Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

pobicie z \"utwardzeniem dłoni\"...

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
  • Wczoraj w pubie koło domu wdałem się w bójkę przy piwie mozna by powiedzieć.

    Kilka łysych małolatów(takokoło 20-22 lata) zaczepiało kumpla przy barze, zepchneli go z krzesła barowego. Podszedłem i strąciłem tego samego kolesia co stracił kumpla z krzesła w ten sam sposób. Potem rach ciach ja i kumpel bijemy sie z tymi 3 łyskami. Wkońcu wpada policja i nas zawija. Barman mówił policji że nie wie kto zaczoł bo szedł po kege, kamer tam nie ma. łyski twierdzą że to my zaczelismy i ze mielismy jakies kastety bo dwóm z nich pękły kości policzków.

    nie było żadnych kastetów, tylko komórka w dłoni i zapalniczka.

    Teraz pytanie czy kastet a utwardzenie dłoni to to samo? Czy to może jakiś inny artykuł ala przedłuzenie ręki? Czy to się wogóle kwalifikuje?

    Odpowiedz Cytuj
  • O ile dojdzie do oskarżenia to w tym przypadku jest kilka możliwych opcji uzależnionych od interpretacji samego zajścia. Zdarzenie to może być zakwalifikowane jako bójka, lub pobicie.Art. 158 i 159 KK. Bójkę i pobicie różni charakter ról pełnionych przez jej uczestników. Każdy uczestnik bójki jest jednocześnie osobą atakującą i atakowaną. Jego rola ma podwójny charakter, skoro każdy występuje jako napastnik i napadnięty. Pobicie zaś oznacza czynną napaść dwóch lub więcej osób na jedną osobę albo grupy osób na inne osoby, przy czym w tym ostatnim wypadku cechą charakterystyczną jest przewaga osób napadających nad napadniętymi. Trzeba zaznaczyć ,że występująca z reguły przewaga napastników w chwili napadu nie musi jednak utrzymywać się w toku dalszego rozwoju wydarzeń. I właśnie ten zróżnicowany charakter ról decyduje o tym, że w pobiciu zarysowuje się problem stosunku sprawcy do ofiary. Napastnik atakuje, a jego ofiarą jest osoba napadnięta. Druga istotna sprawa, o ile czyn został by zakwalifikowany w/g zeznań "łysoli" jako pobicie to czy rzekomi poszkodowani mają orzeczenia lekarskie stwierdzające uszczerbek na zdrowiu i w jakim wymiarze. Art. 157. § 1. Kto powoduje naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia, inny niż określony w art. 156 § 1, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. § 2. Kto powoduje naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwający nie dłużej niż 7 dni, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. art. 158 § 1. Kto bierze udział w bójce lub pobiciu, w którym naraża się człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo nastąpienie skutku określonego w art. 156 § 1 lub w art. 157 § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. § 2. Jeżeli następstwem bójki lub pobicia jest ciężki uszczerbek na zdrowiu człowieka, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. § 3. Jeżeli następstwem bójki lub pobicia jest śmierć człowieka, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. Rozmaitość form zachowania, aktywność każdego z uczestników, zadawane razy, ich ilość i skutki mają znaczenie dla oznaczenia stopnia winy każdego z nich,a więc i kary, ale nie są one znamienne dla bytu tego przestępstwa?. Zagadnienie użycia komórki i zapalniczki też ma cholernie dużo możliwości interpretacji. Art. 159 KK stanowi: Kto, biorąc udział w bójce lub pobiciu człowieka, używa broni palnej, noża lub innego podobnie niebezpiecznego przedmiotu, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Z art. 159 kk. odpowiada tylko konkretny uczestnik zajścia, który używa wymienionych w tym przepisie przedmiotów. I w tym momencie zaczyna się interpretacja zwrotu "innego PODOBNIE niebezpiecznego przedmiotu". Z tym są problemy. Sąd Najwyższy w swym orzecznictwie zwraca uwagę na to, że ustawodawca ma tu na myśli cechy przedmiotu. Mówiąc inny podobnie niebezpieczny przedmiot nie ma na myśli tego, że ten przedmiot może być niebezpieczny jeżeli się go w określony sposób użyje, ustawodawca odwołuje się w tym przypadku do cech i właściwości danego przedmiotu. I właśnie te właściwości, te cechy mają decydować, że ów przedmiot jest podobnie czy też równie niebezpieczny jak broń palna i nóż ? tu wyraźnie zaznacza się zawężenie pola stosowania. I tak w tym przypadku istotne są indywidualne cechy użytej komórki i zapalniczki. Czy np. komórka/ zapalniczka posiada powerzchnie tnące, kłujące lub ostre. Przedmioty posiadające takie cechy będą niewątpliwie podobnie niebezpieczne jak chociażby nóż. I wtedy ma zastosowanie art.159 KK. Użycie któregokolwiek z tych narzędzi nie musi być skuteczne. Tu wystarczy samo zrealizowanie czynności sprawczej - "używa", a więc nie musi ono powodować żadnych konkretnych skutków ? uszkodzeń ciała. W opisanym przypadku jest mowa o powstaniu uszczerbku na zdrowiu (udokumentowanym, czy nie to już opisałem powyżej). Często sądy przyjmują że art. 159 kk. pochłania art. 158 § 1 kk. Przyjmuje się, że jeśli ktoś używa broni palnej, noża lub innego podobnie niebezpiecznego przedmiotu to jakby to już przesądza fakt, iż tu naraża on człowieka na niebezpieczeństwo wystąpienia skutku określonego w art. 158 § 1 kk. ze względu na właściwość tych narzędzi. Natomiast może mieć miejsce kumulacja art. 159 kk. z art. 158 § 2 ? ponieważ pojawia się już skutek. Wówczas kwalifikacja będzie łączna na podstawie art. 11 § 2 kk. Może być również kumulacja art. 159 k.k. z art. 156 § 1 kk. W sytuacji, gdy samoistnie powołamy art. 159 kk. to nic nie stoi na przeszkodzie, aby tam stosować także środki karne jakie orzekać można na podstawie art. 158 kk. (np. nawiązkę na cel społeczny z art. 46 kk.).
  • Reklama

  • nic o tym nie ma nigdzie. trudno to nazwac przedłuzeniem reki. wiec z tego art to nie bedzie karane
  • nic o tym nie ma nigdzie. trudno to nazwac przedłuzeniem reki. wiec z tego art to nie bedzie karane
 

Dodaj post na forum:

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane