • Fugit
  Wysłany: 2017-10-20 20:07:52

  Eferr zgadzam się z tobą: https://www.spidersweb.pl/2014/08/blokady-regionalne.html
 

Dodaj post na forum:

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane