Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Zmiana statusu z świadka na stronę w takiej sprawie jak tutaj:

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ


 • Niespełna 2 m-ce temu zostałem oskarżony przez pewną znajomą mi osobę lecz nie lubianą o kradzież, na miejsce od razu wezwano patrol policji, który zrobił mi przeszukanie i wezwał do złożenia zeznań w charakterze świadka. Podczas zajścia przed przyjazdem funkcjonariuszy policji zostałem przez tą osobę uderzony fizycznie, przy czym dodatkowo osoba ta groziła mi czynnościami karalnymi, między innymi (na co mam świadków, osoby które były na miejscu) podpaleniem mi domu . Osoba ta również ponoć miała świadka na to, że to ja dokonałem kradziezy.


  Sprawę przekazano prokuraturze , jednak jak się okazało rzecz tą -o której osoba mówiła że ukradłem odnaleziono (rzecz jasna nie u mnie, ponieważ ja tej osoby nie okradłem, taką jedynie informację otrzymałem), jednak prokurator odmówił mi jakichkolwiek wyjaśnień i zamknął sprawę. Nie dostałem żadnego oskarżenia. Jeśli chodzi o osobę która tak mnie 'pomówiła', -- była to osoba podła , którą znałem wcześniej, z którą nic wspólnego mieć nie chciałem. Poprosiłem o wgląd w akta sprawy, jednak dostałem odpowiedz odmowną ? jako że nie jestem stroną w sprawie a Ds był prowadzony w sprawie a nie przeciw mnie.

  Jest to ciekawe, że ta osoba ma status pokrzywdzonego w sprawie jak i ma dowolny wgląd do akt w sprawie - czyli ma też wgląd w miejsce gdzie mieszkam , moje wszelkie dane ( wątpię aby wcześniej ta osoba to wiedziała) a ja ?osoba której tamta groziła czynnościami karalnymi- nie mam nawet prawa wglądu w te akta . Rzecz jasna w tej sprawie w której byłem oszczerczo przedstawiony jako "sprawca" zeznałem że osoba ta groziła mi tymi rzeczami . Ja tymczasem nawet nie dostałem statusu strony w sprawie - po tych wszystkich przepychankach i wielu nieprzyjemnych rzeczach jakie musiałem przejść na komisariacie , okazuje się że nie mam prawa nawet zajrzeć w akta. Chciałbym to zrobić gdyż myślę że osoba przedstawiła oszczerczych i fałszywych rzeczy wobec mnie, fałszywe zeznania i przedstawienie fałszywych okoliczności , bo pewne kłamstwa i oszczerstwa w obecności policji ta osoba mówiła już przy mnie. Również wątpię aby policja wszczynała śledztwo przeszukiwała rzeczy itd gdyby nie było ku temu powodów w zeznaniach tej osoby. Dziwi mnie również że sprawa zaszła do prokuratury, ponieważ nie byłem nigdy osobą 'karalną' , a teraz zniszczono moje dobre imię tym zajsciem. Co do tamtej osoby za uderzenie mnie i te groźby wobec mnie nic jej nie zrobiono, żadnych konsekwencji ta osoba nie poniosła .


  I teraz mam pytanie - ponieważ chciałbym wystąpić o ściganie tej osoby ale również interesuje mnie co ta osoba ( mi znan a) , zeznała w tych aktach, gdyż sądzę że zostałem oszczerczo pomówiony oraz że osoba złożyła fałszywe zeznania, jednak prokurator zdaje się być nieprzychylny temu abym miał wgląd w te akta.

  [b]Co można zrobić aby mieć status strony w tej sprawie [/b] ( prowadzonej przeciw mnie, gdzie nie jestem nawet jako strona - lecz jako świadek w sprawie ), jak mogę dostać się do tych akt przy takim stanie faktycznym. Jednocześnie zostałem uznany za sprawcę a z drugiej strony nie mam nawet statusu strony a uważam że to ja w tym zajściu w sumie powinienem ten status mieć, zeznania jakie przedstawiłem odnośnie tych gróźb są w aktach sprawy.  Bardzo proszę wszystkich Państwa o odpowiedz


  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Obowiązki świadka w sprawie karnej

  Jakie są obowiązki świadka w sprawie karnej?

 • Niestawiennictwo świadka na rozprawie

  Dostałam wezwanie do sadu, gdzie mam występować w charakterze świadka (sprawa cywilna). Rozprawa za tydzień. Ja miałam zaplanowany wyjazd i wyjechać muszę. Co mogę i powinnam zrobić, żeby nie narazić się na odpowiedzialność sądowi? Co może zrobić sąd jeśli się nie stawię?

 • Tożsamość świadka a ochrona danych osobowych

  Czy nie zamazywanie w aktach sadowych danych personalnych wraz z adresem stron procesu nie łamie prawa o ochronie danych osobowych? Do akt ma wgląd przecież i oskarżony i gdy pozna adres strony przeciwnej sam z łatwością może "wymierzyć sprawiedliwość".

 • Świadek i pełnomocnik w dwóch rolach procesowych

  Chciałbym powołać na świadka osobę, którą ustanowiłem pełnomocnikiem w swojej sprawie. Czy jest to w zgodzie z obowiązującym prawem?

 • Przeprowadzenie dowodu z urzędu

  Sprawa cywilna - rodzinna w sądzie rejonowym. Sędzia sam powołał świadka. Zwykle strona składając wniosek dowodowy o powołanie świadka - musi podać, na jaką okoliczność świadek ma być przesłuchany. Jakie przepisy określają powołanie świadka przez sędziego? Czy sędzia ma obowiązek określić, na jaką okoliczność powołuje świadka?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane