Forum prawne

zniewaga 216kk?

Jestem studentem zaocznym i ostatnio próbuje sobie dorobić(ze względu na problemy ze znalezieniem innej pracy) chodzac po domach i pytając ludzi czy nie są zainteresowani oknami plastykowymi( a dokładnie bezpłatnym spotkaniem z technikiem w sprawie przedstawienia oferty i zwymiarowania.).Wiem ze nie jest to wdzieczna praca, i ludzie niechetnie patrza, na wszelkie tego typu formy promocji.Jednakze sytuacja która miala dzis miejsce była maksymalnym "przegięciem".Mianowicie w bloku zadzwoniliśmy (chodze z dziewczyną zeby ludzie lepiej na nas patrzyli)do mieszkania.Chwile odczekalismy i odeszlismy.Zadzwonilismy do kolejnego i gdy nikt nie otwierał mielismy zejsc juz piętro nizej.W tym momencie z tego pierwszego mieszkania wyeciał męzczyzna (okoł 70tki)i zaczął nas wyzywac grożąc mi ze mnie wyrzuci z klatki jak sie zaraz nie wyniose.Użył wielu niecenzuralnych słów pod moim adresem nie mówiąc juz o bardzo agresywnym zachowaniu.Nie dałem sie zastraszyc i z telefonu komorkowego probowalem sie dodzwonic na policjeNie udalo sie, a dodzwonil sie "napastnik".Gdy nadjechal radiowóz przedstawilismy nasza wersje, a mezczyzna swoją (oczywisćie byl juz bardzo grzeczny i wogóle),dodatkowo stara sąsiadka potwierdzala ze to my sie zachowywalismy skandalicznie i obrazalismy go co oczywiscie bylo bzdurą.Moje pytanie czy ma sens wystepowanie na droge sądową z powództwa cywilnego w oparciu o art 216 par.1 kk lub jakis inny??? schodzilismy wczesniej juz pare takich bloków ,zachowujac sie kulturalnie jak ludzie na poziomie, i nikt nie miał do nas zadnych uwag.Prosze o porade.Czy ma to sens?Chciałbym zeby facet choc zapłacił jakies grosze na cel społeczny zeby sie pozniej zastanowil jak sie zachowuje.Dziekuje za wszelkie rady.

(Chen)

2004.9.7 0:0:0

Odpowiedzi w temacie: zniewaga 216kk? (4)

Powództwo zywilne to nie z kodeksu karnego, ale z cywilnego. Można próbować wystąpić o ochronę dóbr osobistych (tym naruszonym dobrem jest cześć) - art. 24 i o zapłatę kwoty na wskazany cel społeczny. Tylko że nie wiem czy sie orientujesz ile teraz trwają takie sprawy. Trzeba najpierw zapłacić wpis sądowy (suma zależna od tego, ile się domagasz), a potem udowodnić naruszenie. Masz jakieś nagranie tego incydentu, albo coś? Bo jeżeli nie, to jest "tylko" (w ocenie sądu) słowo twoje i dziewczyny przeciwko staruszkowi i sąsiadce. Pamiętaj, że staruszek nie musi niczego dowodzić- to ty musisz przeprowadzić dowód, bo domagasz się pieniędzy. Nadal jesteś taki pewny, że chcesz wystąpić na drogę sądową? Pozdrawiam i życzę powodzenia gdybyś się jednak zdecydował.

2004.9.9 12:32:31

To podlega pod art. 216 Kodeksu Karnego Rozdział XXVII Przestępstwa przeciwko czci i nietykalności cielesnej

2006.8.18 21:55:39

Drogi studencie, Jestem równolatkiem (mam 68 lat) pańskiego "napastnika" i z racji "pokoleniowej przynależności" przepraszam za jego naganne zachowanie. Nędza i poniżenia okresu okupacji hitlerowskiej, okropności II wojny światowej, powojenne ubóstwo i utrwalający je system totalitarny, w różnoraki sposób rzeźbiły nasze charaktery. To piętno jest tak trwałe, że nawet wygrany proces o znieważenie i kara pieniężna nie wpłyną na zmianę postawy "oskarżonego'. Proszę uwzględnić przytoczone wyżej wspominki historyczne jako "okoliczności łagodzące" i "dobrem zwyciężać zło". Życzę wytrwałości i powodzenia.

2007.11.30 12:31:23

witam. nie znam do końca sprawy , a przede wszystkim słów wypowiadanych przez tego starszego Pana . Ponadto , czy byli jeszcze jacyś świadkowie tego zdarzenia ? Z powództwa cywilnego , to musiałbyś złozyć pozew w oparciu o art. 24 kc ( ochrona dóbr osobistych ) i żądanie pewnej kwoty na cele społeczne w ramach zadośćuczynienia za doznaną krzywdę , a nawet przeprosiny w formie np. listu. Gdyby chodziło jedynie o zdaośćuczynienie do pewnej sumy , to właściwym jest Sąd Rejonowy Wydział Cywilny , natomiast gdyby to roszczenie było połączone z przeprosinami , to właściwym jest wówczas Sąd Okręgowy Wydział Cywilny. Sąd wzywa do uiszczenia tzw. wpisu . Można wnosić o zwolnienie od kosztów sądowych i ustanowienie adwokata z urzędu. Istnieje także możliwość sporządzenia prywtanego aktu osokarżenia o dokonanie występku z art. 216 par. 1 kk ( to już jest sprawa karna ). Tymi sprawami zajmuje się Sąd Rejonowy w trybie postępowania uproszczonego. Po wpłynięciu aktu oskarżenia Sąd wzywa do uiszczenia opłaty w wysokości 300 złotych. Jeśli nie pracujesz , to możesz ubiegać się o zwolnienie od kosztów sądowych , a nawet ustanowienie adwokata z urzędu. Gdyby coś to moje nr gg 7277376

2007.12.8 11:15:0

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika